terapie

|Simona Bartošová, Monika Pustovková |Člověk

V boji s alkoholem pomáhá v Prostějově psychoterapeutická skupina

Pivo, víno a pak panáky. Začíná to nevinně. Sklenička s přáteli, posezení v hospodě, jenže nakonec člověk vypije sám třeba celou láhev. Když jednou začne bojovat se závislostí na alkoholu, pití už nikdy nedostane pod kontrolu. Musí abstinovat úplně. Právě o to se snaží ve svépomocné psychoterapeutické skupině v Prostějově. Scházejí se jednou týdně.

|Zuzana Vlčková, Matěj Skalický, Martin Karlík, bre |Člověk

Řada Čechů by kvůli protonovému ozařování už nemusela cestovat. VZP nabídla léčbu proplácet

Všeobecná zdravotní pojišťovna poslala Protonovému centru na Bulovce návrh smlouvy, podle které by pacientům s rakovinou mohla začít proplácet léčbu. Pojištěnci by tak už nemuseli na terapii jezdit až do německého Mnichova. VZP tím chce zakopat válečnou sekeru a ukončit právní spor o smlouvu z roku 2006, který domluvu mezi centrem a pojišťovnou znemožňuje.

|Ľubomír Smatana, mad |Člověk

Psychiatrické komunity jsou alternativou k léčebnám. Dotace ale nedostávají

Duševní poruchy jsou druhým nejčastějším důvodem pro přiznání invalidního důchodu a jejich výskyt trvale stoupá. I to je důvod, proč česká psychiatrie potřebuje změnu. Nemocní jsou totiž stále většinou umísťováni do léčeben a odborníci chtějí nově přenést péči do komunit a menších zařízení. Počítají i se zásadní pomocí občanských sdružení. Otázkou ale zůstává, kdo za péči zaplatí.

|Jana Jeckelová, Mirko Kašpar |Regiony

Terapeutickou dílnu na Hlučínsku se podařilo zachránit, zavládl tam opatrný optimismus

Několik měsíců strachu prožili hendikepovaní lidé ze sociálněterapeutické dílny v Ludgeřovicích na Hlučínsku. Hrozilo jí, že zanikne kvůli nedostatku peněz. Moravskoslezské neziskovky se totiž na začátku roku dostaly do finanční krize kvůli zkráceným dotacím z ministerstva práce a sociálních věcí. Některé musely zavřít nebo alespoň omezit svou činnost. Ludgeřovická dílna to nevzdala a podařilo se jí se opět postavit na nohy.