terorista

terorista v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Zadrženým podezřelým z nastražení bomby v Oslu je 17letý žadatel o azyl z Ruska

Podezřelý, který byl zatčen v souvislosti se sobotním nálezem výbušného zařízení v centru Osla, je sedmnáctiletý občan Ruska, který v Norsku žádal o azyl. Sdělila to norská policie a státní zastupitelství. Podle vyšetřovatelů zatím není jasné, zda plánoval teroristický útok. Policie v noci zařízení kontrolovaně odpálila a uvedla, že podomácku vyrobená bomba mohla způsobit jen omezené škody.

|Filip Harzer |Zprávy ze světa

Otázky a odpovědi k útoku v Londýně: Proč policisté neměli zbraně? Co víme o útočníkovi a obětech?

Čtyři lidé včetně útočníka zemřeli, 29 lidí bylo po útoku v centru Londýna hospitalizováno, sedm z nich je v kritickém stavu. Mezi oběťmi je i přílušník londýnské policie. Okolí britského parlamentu je nadále uzavřeno. Útočník ve středu nejdřív narážel do lidí a pak zaútočil na policisty hlídkující u vstupu do parlamentu. Policie zatím identitu útočícího muže nezveřejnila. Policie v souvislosti s útokem podnikla domovní prohlídky na šesti adresách v Birminghamu, Londýně a dalších místech. Scotland Yard prosí novináře, aby jméno útočníka zatím nezveřejňovali. Podle premiréky Theresy Mayové nebyl útočník tajným službám neznámý. Shrnujeme, co je o útoku do této chvíle známo.

|Petr Jadrný |Zprávy ze světa

Terorista, kterého zatkli při liposukci. 10 momentů ze života Šakala, vraha desítek lidí

Terorista Iljič Ramirez Sánchez v pondělí opět stanul před francouzským soudem. Tentokrát kvůli atentátu v centru Paříže v roce 1974. Sedmašedesátiletý venezuelský terorista známý také jako Carlos nebo Šakal si již ve Francii odpykává dva doživotní tresty za řadu vražd a útoků. Podívejte se na 10 zajímavostí ze života známého teroristy.

Muž spojovaný s teroristy? Zemanovi chybí profesionalita, informaci zveřejňovat neměl, říká expert

|Věra Štechrová |Zprávy z domova

Že se v Česku pohybuje muž spojovaný s islamistickými teroristickými organizacemi? "Takovou informaci neměl prezident zveřejňovat," myslí si Josef Kraus, politolog a bezpečnostní analytik z Masarykovy univerzity. Podle jeho slov tím hlava státu ztížila práci bezpečnostním složkám. Na druhou stranu se ale může jedna o fabulaci, kterou Zeman rád používá, myslí si Kraus.

| ČTK |Zprávy ze světa

Protiteroristická operace v Belgii: policie zadržela 15 podezřelých, čtyři z nich obvinila

Belgická policie v úterý v rámci vyšetřování činnosti teroristických skupin zadržela a k výslechu předvedla 15 podezřelých osob. Čtyři z nich už obvinila z financování teroristické organizace či verbování jejích nových členů, informoval list La Libre. Úterní protiteroristická akce podle federální prokuratury nesouvisí s březnovými atentáty v Bruselu.

| ČTK |Zprávy ze světa

Salah Abdeslam neuspěl s odvoláním proti stálému sledování kamerami

Francouzská Státní rada, nejvyšší francouzská správní instance, dnes zamítla žádost Salaha Abdeslama, aby ho ve vězení ve Fleury-Mérogis přestali nepřetržitě snímat kamerami. Abdeslam je pravděpodobně jediným přeživším přímým účastníkem loňských teroristických útoků v Paříži, které si vyžádaly 130 obětí. Už před dvěma týdny jeho žádost zamítl francouzský soud. Nyní tedy neuspěl s odvoláním.

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Kancléřka Merkelová má po pařížských útocích podporu parlamentních stran

Informace o identitě jednoho z útočníků v Paříži zasáhla Německo, které díky vstřícné politice Angely Markelové přijalo nejvíc migrantů. Parlamentní strany se za kancléřku postavily a varují před ukvapenými kroky. Bezpečnostní úřady dosud nepovažovaly za pravděpodobné, že by takzvaný Islámský stát své lidi posílal mezi uprchlíky. Jeden z teroristů ale pravděpodobně přišel před několika týdny do Evropy právě s uprchlickou vlnou.