testování

|Luděk Hubáček |Zprávy z domova

Policie převzala tři elektromobily. Nemají majáčky, budou pro pochůzkáře

OBRAZEM. Česká policie bude půl roku zkušebně jezdit v elektromobilech. Tři auta na elektrický pohon v Praze slavnostně převzal přímo policejní prezident Tomáš Tuhý. Elektromobily vypadají jako běžné policejní vozy, nemají ale namontované majáky. Policisté je totiž chtějí používat jenom k řešení drobných přestupků v centru Prahy a v případě potřeby si dají na střechu malý maják.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

V návrhu protikuřáckého zákona je i možnost testovat děti na drogy a alkohol bez souhlasu rodičů

Mohli by učitelé bez souhlasu rodičů testovat jejich nezletilé děti na drogy nebo alkohol? Takový návrh obsahuje takzvaný protikuřácký zákon, který projednává sněmovna. Navrhovatelem je ministerstvo zdravotnictví podpořené resortem školství, které argumentuje nárůstem problémových žáků. Proti jsou naopak mnozí drogoví odborníci, kteří se léčbou problémových žáků zabývají.

|Ľubomír Smatana, Simona Bartošová |nepoužívat - Věda

Po 40 letech se do Česka vrací výzkum psychedelik. LSD vystřídaly lysohlávky

Po 40 letech zákazu se do Česka vrací výzkum psychedelických drog. Psychiatři z Ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy testují halucinogenní látky nejenom na zvířatech, ale i na dobrovolnících. Projdou fyzickými a psychologickými testy, úspěšní pak dostanou na hlavu čepici s elektrodami a polknou tabletku psilocybinu. Tuto drogu obsahují houby lysohlávky. Psilocybin je podobný LSD, tedy látce se kterou českoslovenští psychiatři prováděli experimenty v 50. a 60. letech minulého století.

|Vladimír Kroc, Eva Kézrová, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Ministerstvo dopravy otestovalo nový Golf a Superb, emise jsou v normě

Nové vozy koncernu VW s dieselovými motory podle testu pro ministerstvo dopravy plní homologační emisní normy. Testem kvůli dřívějšímu falšování emisí prošel Golf i Superb. Nezávislá zkušební laboratoř TÜV-Süd v Roztokách u Prahy testovala Škodu Superb třetí generace s motorem 2,0 TDI a VW Golf sedmé generace s naftovým motorem 1,6 TDI.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Pokusných zvířat v Česku meziročně neubývá, loni jich bylo 230 tisíc

Vybavení moderních laboratoří se mění. Vědci k pokusům dnes mohou místo živých tvorů využívat tkáňové kultury, chytré počítačové programy nebo zvířecí orgány z jatek. Přesto počet testovaných zvířat příliš neklesá. Před dvaceti lety se v Česku otestovalo 290 tisíc zvířat, loni to bylo jen o šedesát tisíc méně.

|Květa Moravcová, Pavel Polák, krw, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Až pětina středoškoláků nezvládla testy z anglického jazyka, určené pro deváťáky

Žáci čtvrtých tříd základních škol uspěli v testech České školní inspekce lépe než osmáci nebo studenti druhých ročníků středních odborných škol. Čtvrťáci prokazovali znalosti předmětu Člověk a jeho svět, který zahrnuje učivo dřívější prvouky. Žáci osmých tříd psali testy z přírodovědné gramotnosti a cizího jazyka. Zkouška z cizího jazyka čekala také středoškoláky.

|Martin Pařízek |Regiony

V Hradci Králové vzlétl v rámci unikátního testování letoun, který napájí pouze baterie

S obrovskou podporou nadšenců a Letecké amatérské asociace České republiky dnes z letiště v Hradci Králové odstartoval na unikátní testovací let elektrolet Phoenix. Za několik desítek minut pak dosedl na letišti ve Vysokém Mýtě v Pardubickém kraji. Letoun prošel už řadou testování, dosud nikdy ale neletěl zhruba 40 kilometrů a nepřistával na jiném letišti, než odkud odlétal.