Že se loni v dubnu, v celosvětové panice z pandemie, cena ropy propadla dokonce do záporu, na to už se skoro zapomnělo. Není divu, cena této komodity se vrací na předkrizové hodnoty.
Pandemická krize uspíšila nástup konce ropné epochy. Rusko, stát svou ekonomikou naprosto závislý na těžbě ropy, by se mělo začít na změnu poměrů připravovat.
Hlavní index tokijské akciové burzy Nikkei 225 odepsal 2,33 procenta. Hlavním důvodem propadu je dohoda OPEC o snížení produkce ropy o necelých 10 milionů barelů. Přetrvává zájem o zlato.
Administrativa amerického prezidenta Trumpa navrhla zpřístupnit skoro celou oblast pobřežních vod těžbě ropy a zemního plynu. Například u břehů Kalifornie to bude možné poprvé po více než 30 letech.
Americký prezident Donald Trump dnes vydal nařízení otevřít těžbě ropy a zemního plynu rozsáhlé oblasti v amerických vodách. Zrušil tak zákaz Baracka Obamy.
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu se ve středu dohodli na stanovení nového těžebního limitu pro tuto surovinu. Chtějí tak podpořit ceny ropy. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z OPEC. Nový limit bude podle nich pod současnou aktuální produkcí. Kartel podle dalších zdrojů dojedná podrobnosti dohody na svém listopadovém ministerském zasedání ve Vídni.
Kanadská společnost CHC Group je v bankrotu. Patřil jí vrtulník, který se minulý týden zřítil na jihozápadě Norska. Při nehodě zahynulo 13 lidí. S dnešním bankrotem firmy ale toto neštěstí nemá spojitost.
Představitelům členských a nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nepodařilo dosáhnout dohody o zmrazení těžby na lednové úrovni, protože Saúdská Arábie trvá na tom, aby se k dohodě připojil i Írán. Katarský ropný ministr Muhammad Sadá uvedl, že OPEC potřebuje více času na projednání dohody. Nový termín setkání zatím stanoven nebyl, podle zdrojů by to mohlo být po červnovém zasedání kartelu OPEC.
Rusko pokračuje v jednáních se světovými exportéry ropy o zachování současné úrovně těžby. Moskva tím chce zabránit dalšímu snižování ceny černého zlata, zatím ale neúspěšně.
Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar se shodly na zmrazení produkce ropy na úrovních z letošního ledna. Chtějí ale, aby se k nim přidali i další přední producenti. Po dnešním setkání se svými protějšky to oznámil katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá.
Vážnou krizi britské těžby ropy v Severním moři předpovídá kvůli nízkým cenám čelní představitel tohoto odvětví. Robin Allan v rozhovoru pro BBC řekl, že celé odvětví stojí kousek od kolapsu. Podle jiných expertů ale situace tak vážná není.
Irácká vláda a představitelé autonomního Kurdistánu vyřešili spor o ropu. Oznámil to kabinet v Bagdádu. Kurdové získají podle uzavřené dohody výměnou za ropu peníze z centrálního rozpočtu. Kurdští úředníci nedostávají plat od centrální vlády už řadu měsíců, čtvrt roku čekají na peníze i pešmergové bojující proti Islámskému státu.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) svou těžbu ani přes letošní prudký pokles cen omezovat nebude. Po dnešním zasedání ropného kartelu OPEC ve Vídni to oznámil saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí a potvrdili další delegáti. Ceny ropy ztratily od června kvůli přetlaku nabídky na světovém trhu asi třetinu hodnoty. Díky tomu dochází i k mírnému zlevnění pohonných hmot v Česku.
Těžba ropy a zemního plynu plní kasy moravských vesnic. Například Dambořicím na Hodonínsku se přezdívá Kuvajt. Jsou tam totiž největší zásoby těchto surovin u nás a místní ložiska tak financují nebývale rychlý rozvoj obce.
Ekvádor zřejmě bude muset vyhlásit referendum o těžbě ropy v cenné oblasti amazonského pralesa. Sdružení ochránců přírody a domorodých obyvatel národního parku Yasuni tvrdí, že nasbíralo dostatek podpisů. O vyhlášení lidového hlasování rozhodne soud.
Pod Jadranem jsou možná velké rezervy ropy a zemního plynu. Chorvatsko teď zahajuje průzkum, který by měl ukázat, jak velká ložiska těchto strategických suroviny mohou pod jeho dnem být.
Do Mexického zálivu se blíží tropická bouře. Britský koncern BP proto na svých plošinách zastavuje veškerou těžbu ropy v oblasti. Firma odstavila část plošin už dříve. S evakuací začaly i další společnosti, protože odhady síly bouře jsou stále horší.
Ministři ropného kartelu OPEC budou hlasovat o omezení přebytku ropy na trhu. Právě vysoká nabídka suroviny a obavy z útlumu globální ekonomiky výrazně snižují její cenu. Ta opět klesla pod 100 dolarů za barel. Proti záměru snížit zásoby ropy se postavila Saúdská Arábie, která patří k největším těžařům ropy z celé skupiny OPEC.
Britský ropný koncern BP a ruský státní ropný gigant Rosněft uzavřely dohodu o strategické spolupráci a vzájemné výměně části akcií. Chtějí společně hledat ropu a zemní plyn v ruské Arktidě, což bylo doposud doménou ruských těžařů.
Americká vláda mění politiku těžby ropy z mořského dna. V příštích sedmi letech nepovolí žádné nové vrty v Atlantiku, ani v Mexickém zálivu. Důvodem je nedávný únik ropy z vrtu společnosti BP.
Evropská komise příští rok navrhne zpřísnění podmínek, za jakých budou poskytovány licence na podmořskou těžbu ropy a zemního plynu. Zajištění bezpečnosti takové těžby označuje komise za závažný problém. V Bruselu to oznámil eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger.
Bílý dům zrušil moratorium na podmořskou těžbu ropy z velké hloubky. Naftařské společnosti, které krok americké vlády vítají, musejí splnit přísnější podmínky pro vydání licencí.