„Necháváme ten termín otevřený, rozhodně ne letos. Nejbližší možný termín je konec roku 2022, to není ještě úplně definitivně stanovené,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu.
V usnesení komise zároveň schválila, že podmínkami útlumu jsou zejména včasná náhrada uhelných zdrojů jinými zdroji a zajištění energetické bezpečnosti České republiky.
Odkdy se Česká republika obejde bez elektřiny z uhlí? Ve hře jsou tři termíny – roky 2033, 2038 a 2043. Který z nich vyhraje? Přečtěte si rozhovor pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
Zastupitelé totiž koncem července řešili, zda severočeská obec dá pro letošní ročník všanc svoje pozemky. Po policejním šetření to ale Staňkovice zamítly.
Česká média se ve středu věnují také tomu, že v zemi stoupá počet lidí trpících revmatoidní artritidou. Za posledních osm let počet pacientů vzrostl o šedesát procent.
Stát je majitelem OKD znovu od roku 2018, kdy ji převzal prostřednictvím své firmy Prisko. OKD v té době bylo v insolvenci, převedení dolů i se zaměstnanci na stát bylo součástí reorganizačního plánu.
Program Sedm nejohroženějších památek v Evropě má za cíl upozornit veřejnost i soukromé subjekty, usilovat o záchranu staveb a zajistit jim udržitelnou budoucnost.
Ekonom ovšem zároveň zdůrazňuje, že Zelenou dohodu Evropa potřebuje a může díky ní získat i globální výhodu – pokud se podaří přesvědčit i další světové hráče.
Horníci byli podle ohlasů z místa s koncem dolu už dlouho smířeni. V Orlové uhlí ještě je, podle OKD ale už tamní zásoby nejsou ekonomicky vytěžitelné.
Poslední zbytky uhlí v dole v současné době těží asi 240 horníků. Většinu z nich po ukončení těžby v Dole Lazy převede firma OKD do ostatních částí karvinského revíru.
Aktivisté žádali, aby ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice. O výjimce rozhodne ministerstvo v první polovině listopadu.
Přestože ještě v nedávné době zaznívaly hlasy, které se ptaly, zda je vůbec nutné těžbu uhlí utlumovat, na jednání vládní uhelné komise podobné názory chyběly.
Během posledních 30 let se postupně zavíraly uhelné doly po celé republice. Důvody ukončení těžby byly podle něj především ekonomické. Výraznější útlum zaznamenalo černé uhlí.
„Všichni jsou proti uhlí, jen ne Peter, ten oddoluje ještě metr,“ stálo na plakátu jednoho z demonstrantů. Měl na mysli ministra hospodářství Petera Altmeiera.
Slibů kolem OKD, jak dlouho ještě může těžit, možná ještě padne hodně. Žádné definitivní rozhodnutí však kvůli riskantnosti takového závazku nelze v nejbližší době očekávat.
Slovenská generální prokuratura nařídila propustit všech 12 aktivistů ekologické organizace Greenpeace včetně dvou Čechů z vazby, kterou na ně o uplynulém víkendu uvalil slovenský soud.
„Považujeme rozhodnutí soudu za bezprecedentní. Aktivisté nejsou zločinci, kteří by měli být stíháni vazebně,“ uvedla ředitelka slovenské pobočky Greenpeace
„Veřejnost není zvyklá vnímat informace v širších souvislostech. Proto si do hlavy uloží slova spojená s premiérem o tom, že se těžit bude až do roku 2030,“ píše v komentáři Petr Hartman.
Evangelický hřbitov u Karviné chátrá desítky let. Otevřené hroby, poškozené náhrobky. To vše v donedávna houštím zarostlé džungli. Místo posledního odpočinku stovek lidí ale teď láká stále víc lidí.
Policie v souvislosti se sobotním protestem proti těžbě uhlí na Mostecku zajistila 280 lidí. Podezřívá je z přestupkového jednání. Policie většinu z nich už propustila.