těžba uhlí

| ČTK |Ekonomika

Ochránci přírody vs. Trump. Konec války proti uhlí, vzkázal při podpisu nového dekretu

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho předchůdcem v úřadu Barackem Obamou k ochraně životního prostředí. Trumpova administrativa už dříve uvedla, že přísná omezení brání v činnosti například těžařům ropy či uhelným společnostem a připravuje tisíce Američanů o práci. Dekret, který má ukončit regulaci emisí z tepelných elektráren či omezení těžby uhlí, chtějí žalovat ekologické organizace.

| ČRo |Ekonomika

Nejvíce zakázek Lesů ČR má šanci získat PETRA, druhý byl s nejlepšími nabídkami Babišův Uniles

Skupina PETRA z Ratíškovic u Hodonína má šanci významně posílit svou pozici v těžbě dřeva ve státních lesích. Nasvědčují tomu dnes zveřejněné nabídky firem, které se ucházejí o zakázky Lesů ČR na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2017 až 2021. PETRA podala nejvíc nabídek s nejvýhodnější cenou. Na druhém místě pak byl Uniles, který patří do koncernu ministra financí Andreje Babiše (ANO).

| ČRo, Martin Hromádka |Ekonomika

O půjčce OKD rozhodne vláda do konce června, na výši se Mládek s Babišem neshodli

Do konce června by mohla vláda rozhodnout o výši půjčky pro těžební společnost OKD. Českému rozhlasu to řekl ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD. Ten navrhuje, aby stát půjčil OKD jednu miliardu korun. Zadlužená firma podle něj potřebuje 400 milionů korun na provozní kapitál, 280 milionů na těžbu do konce roku a 320 milionů by byla rezerva na mimořádné události. Tu by uvolňoval Český báňský úřad po souhlasu s ministerstvem financí.

| ČTK, Jana Čermáková |Ekonomika

Vlastník OKD musí řešit zásadní kroky s věřiteli, rozhodlo jednání s ministry

Ministři financí, práce a průmyslu v dopoledních hodinách jednali se zástupci těžební firmy New World Resources (NWR) o budoucnosti dolů OKD, které firmě patří. Řešili spolu útlum těžby a propuštění horníků. Podle ministra průmyslu Jana Mládka z ČSSD bude vedení firmy muset mít všechny zásadní kroky odsouhlasené věřiteli. Jednání by měla pokračovat příští týden.

|Jan Bachorík, Simona Bartošová |Regiony

'Limity jsme my!' Známé osobnosti odmítají rozšíření těžby uhlí na Mostecku

Tři desítky známých osobností dnes podpořily zachování limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku. Společnou fotografií u zámku Jezeří chtějí zabránit jejich prolomení, které by ohrozilo například Horní Jiřetín nebo Černice. Těžaři a horníci naopak zdůvodňují nutnost další těžby například tím, že se tak v regionu zachovají pracovní místa. Vláda by měla o limitech těžby rozhodnout v druhé polovině října.

|Simona Bartošová, Stanislav Janalík |Regiony

Staré město v Karviné žije kvůli možnému rozšíření těžby dál v nejistotě

Lidé z karvinského Starého města čekají, co s nimi bude. Zhruba stovka rodin už kvůli chystané těžbě své domy prodala, zbylí starousedlíci se pak rozdělili na dva tábory. Část chce pryč, ale společnost OKD přerušila výkupy, a ostatní pak stále věří, že na místě, kde žijí třeba i přes půl století, budou moci zůstat. I proto zhruba 120 lidí zamířilo do sálu tamní univerzity, kde mohli veřejně připomínkovat klíčovou dokumentaci EIA.