Tibet

| ČTK |Zprávy z domova

Podpora Tibetu, pokrytectví a nedráždit Čínu. Česko po roce vyvěšovalo vlajky

Řada českých krajů a měst se v pátek připojila k celosvětové kampani Vlajka pro Tibet, která vznikla v polovině devadesátých let s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Vlajka zavlála i na sídle Královéhradeckého kraje, přestože na zastupitelstvu zaznělo varování před drážděním Číny a ohrožením čínských investic. Nepřipojilo se například město Zlín. Přestože Tibet podporuje, vyvěšení vlajky připadá vedení města pokrytecké. Nepřidal se ani pražský magistrát.

| ČTK |Zprávy ze světa

Ať se ministři nesetkávají s dalajlamou, varovala Čína českého velvyslance v Pekingu

Čína v úterý pohrozila Česku zhoršením vztahů kvůli schůzkám politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ve stejný den večer vydali nejvyšší čeští ústavní činitelé prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. O zveřejnění prohlášení rozhodl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Hrad. Prohlášení kritizovali politici, univerzity či nevládní organizace

| ČTK |Zprávy z domova

Prohlášení o Číně připravil Zaorálek. Plně odpovídá pozici vlády, řekl Sobotka

Úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů o vztazích s Čínou plně odpovídá pozici vlády, řekl ve středu premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Ústavní činitelé mají podle něj právo vyjadřovat se k zahraniční politice, za kterou zodpovídají, stejně jako má každý právo scházet se, s kým uzná za vhodné. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ze stejné strany prohlášení pouze opakuje principy strategického partnerství Česka s Čínou.

|Jan Kaliba, Nikola Šrámková |Fotbal

Zlepšovat vztahy Číňanů a Tibeťanů může i fotbal

Vztah Číny a Tibetu je stále živý problém, což v těchto dnech připomíná návštěva duchovního tibetského vůdce dalajlamy v Česku. Svou roli při snaze zlepšovat soužití Číňanů s Tibeťany a naopak má i fotbal. Čína už v minulosti dokázala využít sportu politicky či společensky, naposledy to bylo výrazně vnímáno při olympijských hrách v roce 2008.

Dalajlama přiletěl do Prahy. Nakonec se s ním setká ministr kultury Herman i šéf lidovců Bělobrádek

|Ondřej Klapal, Radek Šamša |Zprávy z domova

Do Česka se z Bratislavy v pondělí přesunul tibetský duchovní vůdce dalajlama. V Praze bude účastníkem konference Forum 2000, která si připomíná svého zakladatele a dalajlamova přítele Václava Havla. S duchovním se má nakonec sejít ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL, šéf lidovců Pavel Bělobrádek a další představitelé strany. O schůzce byl informován i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který nemá nic proti.

| ČRo, msk |Zprávy z domova

Tuhý se omluvil za incident s tibetskou vlajkou na FAMU. Dva policisté čelí kárnému řízení

Na základě vnitřního šetření policie bylo kvůli kauze kolem tibetské vlajky na pražské FAMU zahájeno kárné řízení se dvěma policisty. Policejní prezident Tomáš Tuhý to uvedl v odpovědi na dopis děkana FAMU Pavla Jecha, ve kterém žádal o prošetření incidentu na pražském Smetanově nábřeží během návštěvy čínského prezidenta v Praze.

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Policie podle Chovance neporušila při incidentu s tibetskou vlajkou na FAMU zákon

Policisté podle ministra vnitra nepostupovali protizákonně, když přišli na pražskou FAMU kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám. Šéf resortu Milan Chovanec z ČSSD v televizi Prima uvedl, že policie podle něj byla možná jen neobratná a zbytečně horlivá. Chovanec také odmítl, že by policisté stranili Číňanům. Pokud se ukáže opak, skončí prý ve funkci.

| Český rozhlas, Jan Charvát |Zprávy z domova

Odpůrci čínského prezidenta se snažili dostat na Hradčanské náměstí, policie je zastavila

Odpůrci čínského prezidenta se snažili dostat na Hradčanské náměstí, kde se podle původních plánů měli sejít. Policie ale akci zrušila a na místo je nepustila. Organizátoři protest přesunuli do parku Maxe van der Stoela, odkud část aktivistů k Hradu vyrazila. Demonstranti, kteří nesouhlasí s porušováním lidských práv v Číně, už dnes uspořádali akci i na pražské Kampě.