tlak

Česká ekonomika se dostává pod tlak, ukazují statistiky

|Roman Chlupatý, Alice Kottová |Ekonomika

Zahraniční obchod hlásí nejnižší přebytek v tomto roce, průmyslové podniky meziroční propad zakázek a stavebnictví pokles produkce inženýrského stavitelství. Statistiky za srpen tak potvrzují, že se česká ekonomika dostává pod tlak. Zejména obchodní bilance, která namísto devítimiliardového přebytku skončila s přebytkem na úrovni 1,7 miliardy korun, přitom naznačuje, že ekonomika může sešlápnou brzdu výrazněji, než se čekalo.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Německo stupňuje tlak na papeže kvůli zneužívání dětí

Skandály kolem zneužívání dětí v německých katolických institucích se stále více dotýkají Vatikánu. Jeho aktivnější postup žádají v Německu jak politici, tak reformní kruhy uvnitř církve. Jasné stanovisko by měl podle nich k případům říct i papež Benedikt XVI. "Josepf Ratzinger byl v letech 1977 až 1982 mnichovským arcibiskupem, tedy přesně v období, do něhož spadají případy sexuálního zneužívání," připomíná mluvčí reformního hnutí "Wir sind Kirche," (My jsme církev) Christian Weisner.

|Robert Mikoláš, Pavel Schrötter |Zprávy ze světa

Čína vyvíjí tlak na Írán kvůli jadernému programu, sankce ale odmítá

Peking tlačí na Teherán kvůli jadernému programu, s mezinárodními sankcemi ale stále nesouhlasí. Podle čínských představitelů by Írán měl brát ohled na zahraniční obavy. Spojené státy a některé evropské země podezřívají Írán, že vyvíjí jaderné zbraně a žádají přijetí přísnějších sankcí vůči tamnímu režimu. Čína, která z Íránu dováží hlavně ropu, ale sankce zatím v Radě bezpečnosti OSN odmítá podpořit.