Tomáš Halík

|Petra Holinková |Zprávy z domova

Eben, Sáblíková nebo Klaus? Navrhněte kandidáty na státní vyznamenání

Kdo by podle vás měl letos převzít na Pražském hradě z rukou prezidenta státní vyznamenání? Podle čtenářů Zpravodajského webu Českého rozhlasu by si to zatím nejvíc zasloužil moderátor Marek Eben, a to za svůj "vysoký mravní kredit". Za "významný příspěvek k politické satiře a humoru" byl nominován i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nesouhlasíte? Pak se zúčastněte naší ankety. Prostřednictvím jednoduchého formuláře můžete až do konce března navrhnout svého favorita.

Oxfordská univerzita udělila teologovi Tomáši Halíkovi čestný doktorát

| ČRo |Člověk

Profesor Tomáš Halík dostal čestný doktorát od oxfordské univerzity. Stal se tak teprve čtvrtým Čechem, kterého prestižní britská univerzita ocenila. Předtím ho dostali Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Václav Havel. Halík na jedné z nejstarších univerzit světa působil před 15 lety jako hostující profesor a v roce 2014 po něm pojmenovali přednáškovou síň v areálu školy.

|Jiří Hošek |Člověk

Tomáš Halík převzal Templetonovu cenu, zařadil se tak po bok Matky Terezy nebo dalajlámy

Prestižní Templetonova cena, považovaná za ‚duchovní Nobelovu cenu‘, má poprvé v historii českého vítěze. Filozof a duchovní Tomáš Halík ji v březnu získal za příspěvek k dialogu mezi různými vyznáními a nevěřícími. Finanční odměnu, přesahující jeden milion liber, chce profesor Halík použít ke zřízení Nadačního fondu a založení Institutu dialogu při České křesťanské akademii.

|Jiří Hošek, kov |Zprávy z domova

Templetonova cena dodává mému hlasu větší váhu, uvědomuje si Halík

Duchovní a filosof Tomáš Halík se dnes v Londýně stal laureátem Templetonovy ceny. V rozhovoru pro Český rozhlas Halík zmínil to, jaký význam pro něj cena má osobně, ale mluvil i o váze, kterou dodává jeho hlasu – třeba když komentuje dění na Ukrajině. Prestižní cenu za přínos pro duchovní dimenzi života uděluje Templetonova nadace. V minulosti ji získali třeba Matka Tereza či dalajláma.

|Jiří Hošek, mka, Tea Veseláková, kap, kov, Zdeněk Novák |Zprávy z domova

Tomáš Halík získal Templetonovu cenu, 'nobelovku' za náboženství

Letošním držitelem Templetonovy ceny je český profesor Tomáš Halík. Významné ocenění, jemuž se neoficiálně říká Nobelova cena za náboženství, uděluje Templetonova nadace v Londýně. Ta ocenila Halíkovy zásluhy o svobodu, demokracii i jeho snahu o dialog mezi náboženstvími. Halík dnes na ceremoniálu v britské metropoli řekl, že cenu bere nejen jako ocenění své. Zároveň ji vnímá jako závazek.

|Pavel Cyprich, Tomáš Pavlíček |Zprávy z domova

Tomáš Halík: Na setkáních mladých po Havlově smrti nebylo nic laciného

Památku prvního polistopadového prezidenta Václava Havla přišly nejen do ulic hlavního města v posledních dnech uctít tisíce lidí. Od středy do pátku byl vyhlášen státní smutek, parlament přijme zákon o jeho státních zásluhách. Není ale i přes velikost osobnosti Václava Havla takto velké množství smutečních akcí příliš? Teolog Tomáš Halík, prezident Křesťanské akademie si to nemyslí.

|Eva Hůlková, Jan Pokorný, Kristina Winklerová, Zdeněk Novák |Zprávy z domova

Havel vedl národ ke smíření, svobodě i dobru, vzpomínají duchovní

Úmrtí bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla dnes ráno ve věku 75 let zasáhlo také představitele a členy církví. Pražský arcibiskup a primas český Dominik Duka zdůraznil, že se loučí nejen se státníkem, ale především s přítelem. Seznámili se spolu totiž na začátku 80. let ve věznici na Borech.