„Svědomí mám čisté. Celý svůj politický život jsem od nikoho nevzal ani korunu,“ argumentuje český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Zdechovský letos v dubnu odjel do blízkovýchodní země na neohlášenou návštěvu, zjistil The Guardian, a setkal se tam s představiteli bahrajnské obchodní komory.
Co stojí v rozsudku, který řešil Okamurovy nepravdivé výroky o vlastizrádcích? Server iROZHLAS.cz, který má verdikt soudu k dispozici, dokument prostudoval.
Pražský hrad čelí za informování o zdravotním stavu hlavy státu dlouhodobé kritice. Podle některých by se Parlament měl zabývat tím, zda prezidenta kvůli neschopnosti zastávat úřad nezbaví pravomocí.
Auditem ke střetu zájmů se bude opět zabývat evropský kontrolní výbor. Projedná analýzu největších příjemců dotací i finální verzi rezoluce. Audit zemědělských dotací přitom stále není u konce.
Europoslanci v návrhu rezoluce vyzývají Evropskou komisi, aby dala po zveřejnění závěrečné zprávy auditu jasně najevo, jaké kroky mají následovat. Chtějí tak zabránit zneužívání evropského rozpočtu.
Vilém Holáň vedl ministervo obrany od roku 1994 do 1996. Bývalý místopředseda KDU-ČSL působil také v Evropském parlamentu krátce po vstupu České republiky do EU.
Po zevrubném přezkoumání dotací spojených s ovocnými sady dospěla komise k závěru, že některé velké podniky inkasovaly dotace v řádech desítek milionů eur, které byly určené pro malé a střední firmy.
Na vybudování a vybavení výukových center ve více než 500 firmách stát vyplatil přes 3,3 miliardy korun, z toho 2,8 miliardy z evropských fondů, půl miliardy z českého rozpočtu.
„Oficiální orgány už tu zprávu dávno obdržely. Bohužel ale systematicky mlží. Mlží i ministři za ANO, kteří opakovaně říkali nepravdy o tom, že ještě budou moci reagovat,“ říká Zdechovský (KDU-ČSL).
„Během čtrnácti dnů jsem dostal několik tisíc výhrůžek,“ popsal europoslanec Tomáš Zdechovský. Výhrůžkám smrtí čelili i další členové kontrolní mise EU kvůli čerpání dotací v Česku.
Server iROZHLAS.cz přináší přehled všech doporučení, která ve své závěrečné zprávě zformulovali europoslanci po kontrolní misi v Česku. Dokument projednal evropský výbor pro rozpočtovou kontrolu.
Serveru iROZHLAS.cz to řekla mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Lenka Rezková. Ten bude mít nyní 15 pracovních dní na zaslání připomínek.
„Evropská unie nesmí tolerovat takové urážky od šéfa evropské vlády na adresu členů instituce EU. Tento nepřípustný propad stylu politického vyjadřování žádá jasnou reakci,“ napsala Hohlmeierová.
Předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová napsala dopis předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, ve kterém žádá nejvyšší orgány o reakci na vyjadřování Andreje Babiše.
Na konci minulého týdne Prahu navštívila delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Europoslanci tu zjišťovali, jak Česko nakládá s unijními dotacemi.
Premiér Andrej Babiš (ANO) označil v pátek europoslance Peksu (Piráti) a Zdechovského (KDU-ČSL) vlastizrádci. Nyní čelí kritice ze strany několika parlamentních stran.
Delegace Evropského parlamentu ukončila kontrolní misi v Česku, která se zabývala systémem rozdělování dotací. Podle předsedkyně mise přinesla jen více otázek.