Toufar

| ČRo |Zprávy z domova

Badatel našel unikátní záznam týraného Josefa Toufara. V číhošťském kostele ho natáčela StB

O tom, jak moc Státní bezpečnost mučila faráře Josefa Toufara, vypovídá nově objevený dvouminutový filmový záznam. Vznikl, když komunistická tajná policie chtěla natočit Toufarovo doznání, že dodnes nevysvětlený pohyb křížku na oltáři kostela v Číhošti vyvolal úmyslně. Víc než půl století se mělo za to, že se záznam z této policejní rekonstrukce nedochoval. Našel ho až Toufarův životopisec Miloš Doležal v Národním filmovém archivu.

| ČRo |Historie

Přípravy na blahořečení faráře Toufara by prý pokračovaly i bez nalezených ostatků

Genetická analýza potvrdila, že ostatky vyzvednuté loni z hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích opravdu patří umučenému knězi Josefu Toufarovi. Podrobnosti budou dnes zveřejněny na tiskové konferenci. Faráře ubila před 65 lety Státní bezpečnost kvůli takzvanému číhošťskému zázraku. Pohřeb se v Číhošti na Havlíčkobrodsku uskuteční v neděli 12. července.

|Eva Rajlichová |Historie

Před 65 lety se odehrál ‚číhošťský zázrak‘, kněze Toufara stála událost život

Malý kostelík v Číhošti nedaleko Ledče nad Sázavou se stal přesně před 65 lety - 11. prosince 1949 - dějištěm tajemné události. Takzvaného číhošťského zázraku. Během kázání faráře Josefa Toufara se tu nad oltářem pohnul křížek. Právě to odstartovalo sled událostí, na jejichž konci byla Toufarova smrt. Ubili ho příslušníci StB. V současnosti církev podniká kroky k jeho blahořečení.

|Vladimír Kroc |Zprávy z domova

Bývalí političtí vězni nesouhlasí s exhumací ostatků kněze Toufara

Sdružení bývalých politických vězňů se ohradilo proti plánu vyzvednout ostatky katolického kněze Josefa Toufara ze společného hrobu v pražských Ďáblicích. Podle sdružení by mohl být snížen význam ostatních obětí komunismu, které spočinuly na ďáblickém hřbitově. Exhumaci ostatků si ale přeje rodina kněze, kterého umučila Státní bezpečnost v roce 1950 - když ho obvinila, že zinscenoval takzvaný čihošťský zázrak.