Prezidenta Pavla v americkém Chicagu přivítali čeští krajané a dechovka. Při návštěvě připomněl, že Češi v zahraničí budou moci od příštího roku volit do některých voleb korespondenčně.
Prahou v neděli prošlo na 15 000 členek a členů České obce sokolské, a to při zahajovacím průvodu 17. všesokolského sletu. Jakou roli měl Sokol dřív a jakou sehrává dnes?
Náčelnice torontského sokola Svatava Heřmánková se do Kanady dostala po začátku sovětské okupace Československa v roce 1968. Sokol je pro ni jako druhá rodina.
Milán už podobný spor zažil. Před jedenácti lety se úřady pokusily zakázat konzumaci zmrzliny v ulicích jen ve čtyřech částech města. V tu chvíli začala „válka o kornoutky“.
Josef Nuzík je novým olomouckým arcibiskupem a metropolitou moravským. Významné události se zúčastnily tisíce věřících. Lidé přišli Nuzíka podpořit v tradičních krojích.
Pomlázka, malovaná vejce a taky polévání vodou. Je Velikonoční pondělí. Chlapci za vyšlehání dívek dostávají kraslice, které se nejčastěji barvily na červeno.
Jako nejvýznamnější křesťanský svátek vnímá Velikonoce jen zhruba čtvrtina Čechů. Velikonoce vnímají lidé v Česku nejčastěji jako symbol příchodu jara.
Závorářka Pavla klikou spouští závory na přejezdu v Žimu na Teplicku. Musí otočit 45krát, a když motoráček projede, tak zase znovu na druhou stranu, aby šly závory nahoru.
Na zasněžených svazích lyžařského střediska Blue Knob s jedničkou symbolicky startuje 21letý Lukáš Fletcher, vnuk Jiřího Václava Parmy, který po dědečkovi převzal funkci bači – patrona závodu.
Karel Kufa, mistr tradiční rukodělné výroby, zamlada sám protancoval troje krpce. Nové ušít nikdo neuměl, tak se to metodou pokus-omyl naučil sám. Teď pomalu vyhlíží následovníky.
Jak vypadají svátky ve Velké Británii? Kterých českých tradic se nikdy nevzdala? A jaký vztah má ona osobně k černé britské pomazánce, kterou jedni milují a druzí nenávidí?
Ruská invaze změnila na Ukrajině mnohé. A to i takové věci, které s válčením na první pohled vůbec nesouvisí. Země například vůbec poprvé v novodobé historii bude slavit Vánoce oficiálně 25. prosince.
Říká se, že když se dva lidé políbí od zavěšeným jmelím, vydrží jim láska po celý další rok. To ale nejsou zdaleka všechny pověry, které se kolem jmelí točí.
Náboženství stmeluje komunity a udržuje tradice napříč staletími. Co se s ním ale stane, pokud tyto komunity zaniknou nebo začnou věřit v něco jiného? Typickým příkladem je křesťanství v Evropě.
Čekání na Ježíška končí, je totiž Štědrý den. Na 24. prosince letos navíc připadla čtvrtá, tedy zlatá adventní neděle. Období adventu tak bylo letos vůbec nejkratší.
Oslavy Vánoc a Nového roku jsou na východě kombinací náboženských tradic, sovětských zvyků a vlivů ze Západu. Sváteční čas v Rusku a na Ukrajině je ale spojen také s výraznými politickými událostmi.
Z původně náboženského svátku, spojeného s mariánskou tradicí, se stala mezinárodně vyhledávaná akce. Festival světel je přístupný všem bez ohledu na věk nebo fyzické dispozice. Navíc je zcela zdarma.
Lidé si mohou pro betlémské světlo dojít do kostelů, skautských kluboven, knihoven a dalších veřejných místech po celé republice. Skauti ho během adventu tradičně rozdávají už více než 30 let.
Židé v Etiopii žijí v izolaci od většiny ostatních Židů. Uchovali si i specifické tradice a zvyky. „V Evropě nebo Izraeli není složité najít košer jídlo, ale tady je to teď složitější," vypráví rabín.
Za co by si naopak lidé neměli oproti loňsku sahat hlouběji do peněženky, je svatomartinské víno. Na pultech obchodů se podle prezidenta svazu vinařů Martina Chlada bude prodávat za zhruba 80 korun.
Co o Halloweenu víme? Traduje se, že Halloween se zrodil v Irsku. A proč jsou jedním z hlavních symbolů Halloweenu právě dýně? Souvisí to s irskou pohádkou o lstivém pijanovi Jackovi.