USA 0:1 Česko

trafika

| ČTK, Kamila Štichová |Zprávy z domova

Soudkyně Králová bude dál řešit poslanecké trafiky. Není podjatá, rozhodl soud

Kauzu takzvaných trafik pro poslance ODS bude nadále rozhodovat soudkyně Helena Králová. Pražský městský soud zamítl stížnost státních zástupců, podle nichž je Králová podjatá. ČTK to zjistila z justiční databáze. V případu čelí obvinění někdejší premiér Petr Nečas (ODS), jeho současná žena Jana Nečasová (dříve Nagyová) a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Expremiér Nečas poprvé usedne na lavici obžalovaných. Za 'trafiky' mu hrozí šest roků vězení

K soudu míří poprvé v roli obžalovaného někdejší český předseda vlády. Petr Nečas, jeho někdejší šéfka kabinetu Jana (Nagyová) Nečasová a bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček čelí obžalobě v kauze takzvaných poslaneckých trafik. Případ se týká údajného podplacení tří zákonodárců novými funkcemi.

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Exposlanci ODS z takzvané kauzy trafik si podle obžaloby vydělali stovky tisíc i miliony

Exposlanec ODS Ivan Fuksa si podle žalobců vydělal po odchodu ze sněmovny deset milionů korun za jediný rok. Marek Šnajdr dostal za tři čtvrtě roku celkem zhruba půl milionu korun. Vyplývá to z obžaloby, která označuje jejich lukrativní místa ve státních firmách jako úplatek za složení poslaneckých mandátů. Radiožurnál má materiál k dispozici.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

'Poslanecké trafiky' řeší Králová. Soudkyně, která už o Nagyové rozhodovala

Případ takzvaných trafik pro poslance, ve kterém jsou obžalováni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho žena Jana Nečasová, dříve Nagyová, a někdejší vysoce postavený úředník Roman Boček, bude posuzovat soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová. Informoval o tom dnes server Česká justice. Králová už dříve zprostila Nečasovou a další obžalované viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky.

|Gabriela Hauptvogelová, Simona Bartošová |Regiony

Libor Turek získal post šéfa DP v Ústí za podporu vedení města, tvrdí opozice

Za politický obchod označuje hnutí PRO! Ústí jmenování Libora Turka ředitelem Dopravního podniku města Ústí nad Labem. Turek je šéfem ústecké ODS a zastupitelem, jeho strana má v zastupitelstvu tři hlasy. Nová menšinová vláda města potřebuje podle opozice podporu i dalších stran. Vedení města i firmy odmítá, že by nový ředitel dopravního podniku získal místo za politickou podporu. Vylučuje to i Libor Turek.

|Simona Bartošová, Petra Hosenseidlová |Zprávy z domova

Kalousek potvrzoval trafiky pro bývalé poslance, tvrdí Zeman. Exministr financí to odmítá

Funkce může být podle prezidenta Miloše Zemana úplatkem. V Hovorech z Lán tak reagoval na aktuální vývoj v kauze údajných trafik pro tři bývalé poslance ODS. Policie za to tento týden obvinila expremiéra Petra Nečase. Celá kauza by se měla podle prezidenta týkat i exministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten ale tvrdí opak.

|Vojtěch Berger, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Směrnice EU prý vezme práci invalidům. V Rakousku mají na obchod s tabákem přednostní právo

Odstrašující fotky na cigaretových krabičkách anebo zákaz mentolových i takzvaných „slim“ cigaret. Kontroverzní tabáková směrnice, o které dnes bude hlasovat Evropský parlament, pobouřila rakouské trafikanty. Prodejny tabákových výrobků se v Rakousku už víc než 200 let přidělují přednostně invalidům. Jejich pracovní místa jsou teď kvůli evropské směrnici údajně v ohrožení.