Testy odebrané krve na západonilskou horečku jsou příliš nákladné. Proto je pro transfuzní stanice výhodnější preventivně vyřadit dárce přijíždějící z krizových oblastí.
V tisku se dočtete, že se podle některých lékařů používají zastaralé krevní testy. Píše to regionální Deník. Brněnská společnost podle Práva vyvinula technologii, která dokáže rozpoznat hlasy v davu.
Evropské země musí povinně krev dárců testovat. Přesto občas k přenosu infekce z dárce na pacienta dochází. Riziko by se ale mohlo ještě snížit - Česko zvažuje zavedení citlivějšího testování krve.
Větší kvalita i bezpečnost krve určené k transfuzím. To je cíl evropské směrnice, kterou musí do čtvrtka ve svých zákonech promítnout členské země Evropské unie. Česko to ale nestíhá.
Transfuzní stanice nemocnice v Hořovicích na Berounsku zve mimořádně dárce krve na odběry. Kvůli vyššímu počtu nehod a chřipkové epidemii potřebuje víc krve, chybí hlavně krevní skupiny A a nula. Se stejným problémem se v lednu potýkala i fakultní nemocnice v Plzni.
Dávají to nejcennější, co mají - svou krev. Pravidelné dárce teď ocenil Český červený kříž. 157 lidí získalo plaketu Dar krve - dar života. Jde o vůbec nejvyšší ocenění Červeného kříže. Plaketu s portrétem objevitele čtyř krevních skupin Jana Jánského za 250 bezplatných odběrů si v sobotu převzali v Praze.
Světová zdravotnická organizace začne v západní Africe testovat jako lék proti ebole krev od lidí, kteří nákazu přežili. Transfuze by měli pacienti v Libérii, Guineji a Sieře Leone dostat v nadcházejících týdnech. Oborníci navrhují nečekat na experimentální léky a vakcíny, které budou k dispozici později. Krevní transfuze coby způsob léčby už lékaři neoficiálně zkoušejí, ale i přes jisté úspěchy se jim nepodařilo prokázat, že skutečně fungují.
Příliv nových dárců krve hlásí Fakultní nemocnice Brno. V registru mají díky tomu už více než 20 tisíc občanů. Nové dárce dlouhodobě podporuje také Český rozhlas.
Liberecká nemocnice, která má několik specializovaných center, by se neobešla bez transfuzního oddělení. Každý rok tam krev daruje téměř 8000 dobrovolníků. Jen v loňském roce do registru přibylo 500 nováčků. Nejvíce krev spotřebují pacienti s poruchou srážlivosti, na onkologii a na traumatologii.
Víc než 600 lidí přišlo loni poprvé darovat krev do nemocnic v Mostě a v Chomutově. V Ústeckém kraji jsou dobrovolných dárců tisíce, nemocnice přesto mají zájem o další. Záleží totiž na tom, jakou krevní skupinu dárci mají, jak často se rozhodnou krev darovat a roli hraje i vzdálenost transfuzního centra od místa, kde bydlí. V Žatci proto teď otevírají novou transfuzní stanici, aby byli lidem co nejblíže.
Transfúzní oddělení nemocnice v Českých Budějovicích mělo v minulém roce od dobrovolných dárců dostatek krve. Důvodem byla i nižší potřeba ze strany nemocničních oddělení. Odběrů krve bylo méně, ale přístrojových odběrů na výrobu krevních destiček naopak přibylo. Lékaři přesto uvítají nové dárce.
Lékaři z Ústavu hematologie a krevní transfuze provedli už tisící transplantaci kostní dřeně. Podstoupila ji 58letá žena s leukémií. První transplantaci na tomto pracovišti provedli před 27 lety.
Krevní transfúze už dávno nezachraňují jen lidské životy, stále populárnější jsou také u zvířat. Pomáhají například psům při těžkých traumatech s výrazným krvácením.
Dnes je opět možné darovat krev s Českým rozhlasem. Přijít mohou zájemci bez objednání do pražské rozhlasové budovy na Vinohradské 12 od osmi do jedenácti hodin dopoledne. Krev tu budou odebírat zdravotníci střešovické vojenské nemocnice. Zváni jsou hlavně prvodárci.
Nové transfuzní oddělení přilákalo do Benešova více dárců a nemocnice už nemusí rozesílat zvací dopisy. Aktivně přichází darovat krev na čtyři tisíce lidí. Zásoby tak byly přes léto dokonce o 20 procent vyšší než v předchozích letech.
Krev můžou darovat nejen lidé, ale i zvířata. Zraněnému psovi po nehodě nebo po těžké operaci totiž může transfuze zachránit život. A takových případů se v Pardubicích stává několik za rok.
Transfúze je v Česku bezpečnější než kdykoli v minulosti. Přesto se lékaři shodují, že na každou transfúzní stanici alespoň občas přijde rizikový dárce, který může ohrozit zdraví a život doktorů, sester i příjemců. Většinou si takoví dárci myslí, že je při odběru krve vyšetří na virus HIV nebo žloutenku. A rizikové chování zatají.
Dnes můžete darovat krev s Českým rozhlasem. Odběry zajistí v pražské rozhlasové budově na Vinohradské 12 transfuzní stanice střešovické vojenské nemocnice. Zváni jsou hlavně prvodárci a dárci této transfuzní stanice. Přijít můžete bez objednání od 8 do 11 hodin dopoledne.
V Česku je nedostatek mladých dárců krve. Lékaři proto hledají cestu, jak je přilákat k pravidelným odběrům a zkoušejí to přes moderní technologie. Konkrétně přes speciální mobilní aplikaci. Lidé, právě hlavně z té mladší generace, mají totiž podle výzkumů nedostatek informací a mnoho předsudků, co se týče darování krve.
Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Ústí nad Labem či Hradec Králové – to jsou některá z měst, kde dnes můžete darovat krev s Českým rozhlasem. Akce, jejíž slogan zní ‚Dokaž, že máš srdce na správném místě‘, má přilákat především prvodárce.
Už po 66. mohou dnes zájemci darovat krev s Českým rozhlasem. Akce, která se koná v šesti městech po celé republice, pomáhá především získávat nové dárce, k odběrům ale mohou přijít i ti pravidelní. V Praze bude pro dárce otevřena transfuzní stanice ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí od 8 do 12 hodin.
|Pavla Dluhoschová, Vlasta Valentová, Marína Dvořáková|Zprávy z domova
Ve čtyřech městech dnes můžete darovat krev s Českým rozhlasem. Tradiční akce pomáhá ročně najít stovky nových dárců. V Praze dárce očekávají od 8 do 13 hodin v Transfuzním oddělení Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí.
Čtvrt století se v Česku pacienti s nemocemi krve léčí transplantací kostní dřeně. Poprvé ji provedli v roce 1986 pražském Ústavu hematologie a krevní transfúze. Proti vyspělému světu se tehdejší Československo s tímto zákrokem zpozdilo o 16 let, především proto, že čeští odborníci byli za socialismu izolováni od světové medicíny.
Transfuzní stanice v Německu vyzývají lidi, aby darovali krev. Kvůli střevní nákaze mají tamní zdravotnická zařízení nedostatek krevních produktů včetně plazmy. Úřady v různých zemí už podle stanice BBC registrují skoro 1840 osob postižených smrtelně nebezpečným novým typem bakterie EHEC.