transport

transport v textech na iROZHLASU

|Jan Bachorík |Technologie

OBRAZEM: Transport s obřím transformátorem dorazil na rozvodnu

Celková váha téměř 450 tun. Délka necelých 50 metrů a trasa dlouhá 70 kilometrů. Takové jsou hlavní údaje o nadměrném nákladu, který dnes v noci a ráno cestoval po Ústeckém kraji. Na rozvodnu v Hradci na Chomutovsku tak dorazil další ze skupiny obřích transformátorů, které mají českou přenosovou soustavu ochránit před výkyvy napětí v okolních státech.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Washingtonem zněly bubny. Připomněly první židovské transporty z Prahy

Stovky bubnů se dnes rozezní na pražském bubenském nádraží na připomínku 74 let od vypravení prvního židovského transportu. K happeningu proti lhostejnosti a mlčení se v předvečer pražské akce přidal i americký Washington. Na české ambasádě se do čela sboru postavila bývalá ministryně zahraničí a československá rodačka Madeleine Albrightová.

|Simona Bartošová, Tea Veseláková |Příroda

Zoo Praha posílá z Dolního Dobřejova do Mongolska další koně Převalského. Už popáté

Čtyři klisny ohroženého koně Převalského se v Dolním Dobřejově na Benešovsku připravují na sobotní návrat do Mongolska, vlasti svých předků. Kůň Převalského je poslední žijící druh divokých koní. Před vyhynutím se ho podařilo zachránit jen díky chovu v zoologických zahradách. Velký podíl na tom má právě pražská zoo, která také vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.

|Ľubomír Smatana, mkp |Příroda

Na odlet z Prahy do Mongolska se chystají tři koně Převalského

Vzácný náklad veze nákladní vůz pražské zoo na armádní letiště v pražských Kbelích. Na korbě stojí v bednách tři klisny koně Převalského, které zoo převáží do Mongolska. Původně měly cestovat čtyři klisny, ale jednu se nakonec nepodařilo naložit. Výjimečný a technicky náročný transport organizují zoologové už počtvrté s cílem posilnit populaci jediného divokého koně na světě v místech původního výskytu koně Převalského. Celkově stráví zvířata na cestě asi 36 hodin.