Washington posílá Ukrajině další vojenskou techniku, bojová vozidla Bradley a transportéry Stryker. Kyjev v ní ale postrádá tanky, které Spojené státy nechtějí poslat kvůli složité údržbě.
„Za sebe bych řekl, že jsme se shodli na tom, že klientka má nárok na odškodné, a já jsem slíbil, že ho po setkání s klientkou budu konkretizovat,“ shrnul obsah jednání advokát Tomáš Sokol.
Armáda chce speciální obrněné transportéry pro 11 vojáků, které žádná firma oficiálně nevyrábí. Informuje o tom E15. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Před slovinským soudem stanul bývalý premiér Janez Janša. Obžaloba ho viní ze spoluúčasti při přijímání úplatků během tendru na 135 vojenských vozidel finské firmy Patria. Výběrové řízení nakonec vyhrála finská zbrojovka. Expremiér vše odmítá s tím, že jde o spiknutí. Skandál propukl v roce 2008 a do vyšetřování se zapojily i finské a rakouské úřady.
Rakouští vyšetřovatelé prohledali kvůli podezření z korupce při prodeji transportérů pandur sídlo zbrojovky Steyr ve Vídni. Podle serveru Kurier provedli také domovní prohlídku u dvou jejích bývalých manažerů.
Jiří Paroubek i Martin Barták odmítají, že by kdy jednali s manažery společnosti Steyer Habitzlem a Jedlaucnikem. Ti v Mladé frontě Dnes minulý týden naznačili, že se někteří čeští politici podíleli na jednání o provizích, které měly být údajně zaplaceny za dohodnutý a zrealizovaný obchod ve výši téměř 15 miliard korun.
Prvních 17 obrněných vozidel Pandur II převezme dnes česká armáda od rakouské firmy Steyr. Zároveň se ode dneška do Vojenského opravárenského podniku Nový Jičín přesune jejich výroba.
|Monika Rybáková, Jakub Šídlo, Miroslav Panuška|Zprávy z domova
Česká republika dnes uzavřela s koncernem General Dynamics smlouvu na dodání 107 obrněných transportérů pro naší armádu. Dokument podepsal náměstek ministryně obrany Martin Barták. Cena zakázky včetně logistiky a výcviku je i s daní téměř 14 a půl miliardy korun. První transportéry Pandur II rakouské firmy Steyr naši vojáci získají letos, poslední v roce 2013.
Výzbroj české armády posílí celkem 107 kolových obrněných transportérů Pandur II od rakouské firmy Steyr. O nákupu vozidel dnes rozhodla vláda. Celý obchod přijde státní kasu na 14 miliard korun.
Obrněné transportéry Pandur pro českou armádu bude testovat nezávislá zkušebna. Vyplývá to memoranda, které schválila vláda. V případě, že testy dopadnou příznivě, bude vojsko připravovat nákup celkem 107 osmikolových vozidel, řekl Radiožurnálu náměstek ministryně obrany Martin Barták.
Česká armáda by mohla za 9 miliard korun koupit nové dopravní letouny.
V pořadu 20 minut Radiožurnálu to řekl náměstek ministryně obrany Martin Barták. Právě zhruba devět miliard by vojáci měli ušetřit při nákupu obrněných transportérů
Pandur II.
Armáda zřejmě nakoupí 107 transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr. Podmínkou je, že vozidla úspěšně absolvují zkoušky, které ověří jejich technické parametry. Uvedla to ministryně obrany Vlasta Parkanová po zasedání vlády, která schválila další vyjednávání s dodavatelem transportérů.
Dohoda s americko-rakouskou zbrojovkou Steyr, nebo nové výběrové řízení na dodavatele obrněných transportérů. To jsou dvě možnosti, jak dál postupovat v jedné z historicky největších zakázek české armády. Obě varianty mnohamiliardového obchodu bude dnes posuzovat vláda.
Ministerstvo obrany bude dál jednat se zbrojovkou Steyr o dodávce kolových obrněných transportérů. Obě strany se v pátek dohodly na tom, že vzniknou dvě expertní komise. Jedna se bude zabývat právními otázkami případné další spolupráce, druhá technickými aspekty celého projektu.
Česko obnoví jednání s rakouskou firmou Steyr o dodávce obrněných transportérů Pandur pro naši armádu. Původní smlouvu na dodání 199 transportérů vláda loni zrušila. Ke kontraktu za dvacet miliard korun se ministerstvo obrany s rakouským výrobcem vrátí už dnes. Pokud se do 5. března nepodaří oběma stranám dohodnout, vyhlásí vláda pravděpodobně nové výběrové řízení. Varianta, kdy by dodávku převzala finská firma Patria, ve hře podle premiéra Mirka Topolánka není. V původním výběrovém řízení Patria skončila druhá.
Téměř o polovinu slevila armáda při svém požadavku na nákup nových obrněných transportérů. Podle důvěryhodných zdrojů Radiožurnálu jich chce maximálně 110. Návrhem náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka se má tento týden zabývat vláda. Dokud o materiálu Topolánkův kabinet nerozhodne, uvalilo ministerstvo na celou záležitost přísné informační embargo.
|Milan Kopp, Marie Woodhamsová, Martin Veselovský, Šárka Slezáková, Martina Lustigová|Zprávy z domova
Česká armáda potřebuje nové transportéry - myslí si to premiér Mirek Topolánek. Jejich počet a typ se ale podle předsedy vlády může lišit od dohody s rakouskou firmou Steyr. Ta měla českým vojákům dodat 199 osmikolových obrněných vozidel, ale kvůli nedodržení podmínek vláda smlouvu vypověděla. Mluvit o dalším postupu je podle premiéra Mirka Topolánka předčasné - do konce ledna zpracuje ministerstvo obrany analýzu.
Druhé kolo zkoušek obrněných transportérů pro českou armádu začne příští rok v březnu. Ve vídeňském sídle americko-rakouské společnosti Steyr to novinářům řekli její představitelé. Reagovali tak na skutečnost, že vozidla v těchto testech neuspěla, a bude je proto muset absolvovat znovu.
Jedna z historicky největších zakázek českých ozbrojených sil nebude dodána v termínu. Americko-rakouská zbrojovka Steyr měla právě do 30. listopadu dodat prvních 17 obrněnců už ze sériové výroby. Prototypy vozidel ale nedávno propadly v kontrolních zkouškách. Stalo se tak to, o čem se mezi odborníky mluví už poměrně dlouho: Dodavatel nesplnil dohodnuté datum.
Důležité testy obrněných transportérů pro naši armádu mají zpoždění. Americko-rakouská zbrojovka Steyr nedodala první dva prototypy vozidel do konce června navzdory tomu, že se na tom dohodla s ministerstvem obrany. To předpokládalo, že během letních měsíců podrobí obrněnce takzvaným kontrolním zkouškám.
V kauze historicky největší armádní zakázky na nákup obrněných transportérů nastal překvapivý zvrat. Neúspěšná finská společnost Patria, kterou ve finále soutěže o mnohamiliardový kontrakt porazil rakouský Steyr, zastavila veškeré právní kroky proti ministerstvu obrany. Radiožurnálu to potvrdil jak jeho mluvčí, tak zástupce finské zbrojovky.
Evropská komise má vážné pochybnosti o způsobu, jakým stát postupoval při nákupu obrněných transportérů. Na tuto historicky největší zakázku české armády za 23 miliard a 600 milionů měla být podle komise vypsána otevřená veřejná soutěž.
Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) v pátek podepíše s rakouskou zbrojovkou Steyr smlouvu o dodávce dvou stovek obrněných transportérů a doprovodné offsetové programy. Rekordně drahá zakázka přijde státní pokladnu na 24 miliard korun.
Vítěz voleb - Občanská demokratická strana - ujišťuje, že zrušení výběrového řízení na dodavatele obrněných transportérů není na pořadu dne. S odvoláním na místopředsedu strany Petra Nečase to Radiožurnálu řekl bezpečnostní expert ODS Jan Vidím.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebude zasahovat do tendru na armádní transportéry. Podle předsedy úřadu Martina Peciny se zákon o veřejných zakázkách na zakázky na zbraně nevztahuje. Svým rozhodnutím potvrdil původní verdikt, proti kterému se odvolal neúspěšný účastník soutěže, finská firma Patria.
Sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost nemá výhrady proti nákupu obrněných transportérů od rakouské firmy Steyr za rekordních 24 miliard korun. Návrh dohody si dnes prohlédl šéf výboru Jan Vidím z ODS a smlouva podle něj není pro český stát nevýhodná. Chce ale ještě prověřit, v jaké fázi jsou dohody o doprovodných offsetových programech pro celkem sedmnáct českých podniků.
Klíčový kontrakt na dodávku nových armádních transportérů za 24 miliard korun podepíše ministr obrany Karel Kühnl osobně. Chce tak rozptýlit pochybnosti kolem regulérnosti výběrového řízení, které skončilo až u soudu, a na které si jedna z neúspěšných firem stěžuje u Evropské komise.
Česká armáda nakoupí obrněné transportéry od rakouské firmy Steyr. Rozhodl o tom vládní kabinet na základě doporučení meziresortní komise. Za 234 nových transportérů zaplatí Česká republika 23 miliard a 600 milionů korun.