trestní

trestní v textech na iROZHLASU

|Gregor Martin Papucsek, bre |Zprávy ze světa

Maďarský parlament podpořil rozšíření možnosti oprávněné sebeobrany

Maďarský parlament schválil novelu trestního zákona, která výrazně zvyšuje trestní sazby v případech, kdy poškození jsou staří a nemocní lidé či invalidé. Novela také rozšiřuje možnosti oprávněné sebeobrany při útoku, krádeži, loupeži či jiném způsobu poškozování majetku. Média už píší o tom, že po americkém vzoru bude možné lupiče nebo útočníka zastřelit bez soudních následků.

|Milada Richterová, Věra Pfeifferová, bre, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Poslanci schválili zavedení dohody obviněného se žalobcem o vině a trestu

Státní zástupce bude moci uzavřít dohodu o vině a výši trestu s obviněným, který se k činu přizná. Dohoda ale nebude možná u zvláště závažných zločinů s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let vězení. Zavedení dohody umožní vládní novela trestního zákona, kterou schválila sněmovna. Novela také posiluje institut takzvaného spolupracujícího obviněného.

Ministr Pospíšil: Záleží jen na Švýcarsku, zda vydá Pitra do Česka

|Ondřej Černý, bre |Zprávy z domova

V médiích se objevily informace, že kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr, který byl v Česku pravomocně odsouzen a kterého švýcarská policie zadržela loni 26.července ve Svatém Mořici, bude možná příští týden na svobodě. Zprávu přinesl jako první server ParlamentníListy.cz. Odvolal se na curyšského právníka, podle kterého federální zákon z roku 1994 ukládá, že ve vazbě nemůže být člověk déle než rok. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Rádiu Česko ale řekl, že ve Švýcarsku úprava jednoroční lhůty pro vazbu není.

|Veronika Sedláčková, Miroslav Motejlek, Lenka Rafaelová |Zprávy z domova

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení na exministra Řebíčka

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení na bývalého ministra dopravy, Aleše Řebíčka. Protikorupční útvar policie se nyní zabývá prodejem akcií firmy Viamont. Prodat je měl exministr ještě před tím, než nastoupil do úřadu a to za 260 milionů. Existuje ale podezření, že prodej byl pouze fingovaný.

|Gabriela Grmolcová, Vlasta Gajdošíková, Lenka Rafaelová, Alice Kottová |Zprávy z domova

Policie zřejmě zadržela se starostou Brna-Žabovřesk i bývalého tajemníka úřadu

Starosta brněnské čtvrti Žabovřesky Aleš Kvapil byl včera odpoledne zatčen kvůli vyprovokování úplatku. Podle informací Českého rozhlasu měl Kvapil dělat obstrukce investorům stavby multifunkčního centra Sonoprojekt a tím investory vyprovokovat k předání úplatku. Investor se ale obrátil na protikorupční policii a ta Kvapila zatkla. Spolu s ním zřejmě policisté zadrželi i bývalého tajemníka úřadu městské části Brno-střed Radovana Novotného.

|Martin Hromádka, Zbyněk Zykmund |Zprávy z domova

Soudci mohou ukládat pachatelům domácí vězení, náramky ale chybí

Česko bude mít už brzy prvního vězně, který si svůj trest odsedí doma. Soudy mají totiž podle nového trestního zákoníku, který platí od začátku letošního roku, možnost trest domácího vězení udělit. Otázkou ale je, jak často a jestli vůbec budou soudci k takovémuto alternativnímu trestu sahat.

|Veronika Malá, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Hranice trestní odpovědnosti nejspíš zůstane na 15 letech

Trestní odpovědnost se nejspíš snižovat nebude. Rozhodli o tom dnes poslanci. Souhlasili totiž s novelou trestního zákoníku, která ji ponechává na hranici 15 let. Normu bude muset ještě posoudit Senát. Nový trestní kodex, který začne platit až příští rok, by jinak hranici trestní odpovědnosti snížil na 14 let.

|Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová |Zprávy z domova

Trestní odpovědnost by mohla zůstat na hranici patnácti let

Zůstane do budoucna trestní odpovědnost na hranici patnácti let nebo se o rok sníží? O tom nejspíš příští týden definitivně rozhodnou poslanci. Dnes novelu nového trestního zákoníku, která by měla hranici ponechat na současných patnácti letech, poslali k závěrečnému hlasování. V případě, že by se ji nepodařilo prosadit, tak by se hranice od ledna snížila na čtrnáct let. Zajistil by to nový trestní zákoník, který začne příští rok platit.

|Milan Kopp, Pavel Novák |Zprávy ze světa

Rada Evropy vyzvala Česko k uznání Mezinárodního trestního soudu

Rada Evropy kritizovala Česko a dalších sedm svých členských států za nepřijetí smlouvy o Mezinárodním trestním soudu. Ten začal fungovat před šesti lety v nizozemském Haagu a může soudit například zločiny proti lidskosti a válené zločiny. Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku vyzvalo 8 evropských zemí, aby statut soudu neodkladně ratifikovaly.

|Veronika Malá, Martin Hromádka, Jitka Pilbauerová |Zprávy z domova

ČSSD: Trestní odpovědnost by se měla snížit na 14 let jen u závažných činů

Za konkrétní trestné činy by se měly děti trestat už od 14 let. Za ostatní prohřešky by i nadále byly odpovědné až od patnácti. S takovým návrhem dnes přišla sociální demokracie. Mohl by to totiž podle ní být kompromis, který by vyřešit spor mezi zastánci a odpůrci snižování hranice trestní odpovědnosti.