Žiga byl podezřelý z toho, že v roce 2016, kdy ještě působil ve Ficově straně Směr-sociální demokracie, podplatil soudkyni nejvyššího soudu. Policie ho obvinila v roce 2020.
Vládní návrh změn zákonů ohledně trestního práva dříve kritizovaly instituce Evropské unie a také například slovenská opozice a již bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Svléknout někoho pomocí umělé inteligence, aniž by o tom věděl, a z obrázků pak vytvořit třeba lechtivé video bude nejspíš v Česku novým trestným činem.
Velká novela trestního zákoníku předpokládala, že od poloviny března se zmírní tresty za korupci a zpravidla i za ekonomickou kriminalitu, ale také se zkrátí promlčecí doby u řady trestných činů.
Vládní koalice slovenského premiéra Roberta Fica po kritice evropských institucí a stanovisku slovenské generální prokuratury změní vládní návrh novely trestního zákoníku.
Evropský parlament většinou 496 hlasů ku 70 přijal rezoluci odsuzující snahy vlády premiéra Roberta Fica. Ta usiluje o změnu slovenského trestního práva a zrušení Úřadu speciální prokuratury.
Účast na čtvrteční demonstraci v Bratislavě Michal Šimečka odhadl na více než 20 000 lidí. To by znamenalo, že šlo o největší ze všech dosavadních protestů proti změnám v trestním právu.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pohrozila vládě, že bude vetovat navrhované změny v trestních kodexech. Ty ruší slovenskou prokuraturu a snižují tresty za korupci.
Poradce národního protidrogového koordinátora Viktor Mravčík je přesvědčen, že nakládání s omamnými látkami, které nemají významnou společenskou nebezpečnost, je v České republice přísně trestáno.
Praha ||Zdislava Pokorná, Martin Štorkán|Zprávy z domova|Původní zpráva
Právník, loni vyznamenaný prezidentem Zemanem, už začátkem srpna jakákoliv provinění odmítl. Na svou obhajobu podle etické komise uvedl, že není jediný, kdo stanoviska tímto způsobem sepisuje.
Praha||Zdislava Pokorná, Martin Štorkán|Zprávy z domova|Původní zpráva
Právníka Jiřího Jelínka má v hledáčku etická komise Univerzity Karlovy. Řeší posudky, které měl vydával pod hlavičkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy bez jejího vědomí.
Vyvolala spor o to, jestli nepovede k likvidaci nepohodlných médií. Řeč je o novele, které umožnila stíhat právnické osoby za pomluvu. Zatím ale policie žádné sdělovací prostředky stíhat nezačala.