Pouhé dva hlasy chyběly ve slovenském parlamentu na to, aby mohl expremiér Robert Fico jít do vazby. Na rozdíl od českých poslanců nemají ti slovenští trestněprávní imunitu.
Vyšetřovatelé se případem zabývali od listopadu poté, co některá média přinesla svědectví poškozených žen. Podle zjištění se případy měly stát mezi lety 1980 až 2016. Cimický už dříve obvinění odmítl.
Kvůli postupu žalobcům nařídil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž před několika dny takzvanou dohledovou prověrku, jak popsal server iROZHLAS.cz. Její výsledky by měly být v květnu.
Dominiku Ferimu hrozí v případě odsouzení až deset let vězení. Je stíhán i pro trestný čin znásilnění spáchaný na dítěti. V tomto případě jde o osobu, která dovršila sedmnáctý rok věku.
Policie v prosinci Fica obvinila, že v době vyhlášeného nouzového stavu, zákazu shromažďování a zákazu vycházení s výjimkami během silné třetí vlny vyzýval obyvatele k účasti na protivládní akci.
Kurz minulý měsíc kvůli korupční aféře odstoupil z postu předsedy vlády a stal se šéfem poslaneckého klubu lidové strany (ÖVP) v dolní komoře rakouského parlamentu. Tím získal i trestněprávní imunitu.
Hana Podroužková poslala žádost o milost pro svého syna 8. června. Pražští kriminalisté podnikatele Pavla Podroužka přitom začali stíhat až 21. června.
„Dne 9. listopadu byla do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky odeslána z Městského státního zastupitelství v Praze žádost o vyslovení souhlasu k trestnímu stíhání poslance,“ uvedl mluvčí.
Podle expertizy, o kterou se opírá společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka, nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky.
Státní zástupci z olomouckého krajského státního zastupitelství k tomuto rozhodnutí dospěli po prověření postupu Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně.
„Pokud poslanci vznikl nový mandát, orgány činné v trestním řízení musí znovu žádat o jeho vydání k trestnímu stíhání,“ říká viceprezident Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.
Růžička byl nezákonně trestně stíhán za údajně nevýhodný prodej domu v majetku města. Poslanec za ANO původně požadoval odškodnění 2,5 milionu korun. Odvolávat se ale už nebude.
Nadřízené státní zastupitelství prověří především okolnosti, za kterých byla z vypouštění nebezpečných látek obviněna firma Energoaqua a její šéf Oldřich Havelka. Čas na to bude mít až dva měsíce.
Server iROZHLAS.cz zjistil, že na pokyn dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha půjdou podat ke kauze Čapí hnízdo vysvětlení znovu někteří z dříve obviněných.
Na doplnění důkazů stanovil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch vyšetřovatelům dva týdny. V případu čelí obvinění z dotačního podvodu premiér Andrej Babiš (ANO).
Zdrží návrh Andreje Babiše na zastavení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo definitivní rozhodnutí v této věci? Proč rozhodování státního zastupitelství v této kauze trvá tak dlouho?
Obdobný návrh podal advokát i v případě další aktérky případu - Jany Mayerové. O případné obžalobě v kauze údajného dotačního podvodu má dozorový žalobce Jaroslav Šaroch rozhodnout do konce srpna.
Sněmovna má podle doporučení výboru vydat poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání. Mandátový a imunitní výbor v úterý doporučil plénu, aby policejní žádosti vyhovělo.
Policie Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu v únoru. Proti zahájení stíhání kancléř podal stížnost, server iROZHLAS.cz na to upozornil na začátku dubna.
Úřad evropského veřejného žalobce, který funguje oficiálně od úterý, bude řešit napříč členskými zeměmi veškerou závažnou hospodářskou kriminalitu poškozující finanční zájmy Evropské unie.