trestní zákoník

trestní zákoník v textech na iROZHLASU

Stát možná bude moct zabavit majetek zločinci, který nevysvětlí příjmy

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Stát by mohl v budoucnu zabavit majetek zločinci, který nedokáže vysvětlit, jak získal peníze. Chce si tak došlápnout na kriminálníky, kteří mají obrovský majetek a oficiálně nízké příjmy. Chystaná sankce by mohla být přímo součástí rozsudku. Podobně to funguje i v jiných státech Evropské unie. Ministerstvo spravedlnosti plánuje novinku začlenit do připravované novely trestního zákoníku.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Kdo se přizná k úplatkářství, může zůstat bez trestu. Plánuje to úřad Válkové

Česko je v žebříčku vnímání korupce na úrovni Gruzie, Malajsie nebo Bahrajnu. A to se o většině úplatkářských případů ani neví. Policie se o nich nikdy nedozví. Ministerstvo spravedlnosti chce teď podle zjištění Radiožurnálu samotné korupčníky motivovat. Plánuje, že by policie v budoucnu mohla za určitých okolností zastavit trestní stíhání člověka, který aktivně uplácel, a pak se k tomu sám přiznal.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Vyšší právní ochrana učitelů v novele trestního zákoníku nebude

Učitelé se vyšší právní ochrany zatím nedočkají. Ministryně spravedlnosti Helena Válková za hnutí ANO totiž příslušný paragraf do chystané předlohy nezahrnula. Zákon v této podobě už vláda schválila. Podle ministra školství Marcela Chládka z ČSSD debata ale nekončí. V některých případech podle něj učitelé právní ochranu potřebují.

|Veronika Sedláčková, Jan Piroch |Zprávy z domova

O trestu by se mohli obžalovaní dohodnout se státním zástupcem

Zrychlení soudního řízení, takové ambice si klade novela trestního řádu, která dnes v prvním čtení prošla poslaneckou sněmovnou. Obsahuje totiž dohodu o vině a trestu. S výjimkou závažných trestných činů, které končí smrtí oběti, by se totiž obvinění mohli domluvit na trestu se státním zástupcem. Pokud se k porušení zákona sami přiznají. Ulevit by se tak mělo přetíženým soudům, které řeší konkrétní kauzy třeba i několik let.

|Milada Richterová, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Poslanci projednají trestní odpovědnost firem

Firmy by mohly být už příští rok trestány až za sedm desítek trestných činů. Zákon, který to umožní, bude projednávat sněmovna. Provinilou firmu by mohl soud zrušit, nechat propadnout její majetek, uložit pokutu nebo jí zakázat činnost.

|Tomáš Pavlíček, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Transparency International: Kupčení s hlasy v Krupce lze stíhat i teď

Asi patnáctitisícové městečko Krupka na Teplicku si koleduje o trochu neslavný zápis do Guinessovy knihy rekordů v počtu konání a rušení místních voleb. Potřetí se tam konaly volby do místního zastupitelstva, potřetí dopadl výsledek přibližně stejně a opět na něj padl stín podezření, že byl dosažen díky nakupování hlasů. Transparency International ale tvrdí, že není nezbytné čekat na novelizaci trestního zákona k tomu, aby mohli být viníci potrestáni.

|Andrea Brtníková, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Sněmovnou prošel návrh požadující trestnost kupčení s hlasy voličů

Za kupčení s hlasy voličů by mohly být až tři roky vězení. Sněmovna podpořila návrh koaličních poslanců, aby se kšeftování s voličskými hlasy stalo v rámci novely trestního zákoníku trestným činem. Toho by se dopustil ten, kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle. Výhrady měla ČSSD, jejíž poslanci změnu nepodpořili.

|Věra Pfeifferová, Jan Piroch |Zprávy z domova

Ministr Pospíšil navrhuje přísnější postih korupce

Za korupci úředníků by mohly být podstatně vyšší tresty. Například za přijetí úplatku by mohl soud vyměřit až deset let jako za zvlášť závažný zločin. Teď může zkorumpovaný úředník dostat za stejný čin mezi dvěma až osmi lety vězení. Tyto změny slibuje novela trestního zákoníků, kterou dnes svým kolegům ve vládě předloží ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.