trestný čin

| ČTK |Zprávy z domova

Analýza z Pelikánova úřadu: Neplacení alimentů má být trestné jen ve vážných případech

Neplacení výživného by podle ministerstva spravedlnosti mělo být trestné jen v nejzávažnějších případech. Trestat by se mělo tehdy, pokud by příjemce dostalo do nouze či nebezpečí. Pohledávku na alimentech by mělo být možné postoupit k vymáhání, aby se lidé snadněji dostali k dlužné částce. Právně by se nově měly upravit i poměry dětí nesezdaných rodičů, kteří se rozešli, doporučuje resort ve své stodvacetistránkové analýze.

| ph |Zprávy ze světa

Sexuální napadení dívky sledovalo na facebooku 40 lidí, policii ale nikdo z nich nezavolal

15letá dívka z amerického Chicaga byla zřejmě unesena a následně sexuálně napadena skupinou mužů. Přímý přenos útoku přitom sledovalo na facebooku nejméně 40 lidí, přesto podle úřadů čin nikdo nenahlásil policii, píše britský Guardian. Podle odborníka z právnické fakulty tamní univerzity ale není sledování nebo nenahlášení podobných videí trestné.

|Gabriela Hauptvogelová |Zprávy z domova

První se vyhne trestu, druhému se uleví. Dohod mezi pachatelem a obětí trestného činu přibývá

V České republice přibývá případů, kdy se pachatel trestného činu dohodne s obětí a vyhne se tak trestu. Jejich dohodu zprostředkovává probační a mediační služba. V posledních deseti letech stoupl počet takových jednání na víc než dvojnásobek. Poškozený dohodou získá rychlejší odškodnění a pachateli zase pomůže jako polehčující okolnost v trestním řízení. Pomohla i panu Jiřímu z Bíliny. Kvůli rvačce se známým ho policie stíhala za ublížení na zdraví a výtržnictví. Díky dohodě se vyhnul trestu.

|Jiří Svatoš |Zprávy z domova

Policie odhaluje stále více zločinců, neumí je ale najít. Často se přihlašují na radnicích

Policisté řeší nový problém. Čím dál častěji totiž dokáží odhalit pachatele, zatknout je ale nemůžou. Netuší totiž, kde se zdržují, a neumí je najít. Oproti loňskému roku těchto případů podle policejních statistik přibylo víc než čtyřnásobně. Důvodem je například to, že zloději mají stále častěji trvalé bydliště na městských úřadech, vysvětluje policejní prezidium.

| dab, Lenka Davidová |Zprávy ze světa

‘Obhajování genocidy’ má být v Austrálii trestným činem. Vláda tak reaguje na útoky islamistů

Austrálie chce přitvrdit v boji proti terorismu. Oznámil to premiér Malcolm Turnbull, podle kterého je nejnaléhavější hrozbou australské bezpečnosti takzvaný Islámský stát. Zároveň ale varoval před vyvoláváním obecné nedůvěry k muslimům. Vláda se podle Turnbulla chystá kvalifikovat nový trestný čin „obhajování genocidy“. Policii umožní dřív zatknout člověka, který radikalizuje ostatní. Soudy pak mají získat pravomoc snáze preventivně uvěznit podezřelé, kteří by mohli spáchat teroristický útok.

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Firmy by měly odpovídat za podstatně více trestných činů, rozhodli poslanci

Počet trestných činů, za které budou odpovídat firmy, se výrazně zvýší. Sněmovnou prošel po dlouhých 15 měsících návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Poslanci ale podpořili i možnost, aby se firmy za určitých okolností mohly stíhání vyhnout. Podle pravicové TOP 09 ale zákon jen poslouží k šikaně a konkurenčnímu boji mezi společnostmi.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Senioři, kteří se stali obětí trestného činu, asi získají větší právní ochranu

Stovky seniorů se ročně stanou obětí zločinu. Ministerstvo spravedlnosti teď plánuje, že budou mít speciální právní ochranu. Se staršími lidmi by tak policie měla během vyšetřování zacházet obzvlášť citlivě. U soudu se pak senioři nesetkají s pachatelem, pokud o to požádají. Počítá s tím novela zákona o obětech trestných činů.