tresty

Srážka pandurů byla podle policie přestupkem. O výši trestů rozhodnu v řádech týdnů, řekl velitel

| ČTK, Petr Jadrný |Zprávy z domova

Srážka pěti obrněných vozidel Pandur u Tábora z loňského listopadu byla podle policejního vyšetřování přestupkem. Vojáci nedodrželi při jízdě bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Případ proto dostal k došetření velitel táborského vojenského útvaru, který by měl rozhodnout o míře zavinění, informovalo tiskové oddělení ministerstva obrany.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Rakousko zpřísní tresty za podněcování k nenávisti. Stíhat bude i obecné xenofobní výroky na sociálních sítích

Rakousko chce přísněji trestat podněcování k nenávisti. Trestné budou nově nejen nenávistné komentáře na adresu konkrétních národností nebo náboženských skupin tak jako doteď, ale i proti cizincům obecně. Tvrdší postih čeká také každého, kdo bude podobné výroky šířit třeba na sociálních sítích. Novela trestního zákoníku začne v Rakousku platit od nového roku.

|Martin Knitl |Regiony

Od žhářského útoku ve Vítkově uplynulo pět let. Malá Natálka už půjde do školy

Přesně před pěti lety, 19. dubna 2009, začíná příběh jedné z nejsledovanějších kauz, která je dodnes živá. Do nenápadného domku ve Vítkově na Opavsku vlétly v noci z 18. na 19. dubna zápalné lahve a oheň postupně zlikvidoval všechno, co mu stálo v cestě. Až po dlouhém policejním vyšetřování se před soudem objevila čtveřice žhářů. I když dostali vysoké tresty, nejhorší úděl si celý život ponese malá Natálka, která masivní popáleniny přežila doslova zázrakem. Na podzim už půjde do školy.

|Gabriela Hauptvogelová |Regiony

Soud potrestal Romy jen za jeden ze dvou útoků, ke kterým došlo v červenci v Duchcově

Čtyři Romové z Duchcova na Teplicku si dnes vyslechli rozsudek v kauze dvou údajně rasově motivovaných útoků, spáchaných nezávisle na sobě loni v červenci. Dva muži dostali za první násilný incident nepodmíněné tresty. Všechny obžalované naopak soudce zprostil viny z útoku na druhého muže. Ani strážníci, ani sám napadený totiž neurčili útočníka.

|Veronika Sedláčková, mta |Zprávy z domova

Soudcům se nelíbí nápad, aby se vězňům automaticky zkracovaly tresty

K resortům, které se potýkají s nedostatkem financí, patří i ministerstvo spravedlnosti. Složitou situaci budou odpoledne řešit soudci a zástupci vedení resortu s premiérem Petrem Nečasem. Jedním z problémů, s nimiž se představitelé justice musí vypořádat, jsou přeplněné věznice. V této souvislosti se objevil i návrh, aby se pachatelům citelně krátily tresty, čímž by se přetíženým nápravným zařízením ulevilo.