třetí odboj

třetí odboj v textech na iROZHLASU

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Dalších 38 lidí získalo osvědčení účastníka třetího odboje a odporu proti komunismu

Dekrety a odznaky účastníků třetího odboje a odporu proti komunismu získalo dalších 38 lidí. S osvědčením je spojená jednorázová odměna 100 tisíc korun pro žijící odbojáře a 50 tisíc korun pro pozůstalé. S potvrzením o účasti v třetím odboji se zvyšuje i důchod. Osvědčení odbojářům předal ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO, který ocenil jejich odvahu.

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Osvědčení o účasti ve třetím odboji dostane 38 lidí. Třeba i 'Dáša' Vokatá

Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO předá 38 lidem osvědčení o účasti ve třetím odboji. Jednomu z nich navíc přizná status válečného veterána. Odbojářům už vyplatil stát přes 60 milionů korun. Osvědčení dostanou za činnost proti totalitnímu režimu, třeba za vydávání a distribuci samizdatových materiálů nebo členství v různých protirežimních skupinách. Jednou z odbojářek je i písničkářka Dagmar Vokatá.

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Ocenění za odboj získá i člen kontroverzní skupiny Mstitelé Milady Horákové

Snažili se rozvrátit komunistický režim a často kvůli tomu skončili za mřížemi. Právě takové lidi oceňuje stát titulem třetí odbojář. Dnes na jejich seznam přibudou nová jména. Tentokrát jsou mezi nimi i taková, která mohou znovu vyvolat diskuzi, co všechno je v boji proti diktatuře ospravedlnitelné. Osvědčení získá i jeden ze členů takzvaných Mstitelů Milady Horákové. Roli této skupiny řada historiků vnímá ještě sporněji než chování bratří Mašínů.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Osvědčení o účasti ve třetím odboji získalo dalších 35 mužů a žen

Další lidé, kteří aktivně bojovali proti komunistickému režimu, se dočkali osvědčení o účasti ve třetím odboji. Z rukou ministra obrany Martina Stropnického (hnutí ANO) ho dnes převzalo 35 mužů a žen. S osvědčením je spojena jednorázová odměna 100 tisíc korun pro žijící odbojáře a 50 tisíc korun pro pozůstalé těch, kteří už zemřeli. Potvrzení o účasti v třetím odboji vede i ke zvýšení důchodu.

|Markéta Kaňková, kap |Film

Dokument Sametoví teroristé nabízí originální pohled na téma třetího odboje

Stano, Fero a Vladimír. Tři muži, kteří v 80. letech podnikali ozbrojený odpor proti komunistickému režimu. I když nikoho nezranili ani nezabili, normalizační soudy je označily za teroristy a odsoudily k tvrdým trestům. Slovenští režiséři Peter Kerekes, Pavol Pekarčík a Ivan Ostrochovský o nich natočili dokument, ve kterém nabízejí originální, odlehčený pohled na jejich osudy. Mísí při tom realitu s fikcí a skutečnost s inscenací.

|Tomáš Pavlíček, Vojtěch Kouřímský, Magdaléna Trusinová |Zprávy z domova

Zákon o protikomunistickém odboji: Mělo se začít lidmi z 50. let, říká odbojář Šedivý

Přesně před rokem začal platit zákon o odboji a odporu proti komunismu. Za uplynulých dvanáct měsíců byl status odbojáře přiznán 223 lidem. Dvojnásobný počet žádostí o uznání odbojové činnosti ministerstvo obrany zamítlo. Konfederace politických vězňů je ráda, že zákon existuje, má však vůči němu i výhrady. Vadí jí například dlouhé čekací lhůty.

Většina členů protikomunistického odboje stále čeká na odškodné, úřady nestíhají

|Petr Dudek, Mirko Kašpar |Historie

Uznání za aktivní odpor vůči komunistickému režimu a s tím spojené odškodné 100 tisíc korun nebo dorovnání důchodu na úroveň průměrné penze se zatím dočkalo jen několik set osob z více než 3700, kteří o to požádali. V řadě případů nesplňují daná kritéria, zároveň však na vyřízení čekají příliš dlouho i mnozí z těch, kteří uplatňují svůj nárok oprávněně. Vyřizování žádostí však ani v budoucnu zřejmě rychlejší nebude.