tripartita

| ČTK |Ekonomika

Zeman na tripartitě navrhl zrušení podpory zelené energii. Zaměstnavatelé to odmítli

Prezident Miloš Zeman navrhl na pondělním zasedání tripartity zrušení podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Podle Zemana tržní cena silové elektřiny je koruna za kilowatthodinu, zatímco cena dotované solární elektřiny je 15 krát vyšší. Zaměstnavatelé však jeho výzvu na omezení podpory odmítli. Diskuze na pondělním zasedání ale skončila podle prezidenta kompromisem.

Tripartita se neshodla na růstu minimální mzdy. Konečné slovo bude mít vláda

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se neshodli, o kolik by se měla příští rok zvýšit minimální mzda. Českému rozhlasu to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD. Ministerstvo práce navrhuje navýšení o 1100 korun, s tím nesouhlasí zaměstnavatelé ani šéf státní pokladny Andrej Babiš z hnutí ANO. Rozhodnutí tak bude na vládě.

| ČTK, ČRo |Ekonomika

Česko má jednu z nejnižších minimálních mezd v EU. Odbory volají po růstu na 11 500 korun

Česko patří v EU k zemím s nejnižší minimální mzdou a také s nejnižším poměrem minimálního výdělku k průměrné mzdě. Při přepočtu na kupní sílu se ČR díky nižším cenám řadí mezi státy se střední minimální mzdou. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. Vláda uvažuje o zvýšení minimální mzdy z nynějších 9900 korun na 11 tisíc, ale odboráři by chtěli až na 11 500. Naopak podle zaměstnavatelů je představitelný nárůst jen asi o 600 či 700 korun.

|Jana Čermáková, Eliška Malínská |Ekonomika

Situace v OKD je podle ministra průmyslu vážná. Má ji řešit nejbližší vláda i tripartita

Situace v těžební společnosti OKD je podle ministra průmyslu a obchodu vážná a nejde jen o osud ztrátového dolu Paskov. Podle ministra hrozí propouštění a v krajním případě i k vyhlášení konkurzu. OKD vlastní společnost NWR. Ta prý navrhla uzavřít Paskov už na konci příštího roku, nebo ho převést na stát. Společnost NWR zatím situaci nekomentovala.

| ČRo |Zprávy z domova

Posunuli jsme se, řekl o prolomení limitů po jednání tripartity ministr Mládek

Obyvatelé dotčených oblastí by měli jasně vědět, kde se případně prolomí těžební limity hnědého uhlí. Po dnešním jednání tripartity to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Ministr Jan Mládek (ČSSD) už dříve navrhl rozhodnutí o další těžbě na dole ČSA o pět let odložit. Jak řekl Českému rozhlasu, v dnešním jednání spatřuje posun, účastníci se ze čtyř variant dopracovali ke dvěma.

Odbory na jednání tripartity kritizovaly návrh rozpočtu, zaměstnavatelé ho podpořili

|Lenka Jansová, mkp |Zprávy z domova

Návrh rozpočtu na příští rok dostal podporu zaměstnavatelů, odbory mají výhrady. Takový je výsledek dnešního jednání tripartity. Definitivní stanovisko má být přijato na mimořádném jednání 17. září. Zástupci firem navrhovaný 70miliardový schodek podpořili. Dál se bude jednat například o růstu platů státních zaměstnanců. Přidáno by měli dostat už od listopadu.

| ČTK, Lenka Jansová, Václav Rokyta, kov |Zprávy z domova

Zeman podporuje růst minimální mzdy, míň se pak prý vyplatí práce načerno

Stát by měl snížit závislost lidí na sociálních dávkách a podpořit mzdy, za které se jim vyplatí jít do práce místo toho aby se případně nechávali zaměstnat načerno. Prezident Miloš Zeman tak dnes na jednání tripartity, kterého se ve Strakově akademii zúčastnil, podpořil nedávné rozhodnutí vlády zvýšit minimální mzdu od ledna o 700 korun na 9200. Tedy výrazněji, než se původně dohodli sociální partneři.