tržby

| ČRo |Ekonomika

Stoprocentní nárůst tržeb díky EET? Musíme to brát s rezervou, říká exnáměstek Minčič

Údaje o tom, jak zavedení elektronické evidence tržeb v restauracích a hotelech přispělo ke zvýšení přiznaných tržeb, se podle zpráv z posledních dnů rozcházejí. Zatímco ministerstvo financí v lednu ohlásilo, že výdělky zmíněných podniků se v prosinci meziročně zvedly o celých sto procent, právě i díky EET, Český statistický úřad zaznamenal nárůst jen zhruba o 7,5 procenta. Co může stát za rozdílnými výsledky, vysvětlil Radiožurnálu Ladislav Minčič, někdejší náměstek ministerstva financí a v současnosti ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR.

Problémy s EET: některé tržby eviduje finanční správa vícekrát, podnikatelé se bojí vyšších daní

|Tomáš Bystrý |Ekonomika

Někteří restauratéři a hoteliéři se bojí, že státu budou muset zdanit větší tržby, než ve skutečnosti měli. Podle serveru iDnes.cz totiž finanční správa eviduje některé tržby podnikatelů víckrát, než ve skutečnosti inkasovali. Na chyby přišli podnikatelé, kteří se podívali na svůj účet EET u finanční správy a porovnali ho s údaji, které jim ukazuje jejich pokladna.

| ČTK |Ekonomika

Studie: Česko kvůli padělkům ročně tratí 18,5 miliardy a tisíce pracovních míst

Česká republika kvůli padělání přichází ročně o více než 18,5 miliardy korun a 13 800 pracovních míst. Přes 14,2 miliardy korun představují přímé ztráty v postižených odvětvích, což je 8,3 procenta jejich tržeb. Odhad vychází ze studií evropské agentury EUIPO, která spravuje zápisy ochranných známek a průmyslových vzorů. Celá EU podle studie kvůli padělání a pirátství přichází ročně o 2,16 bilionu korun a 790 tisíc pracovních míst.

|Zuzana Švejdová |Ekonomika

Češi během hokejového MS utrácejí ve velkém. Za pivo, sázky i dresy

Hospodám a barům v Česku se díky hokejovému šampionátu výrazně zvyšují tržby. Jen v průběhu sportovních utkání lidé vypijí o desítky litrů piva více než obvykle. Hostinští navíc lákají fanoušky na netradiční menu, soutěže nebo na takzvané hokejové slevy – při utkání například dávají pivo za poloviční cenu. A z aktuální „hokejové horečky“ bohatnou i další obchodníci.