Odpor proti jeho jednání se tento týden podle Reuters nicméně rozšířil. Vlivný tuniský odborový svaz ve středu uvedl, že hrozí monopolizace moci ze strany prezidenta.
Tuniská meteorologická služba ve čtvrtek zaznamenala teplotu 50,2 stupně Celsia ve městě Kajruván. Extrémní teploty panují i v Itálii a Španělsku. Mají trvat do začátku příštího týdne.
Prezident tak učinil poté, co stovky lidí protestovaly v Tunisu a dalších tuniských městech proti vládě. Nejsilnější parlamentní strana označila krok prezidenta za puč.
„Jsme v katastrofické situaci... zdravotnický systém zkolaboval. Jen s velkými obtížemi můžeme najít lůžko v nemocnicích,“ sdělila mluvčí resortu zdravotnictví.
Přetestování si vyžádala cizinecká policie. Podle informací ze sociálních sítí a médií turisté cestující z Tuniska, převážně rodiny s dětmi, byli zadrženi na Letišti Václava Havla na několik hodin.
Protesty proti nerovnosti v Tunisku propukly minulý měsíc. Postupně demonstranti začali čím dál více upozorňovat na velké počty zatčených a zprávy o porušování práv zadržených.
Tuniská tisková agentura TAP oznámila, že se k útoku přihlásila teroristická skupina Al-Mahdí, která působí na jihu Tuniska. Probíhající vyšetřování se soustředí právě na ní.
Do druhého kola volby postoupil univerzitní profesor Kaís Saíd a mediální magnát Nabíl Karúí. Ten byl přitom až do středy ve vazbě kvůli podezření z finančních podvodů.
Karúí je ve vězení od konce srpna, v polovině září přitom postoupil do druhého kola voleb, které je plánováno na tuto neděli. Karúí kvůli svému věznění v úterý požádal o odklad hlasování.
V Tunisku večer skončilo první kolo prezidentských voleb, v němž se o post hlavy státu ucházelo 26 kandidátů. První odhady se očekávají v noci na pondělí. Předběžné výsledky mohou být známy v úterý.
Premiér nařízení přijal poté, co se v Tunisu zabil odpálením pásu sebevražedného atentátníka hledaný džihádista. Byla to třetí podobná událost v tuniském hlavním městě za několik dnů.
Na místě nehody se podařilo zachránit čtyři lidi, jeden z nich následně zemřel v nemocnici. Zachránění afričtí migranti podle nejmenovaného vládního zdroje tvrdí, že se několik desítek lidí utopilo.
Člun vyplul z libyjského přístavu Zuára nedaleko hranic s Tuniskem a potopil se 74 kilometrů od tuniského přístavu Sfax, který leží zhruba 240 kilometrů jižně od metropole Tunis.
V Tunisku byl ve čtvrtek zadržen úředník Organizace spojených národů, který dohlíží na dodržování mezinárodního embarga na dovoz zbraní do Libye. Oznámil to v pátek mluvčí OSN Farhan Haq.
Němečtí policisté po pondělním útoku na adventním trhu v Berlíně už víc než 24 hodin pátrají po mladém Tunisanovi. Vypadá to ale, že ani po dni od zveřejnění fotografie Anise Amriho nefiguruje jeho jméno v mezinárodních databázích hledaných osob.
V centru tuniské metropole explodoval autobus, který převážel prezidentskou stráž. Při pumovém útoku zahynulo nejméně 12 příslušníků gardy a dalších 17 je zraněno. Tuniská vláda v oblasti metropole vyhlásila výjimečný stav. Díky tomu se posílily pravomoci bezpečnostních složek. Podle prezidenta as-Sabsího bude do středečních pěti hodin ráno platit zákaz vycházení.
Al-Káida v Tunisku prý prakticky skončila. Tvrdí to tuniská vláda poté, co armáda v pátek zabila pětici velitelů militantní džihádistické skupiny. Tunisko se snaží bojovat proti informacím, že se útoky proti zahraničním turistům mohou opakovat.
Velká Británie zpřísnila doporučení pro cesty do Tuniska. Nebezpečí útoků podobných pátečnímu atentátu na turisty na pláži podle Londýna trvá. Z 39 obětí mladého střelce měla skoro polovina britské občanství a pro Spojené království je to nejhorší atentát od teroristických akcí v Londýně před deseti lety.
Mnozí západní turisté předčasně opouštějí po pátečním útoku Tunisko. Britské cestovní kanceláře vypravují pro tisíce svých klientů zvláštní lety.Očekává se také hromadné rušení už zakoupených zájezdů. Tuniský turistický průmysl tak zřejmě čeká velký propad uprostřed sezóny.
Jeden z útočníků, kteří tento týden zabíjeli v tuniském hlavním městě, je na útěku. Informoval o tom tuniský prezident Kaíd Sibsí. Dva útočníky zastřelila policie v den incidentu, o existenci třetího zabijáka se vyšetřovatelé dozvěděli ze záznamu kamer.
K útoku na muzeum Bardo v Tunisu se přihlásila organizace Islámský stát. Podle islamistů šlo o požehnaný nájezd na jedno z doupat bezvěrců a neřesti. Policie v souvislosti s útokem zatkla devět lidí. Čtyři z nich se nejspíše na útoku přímo podíleli. Pět pak mělo něco společného s buňkou, která čin připravovala.
Tuniská vláda slíbila, že zajistí ochranu turistů ve své zemi. Při teroristických útocích v hlavním městě Tunisu zahynulo nejméně 23 lidí, většinou právě cizinců, kteří si v zrovna prohlíželi umělecké sbírky v národním muzeu. Úřady vraždění připisují radikálním džihádistům a mluví o útoku na jeden z pilířů tamní ekonomiky.
Tunisko hodlá bez milosti bojovat proti terorismu. Prezident as-Sabsí to prohlásil po včerejším ozbrojeném útoku v hlavním městě, při kterém zemřelo nejméně 19 lidí. Podle šéfa tuniského parlamentu Mohameda Násira bylo krveprolití ve skutečnosti vzkazem pro vládu, protože se snaží terorismus potírat.
Pohřeb tuniského opozičního předáka se změnil v demonstraci proti vlivu politického islámu. Šukrího Belaida zastřelil ve středu zblízka vrah jedoucí na motorce. Se zavražděným opozičním lídrem se dnes v Tunisu přišlo rozloučit na padesát tisíc lidí.