Tunisko

| BBC, dp |Zprávy ze světa

Britský DJ zremixoval muslimské svolávání k modlitbě. V Tunisku dostal rok vězení

Kvůli zremixované nahrávce muslimského svolávání k modlitbě dýdžeje Dax J se rozpoutala v Tunisku bouřlivá debata, která vyústila v uzavření nočního klubu, ve kterém vystupoval. Tamní úřady mimo jiné zadržely majitele podniku za „přestupek proti dobrým mravům a pobouření veřejnosti“ a zahájily vyšetřování celého incidentu. V pátek byl pak odsouzen k ročnímu odnětí svobody.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Tunisko zvažuje zákaz hidžábů ve školách. Studentkám pomáhá podvádět při testech

REPORTÁŽ. Mnohé dívky v Tunisku si během takzvaného arabského jara zahalily hlavu muslimským šátkem. Média přinášela zprávy o tom, jaké mají tuniští prodejci hidžábů žně. Po šátcích byl hlad, protože předchozí autoritářský režim jejich nošení omezoval. Takzvaná jasmínová revoluce tak spolu s demokracií přinesla zpočátku i islamizaci ženské módy. Tunisankám to ale dlouho nevydrželo.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Tunisko znovu odložilo volby. Více než o nich ale místní přemýšlejí o emigraci

REPORTÁŽ. Tunisko už poněkolikáté odložilo místní volby. Jediná arabská země, kam takzvané Arabské jaro přineslo skutečnou demokratickou transformaci, už úspěšně uspořádala parlamentní i prezidentské volby. Na místní úrovni ale Tunisané v demokratických podmínkách ještě nehlasovali - parlament totiž zatím neschválil potřebný zákon.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Opuštěné pláže, zavřené obchody, do Tuniska se po loňském útoku v Súse turisté nevracejí

Tunisko se snaží nalákat zpět zahraniční návštěvníky. Vláda si například zaplatila velkoplošnou reklamní projekci v centru evropských metropolí. Českým individuálním turistům zrušilo Tunisko víza, a do Prahy zamířily po desetileté pauze znovu letadla tuniských aerolinií. Zatím se ale snaha míjí účinkem. Resorty v Hammametu či Súse zůstávají opuštěné i víc než rok po útoku na hotelové pláži, při kterém zemřelo 38 turistů.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Tuniský rozhlas se za pět let změnil z nástroje propagandy v sebevědomé médium

Pět let od začátku arabského jara udělalo skutečný pokrok demokratickým směrem pouze Tunisko. Problémy a proměny této desetimilionové země jsou často srovnatelné se situací v porevolučním Československu. Své místo v nové svobodné společnosti si v Tunisku hledají i média. Z hlásné trouby bývalého režimu prezidenta Ben Alího se pomalu stává sebevědomý veřejnoprávní rozhlas a televize.