údaje

údaje v textech na iROZHLASU

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Za poskytnutí dat 25 milionů? Část údajů lze získat stisknutím knoflíku, míní Kužílek o postupu policie

Novinář chtěl databázi trestných činů a Policejní prezidium mu za to naúčtovalo 25 milionů. Podle něj by totiž poskytnutí informací o jednotlivých trestných činech od roku 2011 zaměstnalo jednoho zaměstnance na plný úvazek na 48 let. Požadovaná částka je nerealistická, říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím.

Kupující se mají dozvědět více informací o výrobcích, vláda schválila zákon o potravinách

|Jana Zemanová, kko, dab |Zprávy z domova

Kontrola kvality potravin na tuzemském trhu se zpřesní a zjednoduší. Vláda schválila zákon, podle kterého se mimo jiné spojí státní zemědělská a potravinářská inspekce a veterinární správa. Podle ministra zemědělství Petra Bendla z ODS se zlepší i informace o složení výrobku. Nebude už smět být uvedeno titěrným, málo čitelným písmem.

|Eva Presová, David Šťáhlavský |Zprávy z domova

Získat informace o volbách na webu ČSÚ už není problém

Kvůli očekávaným volebním výsledkům od včerejšího večera až do pátečního rána nefungovaly správně oficiální webové stránky Českého statistického úřadu (ČSÚ), takže nebylo možné získat informace o volbách. Od pátečního rána je však všechno v pořádku.

|Vít Dvořák, Marián Vojtek |Ekonomika

V Česku bylo v červnu bez práce 489 744 lidí

Počet lidí bez zaměstnání se v červnu nezměnil. Zůstal na květnové hodnotě 8,6 procenta. Úřady práce minulý měsíc evidovaly bezmála 490 tisíc uchazečů. Je jich o necelé tři a půl tisíce méně než před rokem. Údaje dnes zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici přitom předpokládali, že červnová míra nezaměstnanosti kvůli sezónním pracím mírně poklesne na 8,5 procenta. Proti loňskému červnu se ale nezaměstnanost zlepšila, tehdy činila 8,9 procenta.