údaje

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Za poskytnutí dat 25 milionů? Část údajů lze získat stisknutím knoflíku, míní Kužílek o postupu policie

Novinář chtěl databázi trestných činů a Policejní prezidium mu za to naúčtovalo 25 milionů. Podle něj by totiž poskytnutí informací o jednotlivých trestných činech od roku 2011 zaměstnalo jednoho zaměstnance na plný úvazek na 48 let. Požadovaná částka je nerealistická, říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím.

|Jana Zemanová, kko, dab |Zprávy z domova

Kupující se mají dozvědět více informací o výrobcích, vláda schválila zákon o potravinách

Kontrola kvality potravin na tuzemském trhu se zpřesní a zjednoduší. Vláda schválila zákon, podle kterého se mimo jiné spojí státní zemědělská a potravinářská inspekce a veterinární správa. Podle ministra zemědělství Petra Bendla z ODS se zlepší i informace o složení výrobku. Nebude už smět být uvedeno titěrným, málo čitelným písmem.

V Česku bylo v červnu bez práce 489 744 lidí

|Vít Dvořák, Marián Vojtek |Ekonomika

Počet lidí bez zaměstnání se v červnu nezměnil. Zůstal na květnové hodnotě 8,6 procenta. Úřady práce minulý měsíc evidovaly bezmála 490 tisíc uchazečů. Je jich o necelé tři a půl tisíce méně než před rokem. Údaje dnes zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici přitom předpokládali, že červnová míra nezaměstnanosti kvůli sezónním pracím mírně poklesne na 8,5 procenta. Proti loňskému červnu se ale nezaměstnanost zlepšila, tehdy činila 8,9 procenta.