ukip

ukip v textech na iROZHLASU

| mls |Zprávy ze světa

Rozkol euroskeptiků? Vůdce Hnutí 5 hvězd zanevřel na UKIP, sbližuje se s liberály

Jejich spojenectví na půdě Evropského parlamentu naznačovalo, že táhnou za jeden euroskeptický provaz. Jenže teď se aliance italského Hnutí 5 hvězd a britské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) otřásá. Zpochybnil ji sám zakladatel 5 hvězd Beppe Grillo. V neděli oznámil, že spolupráce s UKIP skřípe a že jeho strana vyjednává s liberály. Překvapivým krokem zaskočil mnohé. Podle kritiků tím vyměnil „barikády za pohodlné sedačky“, napsala agentura Reuters.

|Jiří Hošek, Anna Jadrná |Zprávy ze světa

Zmlácený europoslanec opouští britskou stranu UKIP. Formace je prý zcela neovladatelná

Britskou populistickou stranu UKIP opouští jedna z nejvýraznějších tváří, europoslanec Steven Woolfe. Podle politika, který před pár dny zkolaboval po potyčce se svým stranickým kolegou, je formace zcela neovladatelná. Strana se v posledních dnech zmítá v problémech. Na funkci předsedkyně UKIPu rezignovala začátkem října po pouhých 18 dnech Diane Jamesová, která měla být po brexitu novou tváří strany.

| ČTK |Zprávy ze světa

Europoslanec, který skončil po potyčce v nemocnici se cítí lépe. Krevní sraženina se nepotvrdila

Britský europoslanec Steven Woolfe, který byl za dosud nejasných okolností při hádce během setkání europoslanců Strany nezávislosti Spojeného království zraněn do hlavy, musel být hospitalizován, ale jeho zdravotní stav se zdá být uspokojivý. Z nemocnice 49letý kandidát na nového šéfa UKIP vzkázal, že se nepotvrdila obava z krevní sraženiny v mozku a že se již cítí dobře.

| bre, msk |Zprávy ze světa

UKIP musí po brexitu najít nové téma. Logicky s novou tváří, hodnotí analytik rezignaci Farage

„Mým cílem v politice bylo dostat Británii z Evropské unie, nyní chci zpět svůj život,“ uvedl na tiskové konferenci Nigel Farage a rezignoval na post šéfa britské protievropské Strany pro nezávislost Spojeného království (UKIP). Jeho bývalá strana po brexitu musí podle Kryštofa Kruliše, analytika Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), najít nové téma. A je podle něj logické, že ho bude hledat s novou tváří v čele.

|Jiří Hošek, Anna Jadrná |Zprávy ze světa

Veřejnost i politici kritizují předsedu britské strany UKIP za výroky o pacientech s HIV

Britská předvolební superdebata s předsedy sedmi politických stran má dohru kvůli kontroverznímu výroku předsedy UKIPu Nigela Farage. Ten prohlásil, že většina nových pacientů s virem HIV nepochází ze Spojeného království, a neměla by mít nárok na drahou léčbu. Za to si Farage vysloužil kritiku politiků, veřejnosti i expertů.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Britská televize šokující způsobem představila fiktivní vládu strany UKIP

Británie vystupuje z EU, velké zahraniční firmy v zemi zavírají své továrny, britská policie pořádá doslova hon na přistěhovalce, kteří nepobývají v zemi zcela legálně. Tuhle pochmurnou vizi nastínila ve svém dokudramatu britská veřejnoprávní televize Channel 4. Divákům nabídla kontroverzní pohled na to, jak by asi vypadalo prvních 100 dnů populisty Nigela Farage, kdyby volby 7. května vyhrála jeho strana UKIP. Netradiční formát vzbudil v Británii velkou pozornost i polemiku.

Ve funkci končí předseda Evropské rady Herman Van Rompuy

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Evropa bude mít už od zítřka nového takzvaného prezidenta. Ve funkci končí Herman Van Rompuy, který pět let předsedal bruselským summitům evropských lídrů, tedy premiérů či prezidentů zemí Evropské unie. Jeho nástupcem se stává bývalý polský premiér Donald Tusk.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Autor neoficiální hymny britské populistické strany UKIP požádal o stažení z prodeje

Britská Strana pro nezávislost Spojeného království čelí kritice, že nemá ráda přistěhovalce. Platí to taky o písničce, která se stala její neoficiální hymnou. Zesměšňuje premiéra Camerona nebo nového předsedu Evropské komise Junckera. Kontroverzní písnička Mikea Reada se na iTunes rychle vyšvihla mezi 20 nejprodávanějších titulů. Po vlně kritiky žádá autor o jeho stažení z prodeje.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Krajně pravicová strana UKIP zřejmě získá první mandát v britské sněmovně

Anglický Clacton se s velkou pravděpodobností stane prvním okrskem, kde voliči vyšlou do Dolní sněmovny kandidáta krajně pravicové Strany pro nezávislost Spojeného království (UKIP). Faktický dopad dnešních doplňovacích voleb je skoro nulový, symbolika je ale značná. Populistická formace, která opakovaně zabodovala v evropských volbách, totiž začne ještě více ovlivňovat britskou politiku. Hlavní roli v tom přitom sehraje první přeběhlík z Konzervativní strany Douglas Carswell.