„Byli jsme zvyklí, že někdy jsou školy naplněné více a jindy méně podle ročníků. Ale k přirozenému výkyvu demografie se přidalo stěhování. A to je průšvih. Dosud se ty děti vždy nějak rozprchly.“
Na 20 tisíc ukrajinských dětí nechodilo v červnu do základních škol, odhaduje sociolog Prokop. A dodává, že úřady by měly zastropovat množství dětí cizinců ve třídách.
Nejdříve bydleli u krajanky Olgy, následně se přestěhovali do bytu v Havířově, kde mají soukromí. Polyna i její mladší Ema již umí několik českých vět, mamince Laryse dělá nový jazyk problémy.
Irina přišla na Ostravsko ze Lvova, teď na sociálních sítích v Česku i na Ukrajině hledá krajany, s dalšími si píše. Nabízí volná místa ve skupině deseti průmyslových firem BR Group.
Jak ověřil server iROZHLAS.cz, žádné podobné nařízení týkající se lékařů vláda nevydala. Neví o něm ani Česká lékařská komora, ani doktoři. Vše vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna!
Studenti dobrušského gymnázia a novoměstské základní školy pomáhají místním Ukrajincům s pěstováním zeleniny a ovoce. Cílem je aby se od sebe obě skupiny něco vzájemně naučily.
Mluvčí Aneta Lednová uvedla, že ministerstvo školství žádný takový požadavek vůči školám nemělo. A neví o něm ani serverem iROZHLAS.cz náhodně oslovené školy napříč republikou.
V regionech, kde je utečenců hodně a míst ve školách málo, inspekce očekává problémy s kapacitou při přijímání dalších žáků. Mezi takové regiony může patřit například Praha.
Její pětiletý syn zůstal kvůli válce na Ukrajině, zatímco ona byla v Česku. „Moji příbuzní se snažili odjet se synem celkem třikrát. Pokaždé se ale museli vrátit, cesty byly neprůjezdné,“ vysvětluje.
Proč je důležité mít ve válce gelové nehty? Z čeho dětští uprchlíci tak často zvrací? A kam nejčastěji míří Ukrajinci, kteří museli opustit své domovy?
Částky navrhované na příspěvek: tři až dvanáct tisíc. Z plánů ministerstva je Hůle rozčarovaný. „Ministerstvo si zvolilo cestu, která je naprosto nekompetentní,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Jsem v důchodu. Manželka je praktická lékařka, ještě dělá. A tak jsme se rozhodli, že já budu pomáhat zde v České republice našim krajanům. A ona zůstane tam, aby pomáhala tam,“ popisuje Oleg.
Informační válka mezi ruskou a ukrajinskou stranou sílí. Rodinné vztahy jsou podrobeny těžké zkoušce a odlišný pohled na válku narušuje jejich dlouhotrvající vztahy.
S každým dnem války na Ukrajině přibývá mrtvých i zraněných lidí, uprchlíků a celkové devastace. Vedle materiálních existují i další škody, které se vyčíslují jen obtížně.
Ochota českých občanů pomáhat Ukrajině nemá v moderní historii obdoby, peněžní dary jsou rekordní a lidé ubytovávají uprchlíky bez nároku na jakoukoli odměnu.
Dávid Mesárč je třicetiletý muž, usměvavý, se světlými vlasy, v černých kalhotách a červené bundě, která má skoro stejný odstín jako jeho pěnový klaunský nos. Ten si ale na hranice nepřivezl.
„Najít si byt bude pro lidi s exekucemi a podobně komplikovaným kontextem těžší. To bude vyvolávat velkou frustraci a začnou svůj hněv obracet proti Ukrajincům,“ říká Daniel Hůle.