Úložiště má výkon čtyři megawatty, což je čtyřnásobek výkonu dříve postavených úložišť. Průměrná česká domácnost by z instalovaných baterií mohla napájet svá elektrická zařízení až jeden rok.
Projekt, jež má být dokončen do roku 2020, nese název BigBattery Lausitz a celková investice má dosahovat hodnoty 25 milionů eur, což je asi 644 milionů korun.
Obyvatelé Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku se v sobotu vyslovili proti výstavbě hlubinného úložiště použitého jaderného paliva v katastru obce. Výsledek referenda je pro zdejší samosprávu závazný.
Lékaři mají za sebou první měsíc povinného předepisování eReceptů. Za leden jich centrální úložiště eviduje asi 4,5 milionu. Řada doktorů si stěžuje třeba na to, že systém je občas pomalý a zdržuje.
Do výběru lokality hlubinného úložiště jaderného odpadu by se mohly v budoucnu víc zapojit obce. Počítá s tím návrh zákona, který má na programu vláda. Podle Legislativní rady vlády a některých ministerstev by ale zákon v této podobně mohl být protiústavní.
Do areálu ve středočeské Nelahozevsi má veřejnost vstup zakázán. Za dvojitým plotem se totiž nachází 16 obřích nádrží s ropou. Úložiště patří státnímu podniku Mero, který mimo jiné spravuje a skladuje státní hmotné rezervy černého zlata.
Starostové z lokalit pro jaderné úložiště míří do Prahy. Budou apelovat na ministra průmyslu, aby geologické průzkumy nechal na všech sedmi původně vytipovaných místech. Zhruba před dvěma týdny ministerstvo oznámilo, že chce zúžit výběr pouze na dvě lokality. Podle ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů Jiřího Slováka ale průzkum bude pokračovat na všech místech, až potom se vybere to nejlepší pro uskladnění.
Na sedmi místech Česka dnes lidé protestovali proti stavbě trvalého úložiště radioaktivních odpadů. To má v Česku vzniknout do roku 2065. Správa úložišť radioaktivních odpadů chce ze současných sedmi lokalit vybrat místo pro stavbu kolem roku 2025. Odpůrci se bojí třeba o bezpečnost nebo dopad na životní prostředí.
Na jaře začnou geologové zkoumat lokality v Česku, které jsou vytipované pro plánovanou stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Jednou ze sedmi oblastí je i Březový potok na Klatovsku. Jak budou geologické práce probíhat, ukazovali zájemcům pracovníci Správy úložišť radioaktivních odpadů na prezentaci v Horažďovicích.
Správa úložišť radioaktivních odpadů poslala před koncem roku do obcí na Lubenecku dohromady deset milionů korun. Jde o kompenzaci za geologické průzkumy, které mají napovědět, kde v České republice vznikne sklad jaderného odpadu. Dvě ze čtyř obcí s průzkumy nesouhlasí, peníze ale využijí všechny.
Na rizika stavby hlubinného úložiště jaderného odpadu na Lounsku dnes chtějí upozornit jeho odpůrci. Spolky SOS Lubenec a Za záchranu kostela Sv. Jiljí proto pořádají v Lubenci veřejnou konferenci. Na programu je více než třináct přednášek, promítání dokumentů a diskuze s odborníky ze Správy úložišť radioaktivního odpadu.
Do roku 2025 musí Správa úložišť radioaktivního odpadu stanovit finální lokalitu pro stavbu hlubinného úložiště. Ve hře je sedm míst v České republice, mezi nimi i Čertovka u Blatna na Lounsku. Odborníci tam začnou na jaře příštího roku s průzkumem. Jak bude vypadat, přiblížili v neděli všem zájemcům v kulturním domě v Blatně.
Finsko jako první na světě staví hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. V provozu by mohlo být v roce 2022. Na rozdíl od dočasného řešení takzvaných meziskladů jde o finální řešení radioaktivního odpadu. Podobné úložiště by mohlo v budoucnu vzniknout i v Česku.
Obyvatelé sedmi českých obcí dnes protestovali proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu. Uspořádali pochody, koncerty a podepisovali petice. Odpůrci se sešli v obcích na Vysočině, v jižních Čechách a Plzeňském kraji.
Stát hledá místo, kam začne zhruba za 50 let ukládat vyhořelé palivo z jaderných elektráren a další radioaktivní materiál. Ve hře je sedm lokalit. V pěti z nich ministerstvo životního prostředí letos povolilo provést první průzkumy. Jedním z vytipovaných území je Čertovka na pomezí Plzeňského, Středočeského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Některé obce už se proti průzkumu odvolaly.
Lidé v Lubenci na Lounsku bojují proti geologickému průzkumu v souvislosti s možnou stavbou úložiště jaderného odpadu. Úložiště by mělo sloužit od roku 2065. Obec podala proti povolení k průzkumu námitku, ministerstvo životního prostředí ji zamítlo.
Rakousko využije vůči Česku všechny politické a právní prostředky kvůli možnosti budování trvalého úložiště jaderného odpadu blízko hranic s Rakouskem. Kancléř Werner Faymann o tom dnes informoval ve Vídni po schůzi vlády. Podle agentury APA Faymann hrozí i žalobou. České úřady hodlají hlubinné úložiště vybrat ze sedmi lokalit, některé z nich leží nedaleko hranice s Rakouskem.
Zemi jsme nezdědili od svých předků, máme ji vypůjčenou od svých dětí. Tak zní motto protestního happeningu proti plánům na výstavbu úložiště radioaktivního odpadu u Makova na Táborsku. Protest pořádají místní lidé, kteří si nepřejí, aby stát v blízkosti jejich domovů stavěl podobná zařízení.
Obyvatelé Jistebnice, Nadějkova a Božetic na Táborsku nesouhlasí se stavbou úložiště jaderného odpadu. Zopakovali to dnes v Českých Budějovicích na jednání se zástupci ministerstva životního prostředí.
K hlubinnému úložišti férově. To je motto výzvy, kterou připravili starostové 20 obcí a zástupci 14 občanských sdružení z lokalit, které byly vybrané pro hledání hlubinného úložiště jaderných odpadů. Obce požadují posílení své role při rozhodování o úložištích jaderného odpadu.
Starostové a občanská sdružení z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště jaderných odpadů nejsou spokojeni s tím, že je stát stále nebere jako partnery. Na dnešní odpoledne proto svolali tiskovou konferenci na téma „K hlubinnému úložišti férově“, kde představí své výhrady a navrhnou řešení, jak dospět ke konsensu.
Osud hlubinného úložiště na Žďársku držela v rukou poslední obec. Bukov vyhlásil na dnešek a zítřek referendum. Jenže těsně před tím předala Správa úložišť zajištění celého průzkumu lokality Kraví Hora do rukou státního podniku DIAMO. Údajně, aby se celý proces urychlili. Na DIAMO se však referendum nevztahuje a odpůrci hlubinného úložiště na Žďársku se teď cítí být podvedeni.
Na rozhraní Jihomoravského kraje a Vysočiny začne průzkum, který má zjistit, jestli tam v budoucnu může být úložiště jaderného odpadu. Lokalitu Kraví Hora prověří závod Geam státního podniku Diamo. Jeho zástupci ve čtvrtek představili průzkum v Drahoníně, jedné z jihomoravských obcí, do jejíhož katastru vytipovaná lokalita spadá.
Do referenda o hlubinném úložišti jaderného odpadu na Žďársku zbývá poslední den. Podle iniciativy Nechceme úložiště zvolila Správa úložišť radioaktivních odpadů (SURAO) lokalitu Kraví Hora cíleně. Vzhledem k existujícím uranovým dolům očekávali v těchto místech nejmenší odpor lidí. Aktivisté ze sdružení Chceme úložiště to připouští, ale nevidí na tom nic špatného.
Obce na Vysočině chtějí změnit navrhovanou smlouvu o geologickém průzkumu pro jaderné úložiště. Ve Stříteži se na tom dohodli starostové ze Žďárské lokality Kraví hora se zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů. Právě severovýchod Vysočiny by mohl být v budoucnu místem, kam stát uloží 4000 tun vyhořelého jaderného paliva.
|Jiří Chum, David Burda, Kateřina Kozmová, Tereza Svobodová|Regiony
Stát hledá, kam za 50 let uloží 4000 tun vyhořelého jaderného paliva. Vybírá vhodné místo a chystá geologické průzkumy, chce k tomu však souhlas od obcí. Ty už za samotné průzkumy mohou dostat značné peníze. Taková nabídka dnes padne i ve Stříteži na Vysočině, kde budou starostové přilehlých obcí jednat se Správou úložišť radioaktivních odpadů o společné smlouvě.
Krajští úředníci nevydali klíčové rozhodnutí, které by schválilo využití ropných lagun v Ostravě jako úložiště paliva. Skladiště chtěla přímo v areálu lagun vybudovat společnost Geosan Group, která ekologickou zátěž likviduje.
Západočeské obce Lubenec, Blatno a Tis u Blatna by si díky povolení průzkumných vrtů v okolní přírodě mohly polepšit o miliony korun. Stát chce zjistit, jestli by v těchto lokalitách mohl za desítky let ukládat nebezpečný radioaktivní odpad. Mnozí občané s tím ale nesouhlasí a sepisují petice za záchranu rekreační oblasti.