„Je tam prostor chybovat v bezpečném prostředí, takže se učíte z vlastních chyb. Rozvíjí to kreativitu těch lidí, protože k tomu problému mohou pokaždé přistoupit nějak jinak,“ popsal Galba.
Dnes už není tak otázkou, co umí umělá inteligence, jako spíš co ještě neumí. Nové generativní nástroje dokáží napodobit třeba hlas herce a zachovat jeho emoce, včetně váhání.
Česko vyzvalo k odložení částí Aktu o umělé inteligenci a ke zjednodušení celého nařízení. Zda je to potřeba, nebo ne, hovoří v pořadu Pro a Proti Českého rozhlasu Plus Věra Jourová a Jan Kavalírek.
V testech dostala skupina modelů zadání postupně plnit matematické úkoly. V jeden moment dostal model informaci, že pokud postoupí k dalšímu úkolu, počítač, na kterém běží, se automaticky vypne.
Moravské zemské muzeum rozšířilo expozici o Karlu Absolonovi o archeologa samotného. Popularizátora vědy se pracovníkům muzea povedlo oživit pomocí moderních technologií.
Čeští vědci vymysleli model strojového učení DreaMS, který urychluje analýzu dosud neznámých molekul. Funguje stejně jako ChatGPT, jen místo vět používá hmotnostní spektra, tedy něco jako otisk prstu.
Památník dlouhodobě na svých účtech na sociálních sítích zveřejňuje autentické fotografie, jména a informace o obětech, čímž se snaží zvýšit povědomí o holokaustu.
„Současný směr AI není podle Acemoglu jednoznačně pozitivní, zaměřuje se spíš na automatizaci, úsporu nákladů, ale měl by se ubírat prolidským směrem,“ říká ekonomická analytička ČRo Jana Klímová.
„Můžu mluvit jen za umělou inteligenci, ale v mnoha jejích podoborech se Česká republika řadí na první místa v Evropě,“ tvrdí světově uznávaný vědec Josef Šivic.
Vědci stavěli modely AI do různých scénářů. Výsledky se lišily dle zemí. Když měla AI poradit fiktivnímu diplomatovi z USA, doporučila agresivnější přístup. Zemím jako Rusko radila uklidnění situace.
„Umím si představit, že smrt papeže a nový papež připraví nějaké zdržení, ale to může být otázka týdnů nebo krátkých měsíců,“ říká ke jmenování nového pražského arcibiskupa ten stávající Jan Graubner.
Software se tak naučil od pohledu rozpoznat bdělého člověka od unaveného nebo rovnou spícího. Vědci potom systém nainstalovali do různých druhů simulátorů a potom i do prvních testovacích letadel.
Přestože se závodu o prolomení kódu Enigma připisuje zkrácení druhé světové války až o dva roky, odborníci tvrdí, že jeho rozluštění by dnes bylo triviální záležitostí.
OpenAI tím reaguje na stížnosti uživatelů. „Je to chyba, která se dá asi poměrně snadno odstranit. Trochu se to zmírní a bude dobře,“ míní vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Skupina vědců zveřejnila predikci, v níž varuje před hrozbou umělé inteligence. „Určitě to nevidím jako strašení. Je důležité si studii nejdříve přečíst,“ varuje odborník na AI.
Viceprezident Spojených arabských emirátů a dubajský emír Muhammad bin Rašíd Maktúm uvedl, že nový systém změní způsob vytváření právních norem, který tak bude rychlejší a přesnější.
Rizika spojená s AI naposledy zdůraznila prognóza s názvem AI 2027. Dochází k závěru, že hrozba, že se umělá inteligence vymkne lidské kontrole, je realistická.
Sewell Setzer byl šťastný kluk – než se ve 14 letech zamiloval do chatbota. A pak si vzal život. Jeho matka kvůli tomu teď žaluje nejmocnější společnost na světě.
Filozof se obává, že používání umělé inteligence bude mít negativní důsledky pro společnost, které předčí její pozitiva. Zároveň si však není zcela jistý katastrofickými scénáři.
Sewell Setzer byl šťastný kluk – než se ve 14 letech zamiloval do chatbota. A pak si vzal život. Jeho matka kvůli tomu teď žaluje nejmocnější společnost na světě.
„Je to nevinná zábava,“ říká v pořadu Pro a proti publicista Michael Durčák. „Studio Ghibli může OpenAI zkusit žalovat za ušlý zisk,“ namítá právník autorského práva Tomáš Ščerba.
„Proč byste se zabývala tím nepříjemným reálným světem, pokud bude nějaký robot, který vám rozumí, pustí vám cokoliv, je prostě dokonalý partner – na vás speciálně doučený,“ říká kybernetik Matas.
Světová banka odhaduje škody, které Rusko způsobilo Ukrajině agresí, na 524 miliard dolarů (asi 11,9 bilionu korun), uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.
Nový model by měl být otevřený a měl by se vyhýbat cenzuře a předsudkům. „Budeme se snažit, abychom mohli využít znalostí a vyvarovali se chyb,“ říká pro Český rozhlas Plus vedoucí projektu Jan Hajič.