Vysvětluje tím svoji národnostní dichotomii, neboť v Česku je doma, nicméně zdejší odborná veřejnost ho nezahrnuje mezi vystavovatele, mezi současné malíře se tak ani nemá šanci dostat.
Třicet čtyři let bez fungujících rukou a nohou. K pohybu užívá Jakub Hříbek kutálení po podlaze vlastním tělem. Pečovatele a návštěvy přitom vnímá ze své perspektivy, tedy hlubokého podhledu.
Umělec, vynálezce a vzdělanec Da Vinci zřejmě trpěl oční vadou, která mu pravděpodobně pomohla při tvorbě jeho mistrovských děl. Vyplývá to z analýzy školy očního lékařství při Univerzitě v Londýně.
Uprchlíky vnímané jako nelidskou hmotu bez vlastní identity, jména a životního příběhu ukazuje nejnovější dílo čínského umělce Aj Wej-weje. Vytvořil je speciálně pro Národní galerii v Praze (NG). Jmenuje se Zákon cesty a sestává z naddimenzovaného nafukovacího člunu a panáků bez tváře symbolizujících dnešní migranty. Aj Wej-wej kritizuje západní politiky za jejich odmítavý postoj k uprchlíkům.
Ve věku 96 let v Brně po krátké nemoci zemřel přední český grafik Jan Rajlich. Umělec byl zakladatelem Bienále Brno a laureátem Ceny města Brna. O jeho úmrtí informovala ČTK rodina zemřelého.
Americká Nadace pro lidská práva odebrala radikálnímu ruskému umělci cenu Václava Havla pro kreativní disent, kterou získal v letošním roce. Petr Pavlenskij chtěl peněžní odměnu spojenou s oceněním věnovat na obhajobu takzvaných „přímořských partyzánů“, kteří se vzbouřili proti policejní zvůli na ruském Dálném východě a dostali za to tresty až 25 let vězení.
Ruská policie opět zadržela ruského akčního umělce Petra Pavlenského. Ten v noci zapálil dveře do budovy bývalé sovětské tajné policie KGB v centru Moskvy.
Ruský umělec Petr Pavlenskij šokoval veřejnost i úřady další akcí. Uřízl si ušní lalůček a seděl nahý na zdi psychiatrické léčebny. Své umění pojmenoval akcionismus a bojuje proti režimu v Rusku.
Devadesáti let se dnes dožívá jeden z nejvýraznějších českých výtvarníků Karel Malich. Zatím naposledy na sebe upozornil loňskou velmi úspěšnou retrospektivou na Pražském hradě. Od pátku má Karel Malich výstavu v olomouckém Muzeu umění. Umělec se proslavil hlavně plastikami z drátů, o kterých znalci píší jako o největším příspěvku českého umění druhé poloviny 20. století.
Šílený muž s dlouhým tenkým knírkem. Tak si asi každý, kdo ho zná, představí Salvadora Dalího. Ten by dnes oslavil 110. narozeniny. Život i dílo katalánského umělce je nejjednodušší pochopit přímo v jeho rodném městě Figueres a muzeu, které si tu on sám postavil.
Slavný britský konceptuální umělec a sprejer Banksy je na americkém turné. V ulicích New Yorku se každý říjnový den objevuje jeden jeho nový počin a je kolem něj velké pozdvižení. Banksyho díla se totiž v aukcích prodávají za desítky i stovky tisíc dolarů. V New Yorku si je ale lidé mohli koupit za zlomek této ceny, protože šlo o další z Banksyho happeningů.
Ve švédském Malmö dnes zahájí výstavu děl kontroverzního umělce Larse Vilkse. Muže, který sklidil nechtěný zájem svými karikaturami proroka Mohammeda. Sám Vilks se ocitl na seznamu smrti Al-Kájdy a 24 hodin denně jej hlídá policie. V souvislosti se zahájením výstavy se čeká vlna nevole v muslimských zemích.
|Kateřina Procházková, Denisa Morgensteinová|Výtvarné umění
Přes sedm let maloval propagandistické plakáty opěvující severokorejské vůdce, nyní za bohy považované členy vládnoucí rodiny Kimů na svých obrazech zesměšňuje. Kreslí je v dámských šatech nebo s hlavami jako balóny. Song Bjok svým uměním kritizuje severokorejský režim, ale nepřestává doufat v jeho změnu.
Prostřednictvím kovové konstrukce, vybavené světelnými a akustickými prvky, se snaží španělský umělec vyvolat ducha zaniklých staveb. V centru Berlína tak ožil Betlémský kostel. Až do roku 1943, kdy ho poničily bomby, byl duchovním centrem českých protestantů, kteří v německé metropoli našli azyl díky velkorysosti pruského krále Fridricha Viléma I.
Jen několik minut strávil v pankrácké věznici v Praze umělec pod pseudonymem Roman Týc. Přišel si odpykat měsíční trest za to, že u semaforů na pražských přechodech pro chodce vyměnil světelná sklíčka za panáčky v nejrůznějších pozicích. Vězeňská služba ale umělce záhy propustila, protože u sebe neměl platný občanský průkaz.
František Kupka se jako jeden z nejvýznamnějších českých i světových malířů nesmazatelně zapsal do dějin umění. Jednu z nejkvalitnějších kolekcí tohoto malíře má ve svých sbírkách pražské Museum Kampa. Dnes ji rozšíří další čtyři desítky Kupkových děl.
Český performer a sochař Martin Zet vyvolal v Berlíně bouřlivé protesty. Pro berlínské Bienále sbíral knihy německého populisty Thila Sarrazina ‚Německo se rozkládá samo‘. 60 tisíc výtisků titulu namířeného především proti muslimským přistěhovalcům chtěl po skončení Bienále recyklovat. A právě tento krok způsobil pozdvižení nejen u umělecké obce.
Znovu nabytá svoboda bude stát čínského umělce Aj Wej-weje 12 milionů juanů, v přepočtu zhruba 31 milionů korun. Na tolik totiž spočítal pekingský úřad jeho daňové úniky a pokuty.
Už to vypadalo, že se bude učit tetovat na mrtvolách, nakonec označkoval tisíce živých lidí. A jeho obrázky lidé nosí na tričkách i dnes. Legendární umělec - tatér Sailor Jerry - by se tento týden dožil sta let.
Původně odmítlo vystupovat na okupovaných palestinských územích 60 izraelských divadelníků. Argumentovali tím, že nebudou podporovat ilegální zabírání palestinské půdy. Teď je dopisem podpořilo více než 150 univerzitních profesorů, kteří rovněž odmítají účast na akademických akcích v osadách.
Do amerického státu Severní Karolína zamířilo na tento víkend nemalé množství českých diplomatů, středoevropských šlechticů, krajanů, bankéřů, byznysmenů a umělců. Zvláštní společenství sezval do města Charlotte německý hrabě Riprand Arco, předseda správní společností developerské firmy, která dala českému sochaři Davidu Černému zakázku na vytvoření jedinečné sochy do souboru jejich administrativních budov.