uniformy

|Ludmila Křesťanová |Zprávy z domova

Pražští strážníci mění po patnácti letech uniformy. Jsou pohodlnější a kvalitnější, tvrdí strážníci

FOTO UVNITŘ. Pražští strážníci vyměňují po patnácti letech všechny uniformy. Sami pomáhali při jejich výběru. Desítky kusů oblečení a doplňků, které každá sada obsahuje, dostanou do června. Oblečení má úplně nový design a podle prvních reakcí strážníků je také pohodlnější a kvalitnější.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Policisté budou kromě čepic nosit i ’lodičky‘. Prezidium chce i lepší uniformy

Policisté by mohli už příští rok vyměnit služební čepici za takzvanou lodičku. Novinka je součástí plánované modernizace policejní výstroje, kterou požaduje ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Lodička, kterou čeští policisté naposledy nosili před sametovou revolucí, má být lehčí a praktičtější než typická čepice. Ta ale z výstroje policisty nezmizí úplně.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Policisté by příští rok mohli dostat kvalitnější uniformy. Na ty současné si stěžují

Kompletní modernizaci výstroje plánuje na příští rok policie. Postupnou obnovu vybavení žádá ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Policisté by se tak mohli dočkat například kvalitnějších uniforem nebo služebních bot. Speciální pracovní skupina už připravila návrhy nových modelů. Na špatnou kvalitu současné výstroje opakovaně upozorňovali odboráři i řadoví policisté pod příslibem anonymity.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Policisté fasují špatně ušité uniformy a trika s nekvalitním potiskem. Ministr Chovanec hledá viníka

Policisté si stěžují na nekvalitní a vadné vybavení, které dostávají z výstrojních skladů. Kombinézy mají rezavé knoflíky, švy ani zipy na kalhotách nevydrží a potisky na oblečení se loupou po jediném vyprání. Na nedostatky v policejní výstroji upozornil Český rozhlas už před půl rokem. Policejní prezidium tehdy slibovalo nápravu. Přesto teď policisté tvrdí, že i přes řadu reklamací dál fasují závadné vybavení.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Vojáci do konce roku dostanou chybějící boty i uniformy za 400 milionů, slibuje MO

Čeští vojáci si stěžují na zastaralou výstroj. Ze svého si proto musí kupovat ochranné brýle nebo třeba lepší boty do terénu. Nedostatkovým zbožím v armádě jsou i nové uniformy. Ministerstvo obrany potíže přiznává. Zkraje roku proto pořídilo 6 tisíc letních stejnokrojů za 35 milionů korun. Šéf resortu Martin Stropnický (ANO) chce do budoucna zlepšit vybavenost výstrojních skladů díky lepším tendrům. Zatím ale platí kritika vojáků, že s výstrojními body si teď mohou akorát tak doma tapetovat.

|Klára Bílá |Zprávy z domova

Uniformy se osvědčily. První veřejná škola do nich žáky oblékne i příští rok

Pražská Základní škola Františky Plamínkové má sice obyčejnou fasádu, uvnitř se ale na chodbách prohánějí růžovomodří prvňáci. Jako první veřejná škola v Česku zkusila experiment. Někteří žáci od září nosí stejné oblečení. Zástupci školy i zřizovatel si od stejnokrojů slibovali méně závisti mezi dětmi a lepší vztahy. Po osmi měsících se ohlédli zpátky a výsledky jsou víc než dobré. Uniformy tak budou děti nosit i příští rok. I když s malou změnou.

|Martin Dorazín, Jiří Hošek, pir |Zprávy ze světa

Ve Velké Británii jsou školní uniformy dlouhá léta samozřejmostí

Na britských ostrovech se školní uniformy začaly nosit už za časů Jindřicha VIII. V tehdejších dlouhých modrých pláštích už naštěstí žáci a studenti dnes chodit nemusejí. Na některých školách navíc uniformy nemají vůbec. Neznamená to ale, že se o uniformách nevede diskuze. Třeba o jejich ceně. Podobnou debatu má za sebou i Polsko.

|Pavel Pavlas |Regiony

Zavést školní uniformy se na Gymnáziu v Hostivici nedaří

S prvním vyučovacím dnem některé školy zavedly školní uniformy. Snaží se o to i na Gymnáziu v Hostivici, které funguje dva roky. Studenti a rodiče mají ale k uniformám připomínky, a tak je jejich pořízení a nošení dobrovolné. Loni se tam pro stejnokroj rozhodli tři studenti ze 40. Letos ani jeden.