upálení

upálení v textech na iROZHLASU

Před 45 lety se na protest proti okupaci a komunistickému režimu upálil Jan Palach

|Jaroslav Skalický, mka |Historie

Vysokoškolský student Jan Palach se stal symbolem protestu proti československé okupaci a nesvobodě komunistického režimu. Přál si vyburcovat národ k odporu proti nesvobodě. Na Václavském náměstí v Praze se proto 16. ledna 1969 polil hořlavinou a zapálil. O tři dny později na následky popálení zemřel. 20. výročí jeho tragické smrti odstartovalo sled událostí, které nakonec vedly k pádu komunistického režimu.

|Andrea Kratochvílová |Regiony

Jihlava si připomene Evžena Plocka. Upálil se v roce 1969 na protest proti nastupující normalizaci

Jihlavané si dnes připomenou svého občana Evžena Plocka. Takzvaná třetí živá pochodeň, která vzplála v souvislosti s pohnutými událostmi v Československu před 44 lety, zatím není čestným občanem krajského města. Proto členové Masarykovy demokratické akademie pořádají besedu s občany, kde představí dokument ‘Jsem pro lidskou tvář‘. Odkaz Plocka je podle nich stále živý.

|Alžběta Havlová, Martin Knitl, Mirko Kašpar |Historie

Jan Zajíc před upálením kyselinu nevypil, zjistili historici. Neznámá fakta shrnuje nová kniha

Přesně před 44 lety se v Praze na Václavském náměstí 19letý Jan Zajíc polil benzínovým roztokem a zapálil se. Do historie vstoupil jako „Pochodeň číslo 2“, jeho snaha vyburcovat společnost proti komunistické totalitě ale vyšla naprázdno. Nové okolnosti i dosud nezveřejněné fotografie přináší nová kniha, která o Zajícově činu vychází.