uprchlický tábor

| ČTK |Zprávy ze světa

Uprchlický tábor na severu Francie lehl popelem, oheň byl úmyslně založen

OBRAZEM. Uprchlický tábor v Grande-Synthe nedaleko francouzského pobřežního města Dunkerque lehl v noci na úterý popelem, informovala agentura AFP. Během požáru utrpělo zranění nejméně deset lidí, oznámili místní hasiči. Tři stovky chatek této improvizované vesnice shořely a většina obyvatel tábora, jejichž počet se odhaduje 1500, byla evakuována. Oheň byl úmyslně založen na několika místech, zřejmě v důsledku pondělní rvačky mezi iráckými Kurdy a Afghánci, tvrdí úředník místní správy.

Maďarsko zpřísnilo zákon. Všechny uprchlíky pošle rovnou do sběrných táborů

| Reuters, miz |Zprávy ze světa

Maďarský parlament v úterý zpřísnil pravidla pro uprchlíky. Všichni běženci poputují do sběrných táborů bez ohledu na to, zda zažádají o azyl, či nikoliv, napsal Reuters s odvoláním na maďarskou státní agenturu MTI. Pro nový zákon hlasovalo 138 poslanců, proti bylo šest zákonodárců a 22 se zdrželo. Vláda premiéra Viktora Orbána plánuje postavit u své jižní hranice dva až tři uprchlické tábory.

|Martin Balucha |Zprávy z domova

Migranti se naposledy modlili v táboře u Calais. Úřady improvizovaný kostel vyklidí

Migranti se v neděli naposledy pomodlili v kostele v uprchlickém táboře u Calais. Informovala o tom agentura APOD. Improvizovaný kostel stejně jako zbytek tábora chtějí francouzské úřady co nejdřív vyklidit. Nedělní mše se účastnili hlavně migranti z Etiopie. Kromě kostela uprchlíci v táboře postavili provizorní mešitu, školy i obchody.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

‚Migranti lezou do zahrad a kradou dobytek.‘ Obyvatelé obce Moria na Lesbu volají po domobraně

V uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos opět hořelo. Kontejnery azylového úřadu Evropské unie zapálili migranti, kteří si stěžují na přeplněné zařízení a pomalé tempo vyřizování žádostí o azyl. Místní lidé zase dávají uprchlíkům za vinu klesající počet turistů a rostoucí kriminalitu. Někteří volají i po zřízení domobrany, řekli zpravodaji Českého rozhlasu.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Vyklízení 'Džungle' pokračuje. Lidé v Calais bojují se zimou, boty jsou nedostatkové zboží

Zhruba dva tisíce lidí odmítá opustit uprchlický tábor u Calais zvaný Džungle, který začaly včera vyklízet francouzské úřady. Nechtějí odejít z místa, odkud je to nejblíž do země, kam se všichni touží dostat - do Británie. Pro naprostou většinu z nich je to přitom zcela nesplnitelný cíl. Dál tak zůstávají v táboře na severu Francie a kromě nejisté budoucnosti se musí vyrovnávat i s klesajícími teplotami, na které mnozí nejsou vybaveni.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

‚Cílem je pouze Británie.‘ Část migrantů převoz z uprchlického tábora Džungle u Calais odmítá

U francouzského Calais začalo vyklízení uprchlického tábora známého jako Džungle. Do konce týdne mají odejít všichni jeho obyvatelé. Zmizet mají i stovky provizorních přístřešků, stanů a karavanů, ve kterých dosud asi 7000 lidí bydlelo. Ne všichni ale s převezením do jiného zařízení souhlasí, řekli zpravodaji Českého rozhlasu.

|Robert Mikoláš, dab |Zprávy ze světa

Migranti z největšího tábora v Aténách: Keňan touží po vlastním krámku, Afghánec Omeed chce do Německa

Uprchlický tábor Eleonas v Aténách se stal dočasným domovem pro tisíce běženců. Hlavně Afghánci se tu už rok tísní v mobilních domcích, které jsou stejně veliké jako náš průměrný obývací pokoj. Přesto patří tento tábor k nejkomfortnějším v celém Řecku, navíc se jeho obyvatelé mohou volně pohybovat i mimo něj. Proto je běžně potkáte i na největším bleším trhu v Aténách, který s táborem přímo sousedí.