„Byli jsme svědky toho, jak mámu pětiletého kluka strhla prudká řeka, pak ji do hlavy udeřil kámen a na místě zemřela,“ popisuje cestu další z uprchlíků, kteří se z Venezuely rozhodli vydat do USA.
Někteří z nich překonali, z velké části pěšky, 4000 kilometrů. Ženy těhotné nebo s šestitýdenním miminkem. Nyní čekají v uprchlickém táboře na azyl. Co prožívají, zjistíme v dalším díle seriálu.
Na východě Keni okolo města Dadaab od 90. let fungují tři uprchlické tábory. V říjnu je navštívili fotograf Jiří Pasz a vedoucí zahraniční sekce Diakonie Českobratrské církve evangelické Erik Siegl.
Syrští uprchlíci si v táborech kvůli chybějícím možnostem nemají jak vydělat. Někteří ale potřebují peníze nad rámec základní pomoci – například na lékařské zákroky.
Autor dokumentu mapuje, jaký příběh řecký ostrov vypráví o Evropě jako takové. Nestala se z řeckého ostrova laboratoř budoucí evropské migrační politiky?
Server iROZHLAS.cz mluvil se čtyřmi Afghánci, kteří se poprvé od loňské evakuace do Česka rozhodli podělit o svůj příběh. Přesídlení jim zachránilo život, jejich příbuzní ale zůstávají v nebezpečí.
Do Evropy by podle všeho mohla přijít další migrační vlna z Blízkého východu. Unie ani Británie na ni ovšem nejsou připravené. Dokáží země situaci zvládnout i s válkou na Ukrajině za hranicemi?
Podle odhadu úřadů nyní pobývá v Česku asi 280 000 až 300 000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet běženců nelze určit, někteří z Česka odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí domů.
„Situace uprchlíků v uprchlickém táboře v Bangladéši anebo později probíhající válka v Jemenu, to je přímý odraz toho, co dneska vidíme ve zpravodajství,“ ohlíží se.
Karolína Augustová svoji práci zasvětila výzkumu migrace. Ta ji také zavedla do uprchlických táborů v Bosně a Hercegovině, dlouho také jezdila pomáhat i postiženým dětem na Zakarpatskou Ukrajinu.
Etiopská vláda ani armáda však zatím zprávy o incidentu nekomentovaly. Podle Reuters není jasné, kdo nálet podnikl, schopnost útočit ze vzduchu však mají v oblasti pouze etiopské vládní síly.
Ostrov Lesbos pontifex navštívil už v roce 2016, prošel si tehdy nechvalně proslulý uprchlický tábor Moria. Tentokrát se opět sešel s uprchlíky a pronesl proslov.
„Uprchlíci v táboře by se rádi vrátili do své původní země, to se ale děje jen v malém rozsahu… Rozhodně jsem nezaznamenal, že by mířili do Evropy,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Erik Siegl.
Nachází se asi pět kilometrů od bývalého provizorního tábora u vesnice Vathy. Kolem zařízení je vysoký plot s ostnatým drátem, což kritizují uprchlické organizace.
Gad Šimron se považuje za cynického sionistu. „Díky příběhu o záchraně etiopských Židů z příšerných súdánských uprchlických táborů jsem ale hrdý na to, že jsem Izraelec,“ řekl pro iROZHLAS.cz.
„Situace v Kara Tepe je katastrofální. Dalo by se říct, že je horší, než bývala v Morii. Tam byly alespoň nějaké obytné kontejnery pro rodiny s dětmi. To v Kara Tepe vůbec není,“ říká analytik.
Timur Vermes přichází opět se společenskou satirou, která je skličující i komická zároveň. Realita uprchlických táborů se v ní setkává s cynickou senzacechtivostí médií a populismem politiků.
61letý Afghánec se nakazil v táboře Malakasa. Poté, co se jeho stav zhoršil, byl převezen do nemocnice v Athénách, kde nemoci podlehl. Na tábor se nyní vztahují karanténní opatření.
Německo reaguje na vyhoření uprchlického tábora Moria na řeckém Lesbosu. Levá část politického spektra tlačí na solidaritu, vláda se ovšem zdráhá velkých gest.
Stěhování do nového tábora, který vznikl za přispění Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, probíhá jen velice pomalu, protože všichni nově příchozí musejí absolvovat test na koronavirus.
Většinu ze 400 nezletilých migrantů, které chtějí země z Morie převézt, přijmou Německo a Francie. Každá z těchto zemí by měla poskytnout útočiště 100 až 150 migrantům.
Tábor zachvátily plameny v noci na středu a podle ministra pro migraci Notise Mitarakise požár založili sami obyvatelé kvůli karanténním požadavkům. Tábor byl domovem více než 12 000 lidí.
V Lucemburku vystoupilo ve středu z letadla prvních 12 chlapců, evakuovaných v rámci příslibu deseti členských zemí Evropské unie rozebrat si z přeplněných uprchlických táborů v Řecku 1600 dětí.
Tábory v Řecku jsou přelidněné, hygienické podmínky tristní. To je živná půda pro šíření koronaviru, říká Tomáš Bendl z Lékařů bez hranic. Jak se na kritický scénář připravují?
Řecko již loni v září vyzvalo členské země Evropské unie, aby převzaly děti bez doprovodu, které žijí v nevyhovujících podmínkách v kapacitně nedostačujících uprchlických táborech.
Policisté 18leté sportovce následně donutili odejít do Bosny, kde jsou dodnes, informoval britský list The Guardian. Chorvatské úřady incident zatím nekomentovaly.