Redakci iROZHLAS.cz to sdělil advokát pozůstalých Lubomír Müller. Obvinění je za zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby, za což hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.
Před 75 lety zemřel syn prvního československého prezidenta Jan Masaryk. Okolnosti jeho smrti dodnes obestírají pochybnosti, jestli šlo o sebevraždu, nešťastnou náhodu, nebo vraždu.
Je obviněný ze zneužití pravomocí a podílu na zabití lidí, kteří se v komunistickém Československu snažili překročit hranice. Spoluobviněný bývalý ministr Vajnar ale řízení podle znalců chápe.
„Je tam spousta zajímavých indicií, které tedy vůbec nesvědčí o tom, že by to měla být sebevražda nebo že by dokonce Masaryk chodil někde po římse, a pak se odrazil,“ komentuje Jandečková.
Mareček se před 40 lety podílel na šikaně chartisty a vyštval ho i s rodinou z vlasti. Potvrzený trest zahrnuje také podvod, kterého se Mareček dopustil před několika lety.
Policistům se ale variantu vraždy nepodařilo jednoznačně potvrdit. Nechali si také zpracovat nový znalecký posudek – expert napadení Jana Masaryka vyloučil.
Jen pár dní před 73. výročím tragické smrti Jana Masaryka policie znovuotevřený případ odložila, aniž by došla k jasnému závěru, co se stalo. Tedy zda šlo o vraždu, sebevraždu nebo nešťastnou náhodu.
„Ani v průběhu doplňujícího šetření nebyly zjištěny nové skutečnosti, které by mohly vést k přesvědčivému závěru ohledně smrti Jana Masaryka,“ řekl pro iROZHLAS.cz státní zástupce Michal Muravský.
Policisté Jakeše a další komunistické pohlaváry stíhali za zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích.
Charlotta Kotíková už dříve řekla, že by ráda pomohla při novém vyšetřování smrti poválečného ministra zahraničí. V tomto ohledu zmínila právě i srovnání biologických stop.
Cílem akce Asanace, kterou nařídil tehdejší ministr vnitra Jaromír Obzina, bylo přimět signatáře Charty 77 k emigraci. Obvinění pracovníci StB se měli soustředit na čtyři chartisty z Klatovska.