Vláda rozhodne, zda pozastaví činnost, nebo dokonce rozpustí třicet devět politických stran, které podle zjištění Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí neplní své povinnosti.
Lhůtu pro zveřejnění měly kandidující strany do pondělní půlnoci. Subjekty měly podle zákona navíc povinnost zprávu, včetně účetnictví, v termínu zaslat i dohledovému úřadu.
V jednom případě zrušil pokutu krajský soud a úřad se proti tomu brání kasační stížností. V dalším případě úřad neuspěl u Nejvyššího správního soudu. V jedné věci soud řízení zastavil.
Zprávu za hospodaření v loňském roce mělo odevzdat 256 politických stran a hnutí. Úřad i přes urgence ke konci května obdržel pouze 177 úplných a dalších 12 neúplných finančních zpráv.
Úřad vytkl asociaci účast na volební kampani bez předchozí registrace ve zvláštním registru třetích osob. Případ vyhodnotil jako nedovolenou účast ve volební kampani.
Spolek propagoval v debatách i inzerátech film Selský rozum a knihu Žlutý baron, které před volbami mířily proti lídrovi hnutí ANO. Problémem podle soudu bylo, že k tomu došlo během volební kampaně.
Kontrolní výbor sněmovny opakovaně nedoporučil schválit rozpočet dohledového úřadu. Poslancům se zdál nedostatečně zpracovaný, chyběly jim v něm údaje a vytýkali mu nadsazenost některých položek.
Jak zjistil Radiožurnál, šest převážně parlamentních stran podle analýzy dohledového úřadu zřejmě nepřiznalo všechny náklady za reklamu během kampaně před sněmovními volbami v roce 2017.
Kontrolní výbor sněmovny nedoporučil schválit rozpočet Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí druhým rokem po sobě. Šéfa úřadu Vojtěcha Weise to nepřekvapilo a čekal větší výtky.
Předseda dohledového úřadu nad stranami Weis by měl podle Transparency International a některých poslanců skončit. Je podle nich nekompetentní a úřad kvůli němu neplní svou funkci.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí dal dvacet pokut v celkové výši 280 500 korun politickým uskupením, jejichž kandidáti se ucházeli o místo senátora.
Prezidentští kandidáti měli povinnost do půlnoci poslat peníze, které jim zbyly na transparentních účtech, na charitu. Drahoš ve čtvrtek odesílal 321 000 a v poledne mu zůstalo na účtu 425 000 korun.
O půlnoci vyprší termín, do kdy mají prezidentští kandidáti převést nevyužité peníze v předvolební kampani na dobročinné účely. Čtyři z nich finance ze svých účtů stáhli dříve, než podle zákona mohli.
Chybějící vnitřní předpisy i kontroly ve skluzu. Tak popsal současný stav Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí v rozhovoru pro Český rozhlas Plus jeho člen Jan Outlý.
Úřad odesílá návrhy postupně podle toho, kdy končí stranám lhůty pro odstranění nedostatků. Další podněty tak podle úřadu budou následovat. Vláda návrhy projedná v prosinci.
Pokuty v rekordním objemu 1,19 milionu korun rozdal dohledový úřad politickým stranám a hnutím. Potrestal jich celkem 83, a to kvůli porušování pravidel hospodaření.
Soud projednal první žalobu proti pokutě od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Tu dostala ODA, protože neoznačila leták informacemi o zadavateli a zpracovateli.
Měl zprůhlednit financování volebních kampaní i politických stran. I když dohledový úřad funguje už rok a půl, kontroly se dosud naplno nerozběhly. Podle některých členů je totiž paralyzovaný.
Dohledový úřad udělil hnutí SPD Tomia Okamury pokutu ve výši 100 tisíc korun, a to za čtyři přestupky. Strana podle úřadu například nepřiznala bezúplatné plnění, a to za provoz internetového obchodu.
Pochybení nemá souvislost se senátními volbami, týká se voleb do Poslanecké sněmovny, které byly loni podzim. Valenta se do nich zaregistroval jako takzvaná třetí osoba.
Hned 13 žalob na úřad pro dohled nad stranami leží u Krajského soudu v Brně. Proti sankci za porušení pravidel kampaně se ohradily politické strany i třeba město Prostějov.