Šéf Vojtěch Weis s pomocí změny interních pravidel soustředil veškeré rozhodování do svých rukou, a to bez vědomí ostatních členů úřadu. Napravit by to měla poslanecká novela.
Předseda úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran se před poslanci zaručil, že nebude nijak zasahovat svým kolegům do práce. A to ani poté, co před Vánocemi změnil organizaci úřadu.
Hned 450 tisíc korun ze státního příspěvku poslalo recesistické hnutí firmám svého předsedy Jiřího Kyjovského. Šlo prý o výdaje za dopravu. Přes 100 tisíc získala i youtuberka Lucie Schejbalová.
Pokud se nijak nezmění současný trend, vyrovnají se v Česku výdělky mužů a žen až v roce 2121. Letos bude méně svatomartinského vína. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Nejvyšší správní soud zpochybnil, že by se ten, kdo nekandiduje, musel kvůli předvolebním aktivitám registrovat u Úřadu pro dohled nad hospodařením stran. Podle soudu jde o zásah do svobody slova.
Starostové a nezávislí dostali od úřadu pokutu 55 tisíc korun. Komunisté chybovali ve dvou oblastech, a proto dostali pokutu vyšší. KSČM úřad vyměřil pokutu 68 tisíc korun.
Vojtěch Weis, předseda úřadu, který dohlíží na hospodaření politických stran, si podle poslanců vzal bez dovolení peníze na výplaty z jiné části rozpočtu. Jeho možný prohřešek už řeší finančí úřad.
ANO se závěrem kontroly nesouhlasí. Hlavní manažer hnutí Jan Richter k tomu řekl, že se jednalo o první volby, které podléhaly novému zákonu, takže nebylo jasné, na co se nová pravidla vztahují.
Vyplývá to z kontrolních protokolů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, který má Radiožurnál k dispozici. Prověrka se týkala předvolební kampaně v roce 2017.
Podle zjištění Radiožurnálu úřad prošetřuje kampaně prezidenta Zemana, senátorů Drahoše, Fischera a Hilšera, bývalého premiéra Topolánka a textaře Horáčka.
V účetnictví strany chybí podle dohledového úřadu téměř 1,5 milionu korun, které zaplatila za projekt Česko 20+. ČSSD se závěry kontroly nesouhlasí a chce se bránit u soudu.
Vláda rozhodne, zda pozastaví činnost, nebo dokonce rozpustí třicet devět politických stran, které podle zjištění Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí neplní své povinnosti.
Lhůtu pro zveřejnění měly kandidující strany do pondělní půlnoci. Subjekty měly podle zákona navíc povinnost zprávu, včetně účetnictví, v termínu zaslat i dohledovému úřadu.
V jednom případě zrušil pokutu krajský soud a úřad se proti tomu brání kasační stížností. V dalším případě úřad neuspěl u Nejvyššího správního soudu. V jedné věci soud řízení zastavil.
Zprávu za hospodaření v loňském roce mělo odevzdat 256 politických stran a hnutí. Úřad i přes urgence ke konci května obdržel pouze 177 úplných a dalších 12 neúplných finančních zpráv.
Úřad vytkl asociaci účast na volební kampani bez předchozí registrace ve zvláštním registru třetích osob. Případ vyhodnotil jako nedovolenou účast ve volební kampani.
Spolek propagoval v debatách i inzerátech film Selský rozum a knihu Žlutý baron, které před volbami mířily proti lídrovi hnutí ANO. Problémem podle soudu bylo, že k tomu došlo během volební kampaně.
Kontrolní výbor sněmovny opakovaně nedoporučil schválit rozpočet dohledového úřadu. Poslancům se zdál nedostatečně zpracovaný, chyběly jim v něm údaje a vytýkali mu nadsazenost některých položek.
Jak zjistil Radiožurnál, šest převážně parlamentních stran podle analýzy dohledového úřadu zřejmě nepřiznalo všechny náklady za reklamu během kampaně před sněmovními volbami v roce 2017.