urážka

|Martin Balucha |Zprávy ze světa

Turecký prezident chce stáhnout všechny žaloby podané za urážku jeho osoby

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hodlá stáhnout všechny žaloby podané kvůli urážkám jeho osoby. Podle BBC se jeho rozhodnutí může týkat zhruba dvou tisíc lidí. Erdogan tvrdí, že se jedná o jednorázové gesto dobré vůle, zároveň se ale znovu opřel do některých západních zemí kvůli tomu, že kritizují ostrý postup turecké vlády proti desítkám tisíc lidí po nepodařeném puči.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Za urážlivé komentáře jsou odpovědné weby, rozhodl Evropský soud pro lidská práva

Odpovědnost za urážlivé komentáře, které se objeví pod články, by měli nést provozovatelé webových portálů. Vyplývá to z výroku Evropského soudu pro lidská práva, který rozhodoval v kauze estonského zpravodajského portálu Delfi, kde skoro před deseti lety účastníci diskuse uráželi provozovatele lodní dopravy. Společnost podala na portál žalobu a u estonských soudů se domohla odškodnění. Dnes jí dal definitivně zapravdu také evropský soud.

|Lenka Jansová, mad |Zprávy z domova

Kalousek se odmítá omluvit za 'fízla a mlátičku'. Spor budou řešit poslanci

Vyhrocený spor Miroslava Kalouska z TOP 09 a Zdeňka Ondráčka z KSČM budou dnes rozhodovat poslanci. Místopředseda TOP 09 se totiž odmítl omluvit komunistickému poslanci za to, že ho v debatě pojmenoval jako „komunistického fízla" a „mlátičku". Nedávno se přitom mandátní a imunitní výbor shodl, že se Miroslav Kalousek musí do 31. října omluvit. Ten se ale odvolal.

|Evelyna Kulíšková, mka |Zprávy z domova

Vojáci se začali bránit proti urážkám a nenávistným komentářům na sociálních sítích

Hanlivé urážky a nenávistné útočné komentáře na adresu českých vojáků se objevují v internetových diskusích řadu let. Autoři takových výroků nešetří ani padlé příslušníky armády. Vojákům proto došla trpělivost a začali se bránit. Trestní oznámení podal člen aktivní zálohy, který tak reagoval na komentáře jednoho z uživatelů sociální sítě Facebook.

|Martin Drtina, David Bernardy |Zprávy z domova

Výtvarník Černý musí zaplatit Knížákovi 100 tisíc za vulgární urážku

Výtvarník David Černý musí zaplatit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100 tisíc korun za vulgární urážku v dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého. Černý v něm vulgárně přirovnal Knížáka k pánskému přirození. Na stejnou částku má Knížák nárok i od České televize, která pořad odvysílala. Pravomocně o tom rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze. Černý podle svého advokáta zvažuje, že se dovolá k Nejvyššímu soudu.