Řešení klimatické krize nelze hledat jinde než ve městech, říká architekt Okamura. Podle architektky a básnířky Anna Beaty Háblové bychom se od krajiny měli držet dál - tak ji můžeme ochránit.
Město je fascinující lidský vynález, který se stal domovem pro většinu obyvatel naší planety. Jak ale pochopit něco tak složitého a přitom křehkého, jako je město?
Jaroměř je jedním z měst, které se rozhodlo přehodnotit, jakým způsobem se stará o městskou zeleň. Společně s odborníky vytipovali místa, na kterých by mohly vzniknout květnaté louky.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz mluví architekt i tom, proč je vládní čtvrť v Letňanech nesmysl, jak hodnotí plán výstavby na Rohanském ostrově a zda hrozí, že se z Prahy stane turistický skanzen.
Kancelář architektů v Brně se domluvila na vytvoření manuálu, který by měl především sloužit zastupitelům města. Mělo by jím o usnadnění procesu od návrhu po realizaci veřejných prostranství.
Starosta kalifornského West Sacramenta Christopher Cabaldon je označován za jednoho z nejúspěšnějších starostů západu USA. Jaký je jeho recept na život ve městech v éře polarizace společnosti?
Premiér Andrej Babiš (ANO) a primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se neshodli na podobě nové úřednické čtvrti. Je stavba vládní čtvrti pro deset tisíc úředníků dobrý nápad?
Jaký tvoří čtyři miliony českých staveb celkový obraz? Projděte si v unikátní mapě, jak zástavba tvoří tvář země, jak krajina ovlivňuje růst vesnic i jak sídliště zasáhla do historické podoby měst.
Před 74 lety vypuklo varšavské povstání, většinu polské metropole při něm nacisté zničili. Představy Poláků o předválečné Varšavě teď ožívají v surrealistických akvarelech malíře Tytuse Brzozowského.
Mrakodrapy nedaleko pražského Staroměstského náměstí nebo rozpůlená Letenská pláň. I tak mohla vypadat Praha před 100 lety. Nová kniha Pražské vize mapuje tyto už zapomenuté stavební projekty.
Osvětlení měst by už brzy mohly radikálně změnit objevy, které ke svému fungování využívají výhradně solární energii. Ve tmě zářící cement či svítící bakterie by především využily země, které trpí nedostatkem elektřiny, mohly by se uplatnit ale i jako alternativní osvětlení ve městech.
Jak by se dala Ostrava přeměnit v co nejpříjemnější místo k životu, mají ukázat nové urbanistické studie, které si za zhruba milion korun objednal ostravský magistrát. Architekti vytipují místa, která jsou problematická pro chodce i řidiče. Podrobně se podívají na centrum města a dva nejlidnatější obvody – Porubu a Jih.
Karlovy Vary vyhlásily soutěž o nejlepší urbanistickou studii budoucího uspořádání centra města. Přihlásilo se celkem 13 návrhů, které hodnotila odborná porota. Nevybrala sice jeden vítězný, ale třem návrhům udělila druhé místo a další dva ocenila.
V Praze se až do neděle koná festival reSITE, světoví urbanističtí odborníci na něm diskutují mimo jiné o korupci při zadávání veřejných zakázek, věčné schvalování územního plánu a nevyužitý lidský potenciál. Cílem akce je nabídnout inspiraci k řešení veřejného prostoru a navrhnout cesty, jakými lze proměny bezbolestně dosáhnout.
Ode dneška budou diskutovat a možná se i hádat urbanisté, architekti, zástupci magistrátu a nevládních organizací, stejně jako i samotní Pražané o tom, zda je Praha městem pro život. Začíná festival reSITE, který mohou zájemci sledovat osobně na piazzettě Národního divadla.
Zbourat, nebo opravit – tato otázka visí hned nad několika nádražími v Praze. Opuštěné nebo zchátralé budovy a areály pochopitelně lákají stavební firmy i projektanty. V Galerii Jaroslava Fragnera o nich diskutují čeští a zahraniční architekti a urbanisté.
V Praze začíná 5. ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011, který nabídne nejzajímavější projekty tuzemské i světové architektury. Jeho hlavním tématem je představa „Univerzálního města“.
Svátek české státnosti bude v Olomouci patřit netradičně také architektům, urbanistům a památkářům. S předstihem několika dní tu totiž rozjeli oslavy Světového dne architektury. Ten od roku 1996 připadá na první říjnové pondělí.
V Karlin Studios stále probíhá výstava s názvem Čí je to město?, na kterou jsme vás v Odpolední session zvali těsně před jejím zahájením – na začátku března. Výstava se kriticky vyjadřuje k urbanizaci Prahy po roce 1989 spolu s doprovodným programem, kterým jsou komentované procházky po jednotlivých městských částech poškozených necitlivou strukturou výstavby.