„Zatímco jeden stát se může pohybovat jako rychlý člun, Evropská unie je spíš takovým tankerem. Ale jsem hluboce přesvědčená, že evropský přístup je správný,“ říká v rozhovoru Ursula von der Leyenová.
V rozhovoru pro Český rozhlas a další evropská média šéfka unijní exekutivy reagovala také na kritiku vyjednávání smluv v utajení. Tvrdí, že Evropská komise neměla jinou možnost.
Velký spor vypukl mezi Evropskou komisí a britskou farmaceutickou firmou AstraZeneca, která nečekaně oznámila, že začne do zemí Evropské unie dodávat svou vakcínu proti covidu-19 mnohem pomaleji.
Nastoluje se otázka, zda je možné diskriminovat lidi jen proto, že se nechtěli dát očkovat. To je přece jejich právo. A co když ze zdravotních důvodů nemohli? A co těhotné ženy nebo kojící matky?
Vyjednávání o dohodě začalo v roce 2014, pak ale několik let vázlo. Brusel si stěžoval, že Čína neplní sliby ohledně omezování unijních investic na svém trhu.
Český export do Británie může podle Lukáše Martina v konečném důsledku zdražit. Dopady očekává také na na přeshraniční poskytování služeb a pohyb pracovníků.
Evropské komise schválila podmínečnou registraci vakcíny proti covid-19. Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že do Česka by vakcína měla dorazit do 26. prosince večer. Půjde o 9750 dávek.
Rozhovory o budoucích vztazích se v posledních týdnech točily především okolo tří témat: rybolovných práv, pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů. Třetí se podařilo vyřešit.
Obě země se už kvůli problémům připravují na variantu, že do Nového roku k dohodě nedospějí. Evropská komise preventivně chystá opatření na zajištění základního dopravního spojení.
„Obávám se, že jsme v některých věcech stále velmi vzdáleni, ale naděje umírá poslední,“ prohlásil Johnson po jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
„Myslíme si, že je v tuto chvíli zodpovědné postoupit ještě o další míli," shodli se Boris Johnson a Ursula von der Leyenová a oznámili, že nedělní jednání zatím výsledek vyjednávání nepřineslo.
„Každý hraje nějakou ekonomickou a politickou hru. Kdyby byly upřednostněny ekonomické postoje před geopolitickými, došli bychom k dohodě snáz,“ věří Zahradil.
Oba hlavní vyjednávači ve společném prohlášení najednou oznámili, že se ve třech oblastech – ohledně sfér rybolovu, zamezení nekalé konkurence a vládních dotací podnikům – nejsou schopni dohodnout.
Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.
Šéfka Evropské komise nastupovala do funkce s vizí uhlíkové neutrality, boje proti klimatickým změnám nebo rozvoje technologií a digitalizace. Nedlouho po její inauguraci ale Evropu zasáhla pandemie.
Žádná země podle ní nemusí mít obavy, že by byla podmínka namířena proti ní. Právě to tvrdí například maďarská vláda, podle níž hrozí, že Brusel na základě úpravy pozastaví výplaty peněz.
Zároveň komise propojí Česko s ostatními členskými státy bloku, které nabídnou své volné kapacity. „Děkuju za solidaritu a velmi rychlou reakci. Moc si té pomoci vážíme,“ napsal také premiér.
Ve čtvrtek se Ursula von der Leyenová v rámci summitu účastnila jednání s několika evropskými státníky, včetně premiéra Andreje Babiše. Jednali spolu půl hodiny.
Právě ve čtvrtek totiž vypršela lhůta, kterou dala komise britské vládě ke stažení sporných částí z návrhu zákona. Ostrovní stát má nyní měsíc, aby odpověděl.
Babiš ještě před jednáním hovořil o tom, že Česko s návrhem Evropské komise nesouhlasí, neboť se málo soustředí na boj proti pašerákům lidí. Po setkání s šéfkou komise svá slova zmírnil.
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová navrhla zpřísnění emisních limitů do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nereálné.