Před soudcem dnes stane v Americe Kevin Dahlgren. Mladík obviněný v České republice ze čtyřnásobné vraždy bude v Alexandrii u Washingtonu vysvětlovat svě činy před federálním soudem. Žaloba žádá jeho vydání do České republiky.
Duben roku 1980 byl zásadním zlomem pro 125 tisíc Kubánců. Tehdy se nalodili v kubánském přístavu Mariel na lodě a čluny a zahájili dlouhou cestu k americkým břehům. Tento exodus změnil osudy nejen samotným uprchlíkům, ale i obyvatelům floridského Miami, kde početná skupina přistála. Spojené státy tehdy zásadně změnili do té doby velmi vstřícnou imigrační politiku.
Ve Sněmovně reprezentantů pro reformu hlasovalo 219 zákonodárců. Pro přijetí normy bylo potřeba 216 hlasů. Reforma by měla zpřístupnit zdravotní pojištění víc než 30 miliónům občanů, kteří ho nemají.
Město New York vyplatí stomilionové odškodnění kvůli teroristickým útokům z 11. září 2001. Víc než deset tisíc lidí si stěžuje na dýchací problémy způsobené prachem po pádu dvojčat Světového obchodního střediska.
|Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Marika Táborská|Zprávy z domova
Diskusí o programových otázkách Čtyřkoalice pokračovalo v Liberci Republikové shromáždění Unie svobody. Při včerejším jednání delegáti rozhodli, že Unii svobody povede do příštích voleb dosavadní místopředsedkyně Hana Marvanová. Nahradí tak Karla Kühnla, který se stal vůdcem Čtyřkoalice.
Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda ostře kritizoval ODS za její ideový dokument o vstupu do Evropské unie. Delegátům celostátního sněmu ODA v Třešti na Jihlavsku Svoboda řekl, že by si měli pozorně přečíst Manifest českého eurorealismu z dílny ODS.
Celostátní volební sjezd Unie svobody bude 23. a 24. června v Liberci. Shodli se na tom dnes členové republikového výboru unie v libereckém centru Babylon. Sjezd byl původně plánován na listopad, ale překotné změny ve Čtyřkoalici jeho konání uspíšily.
O situaci ve Čtyřkoalici jedná v Liberci republikový výbor Unie svobody. Má především rozhodnout o tom, zda vyslyší hlasy členské základny a svolá volební sjezd strany už na začátek června. Unionisté z regionů kritizují vedení strany kvůli jednání o stínové vládě a některé okresní organizace vyzvaly lídry k odstoupení.
Unionisté z Prahy 3 žádají v takzvané Žižkovské výzvě vedení strany, aby odstoupilo. Politické špičky unie totiž podle iniciátorů výzvy zklamaly při nedávném sestavování stínového kabinetu, kdy místo slibovaného jiného politického stylu předvedly pouze handrkování o místa ve vládě.
Místopředsedkyně Unie svobody Hana Marvanová rezignovala na svůj post v Politické radě Čtyřkoalice. Jak uvedla, nesouhlasí s návrhem stínové vlády a rezignovala ze stejného důvodu z jakého odstoupil lídr Cyril Svoboda.
Víkendové republikové shromáždění Unie svobody v Hradci Králové schválilo seznam 14 kandidátů na křesla ministrů stínové vlády Čtyřkoalice. Zároveň podpořilo lídra tohoto uskupení Cyrila Svobodu, kterému seznam vybraných osobností předloží.
Republikový výbor Unie svobody chce, aby strana ve čtyřkoaliční stínové vládě obsadila ministerstva reprezentující její hlavní programové priority - ministerstva zahraničí, financí, spravedlnosti, školství a práce a sociálních věcí.
Republikový výbor Unie svobody vzal na vědomí volbu lidovce Cyrila Svobodu lídrem čtyčkoalice. Unionisté se na tom shodli na svém mimořádném zasedání po více než tříhodinovém jednání.
|Markéta Kaclová, Milada Richterová, Jitka Kučerová, Lenka Rákosová, Jakub Železný, Filip Kanda, David Šťáhlavský|Zprávy ze světa
Ivan Pilip a Jan Bubeník půjdou na Kubě před soud. Tamní úřady označily oba české občany za agenty Spojených států, kteří se na Kubě věnovali udržování podvratných styků. České ministerstvo zahraničí se rozhodlo předat kubánskému chargé d'affaires Davidu Paulovichovi už druhou protestní nótu, ve které požadují jejich propuštění.
Kubánské úřady od pátku zadržují poslance české sněmovny Ivana Pilipa z Unie svobody a dalšího českého občana Jana Bubeníka, kteří jsou na Kubě na soukromé cestě. Oznámilo to české ministerstvo zahraničí.
Neúspěchem skončila schůzka předsedů ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody k situaci v České televizi. Předseda ODS Václav Klaus na ní navrhl svým protějškům, aby společně vyzvali stávkující zaměstnance k ukončení nezákonné okupace části budovy ČT a nelegálního vysílání a aby Hodačovi umožnili normální činnost. Hodače a jeho lidi by pak podle Klause měli vyzvat, aby zmrazil personální změny a znovu zvážil některé výpovědi zaměstnancům ČT.
Předsedové ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody Václav Klaus, Miloš Zeman, Jan Kasal a Karel Kühnl nedospěli ke společnému stanovisku k současné situaci v České televizi. Přiznali to po dnešním čtyřhodinovém jednání. V rozhovoru s novináři uvedli, že určité návrhy týkající se ČT nyní čekají od poslanců svých stran, kteří se zabývají mediální problematikou, a také od čtvrtečního jednání sněmovní komise pro sdělovací prostředky a sněmovního kulturního výboru.
Předsedům Unie svobody a KDU-ČSL Karlu Kühnlovi a Janu Kasalovi se nezdařilo přimět vedení ČSSD a ODS k tomu, aby se schůzka o krizi v České televizi uskutečnila už dnes, a ne až v úterý. Šéf ČSSD Miloš Zeman a předseda ODS Václav Klaus totiž jejich výzvu nepřijali a nepověřili účastí na jednání ani nikoho z místopředsedů. Potvrdili to jejich mluvčí.
Kandidátem Unie svobody na funkci leadera čtyřkoalice se stal předseda unie Karel Kühnl. Rozhodli o tom členové republikového výboru unie na zasedání v Humpolci na Pelhřimovsku. Ze 27 odevzdaných hlasů se pro Kühnla, který neměl žádného protikandidáta, vyslovilo 22 členů výboru.
V Humpolci se dnes sejde republikový výbor Unie svobody, který má určit kandidáta strany na leadera Čtyřkoalice. Favoritem je šéf unionistů Karel Kühnl, který zatím nemá žádného protikandidáta. V kuloárech strany se pouze spekuluje například o Vladimíru Mlynářovi, Ivanu Pilipovi Haně Marvanové či Josefu Zieleniecovi.
Představitelé Unie svobody a DEU souhlasí s diskusí o možné integraci stran čtyřkoalice do jediného politického subjektu, jak k tomu dnes vyzvalo vedení KDU-ČSL, s níž unie, DEU a ODA čtyřkoalici tvoří. Kandidát lidovců na leadera čtyřkoalice Jaroslav Kopřiva soudí, že sbližování by mělo být postupné. Rozhodnutí o sloučení do jedné strany by podle něj mělo padnout až po vítězství čtyřkoalice ve volbách v roce 2002 a po následném převzetí vládní odpovědnosti.
Kandidát čtyřkoalice do Senátu na Náchodsku Petr Fejfar (Unie svobody) působil koncem 70. let u pohotovostní pluku ministerstva vnitra, jehož příslušníci byli tehdejším režimem využíváni k prosazování politických cílů. Informaci potvrdil sám Fejfar, s tím, že od policie odešel po 17 měsících a poté se angažoval v disentu.
Americký prezident Bill Clinton dnes odsoudil nové násilí na Blízkém východě a vyzval k dalšímu úsilí o mír v oblasti. Zdůraznil, že pro ty, kteří věří v mír nastal čas stát pospolu s cílem zastavit krvavé násilí. Clinton tak reagoval na explozi výbušninami napěchovaného auta v Jeruzalémě, při které zahynuli podle místní policie dva lidé a bylo zraněno nejméně devět osob.
Předseda Unie svobody Karel Kühnl je dalším politikem, který má vlastní webovou stránku. Uživatelé světové počítačové sítě ji najdou na adrese www.karelkuhnl.cz. Není ale jediný, před volbami do Senátu a krajských zastupitelstev vstoupili na Internet i kandidáti do těchto voleb.
Unie svobody je po listopadových volbách do krajských zastupitelstev podle svého předsedy Karla Kühnla připravena jednat v krajích o koalicích s ČSSD i ODS. Kühnl to řekl po dnešním zasedání republikového výboru unie v Náchodě. Koalici s komunisty výbor unionistů vyloučil. Na výboru se Unie také shodla na tom, že po krajských volbách bude prosazovat zmenšení ministerstev a snížení jejich počtu přesunutím jejich kompetencí na kraje. Současně budou chtít snížit počet státních úředníků nejméně o 25 procent.