Usáma bin Ládin

|Dominika Píhová, Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Zabili jsme spolupracovníka bin Ládina, oznámili Američané. U Idlíbu útočil dron

Při útoku dálkově ovládaným dronem měl přes víkend zemřít Abú Haní al-Masrí. Informovala o tom armáda Spojených států. Al-Masrí byl vysoce postaveným členem teroristické skupiny Al-Káida a byl blízkým spolupracovníkem lídrů teroristické skupiny Ajmána Zavahrího a Usámy bin Ládina. Útoky podle armády naruší organizaci plánování teroristických akcí a budou nadále pokračovat.

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

'Nechtěl jsem být prezidentem, abych zabíjel lidi.' Největší krize Baracka Obamy trvala 40 minut

Barack Obama po osmi letech ve funkci opouští Bílý dům. Jeho vládu zachycuje bezpočet snímků - a na drtivé většině z nich se usmívá, nebo alespoň dělá grimasu. Pokud ale některá z fotek vejde do historie, bude to nejspíš ta, na níž se Obama nejenže neusmívá, ale dokonce ani není v jejím centru. Je ze začátku května 2011 zachycuje chvíle největšího risku, který první afroamerický prezident podstoupil, a to ve snaze vypořádat se s dědictvím svého předchůdce.

| ČRo, Zdeněk Novák |Historie

Před pěti lety zabilo americké komando Usámu bin Ládina

Dnes je to přesně pět let od chvíle, kdy americké zvláštní komando zabilo Usámu bin Ládina. Ten zemřel v úkrytu ve městě Abbottabád na severovýchodě Pákistánu. Vůdce globální teroristické sítě Al-Káida se tam uchýlil, když se kvůli americké vojenské operaci přestal cítit bezpečně ve své bývalé základně v Afghánistánu.

| kov, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

USA zveřejnily dokumenty nalezené v posledním útočišti bin Ládina

Americké tajné služby zveřejnily část dokumentů zabavených v domě, kde přebýval kdysi nejhledanější terorista Usáma bin Ládin. Dokumenty ukazují například, že se hlava teroristické organizace Al-Káida zajímala o ukládání jaderného odpadu ve Francii, o to, co se píše o útocích z 11. září 2001, a poodhalují i něco z jeho rodinného života.

Smrt bin Ládina vypadala jinak, tvrdí novinář. Pákistánci prý s USA spolupracovali

|Vladimír Kroc, ČTK, Štěpán Macháček, kov |Zprávy ze světa

Oficiální americká verze o smrti Usámy Bin Ládina získává trhliny. Podle amerického investigativního novináře Seymoura Hershe, který se odvolává na nejmenované, vysoce postavené pracovníky tajných služeb, pomáhaly při likvidaci šéfa teroristické organizace Al-Káida pákistánská armáda i tajná služba. Washington dosud tvrdil, že operace v květnu 2011 proběhla bez vědomí pákistánských úřadů. Bin Ládin podle Hershe navíc nebyl na útěku, ale v zajetí.

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Pákistánské špičky údajně trestuhodně selhaly při sledování Usámy bin Ládina

Speciální pákistánská vyšetřovací komise dospěla k závěru, že místní bezpečnostní složky i vláda kolektivně selhaly v souvislosti s pobytem Usámy bin Ládina na území Pákistánu. Podle její zprávy vše zavinila naprostá nekompetence všech zúčastněných. Dokument zveřejnila stanice Al-Džazíra. K vyšetřování vedla tajná operace, při které Spojené státy ukončily desetileté pátrání po vůdci Al-Káidy.

|Silvie Třeslínová |Zprávy ze světa

Kdo opravdu zabil Usámu bin Ládina? Na světě je třetí verze příběhu

Příběh o zabití nejhledanějšího teroristy planety znovu přitahuje pozornost. 1. května 2011 americký prezident Barack Obama oznámil světu, že je Usáma bin Ládin mrtev. O tom, jak supertajné komando americké námořní pěchoty, známé jako Team šest, bin Ládina zabilo, už vyšly dvě verze příběhu. Teď americká zpravodajská stanice CNN přináší třetí. Třetí verze především vyvrací druhou verzi a více méně potvrzuje tu první.