„Když ale máte jako prioritu škudlení, tak sice o něco málo snížíte deficit, ale do budoucna z toho nic nemáte. A společnost na tom pouze prodělá,“ myslí si sociolog Biler.
Tuzemské ministerstvo financí je podle Dvořáka příliš optimistické, když očekává už příští rok růst kolem dvou procent. Analýzy Oxford Economics předpovídají růst HDP za rok 2024 jen 0,8 procenta.
Vystrčilovi vadí třeba nulová sazba na tiché víno, které považuje za alkohol jako každý jiný. „Vína jsou z větší části z dovozu a nerozumím tomu, proč zvýhodňovat někoho, kdo sem dováží víno,“ říká.
Vláda bude příští týden rozhodovat o podobě státního rozpočtu. Přinést má snížení schodku veřejných financí. Někteří ministři se ale v posledních týdnech snažili plánované škrty ještě zmírnit
Snaha vlády vrátit rovnováhu státnímu rozpočtu připomíná tragikomedii. Řekl to ekonom David Marek už potom, co ministr financí Zbyněk Stanjura odeslal do vlády podrobný návrh rozpočtu na rok 2024.
24:20
Praha||Tomáš Pancíř, fos|Ekonomika|dvacet minut radiožurnálu
„Opakuji, že problém naší země je strukturální schodek. Půjčujeme si na běžné výdaje, které vůbec nesouvisí se stavěním dálnic a zastavěním bezpečnější energetické infrastruktury,“ míní Hampl.
„Už v roce 2021 Národní rozpočtová rada varovala, že v roce 2026 narazíme na dluhovou brzdu. A my se dohodli nejet dál, i když by ten náraz patrně odnesl někdo jiný,“ říká Olga Richterová.
Poslanci opět jednají o schvalování vládního úsporného balíčku. Opozice s vládními záměry kategoricky nesouhlasí a chystá desítky pozměňovacích návrhů.
Jednání Sněmovny pokračuje. Dolní komora dosud neodhlasovala ani program schůze. Opoziční poslanci pokračují v přednášení změn programu sněmovní schůze.
Předlohu měnící na šedesát zákonů čeká v dolní komoře druhé čtení. V něm mohou zákonodárci podávat pozměňovací návrhy. Opozice jich chce uplatnit desítky, některé jsou ve sněmovním systému už nyní.
Opoziční strany se chystají předložit řadu pozměňovacích návrhů, k většině opatření mají totiž výhrady. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nevyloučil, že některým z návrhů opozice koalice vyhoví.
Vyjednávání o vládním konsolidačním balíčku zřejmě spějí do finále. Ve středu večer bude koalice jednat o změnách a návrzích odborářů a zástupců zaměstnavatelů.
Jaké DPH bude na hygienické pomůcky či noviny a jak se změní podíl obcí z vybraných daní? Nedořešené otázky vládního úsporného balíčku, o kterých bude kabinet po krátkém volnu v nejbližší době jednat.
„Navržené kroky jsou klíčové změny vedoucí k lepší udržitelnosti systému, nejedná se však o zásadní důchodovou reformu. To, co nás čeká, je, že se musíme oprostit od dotační ekonomiky,“ říká Nerudová.
Proti tzv. konsolidačnímu balíčku mají ale výhrady i někteří poslanci vládních stran. Co chtějí změnit a jak budou při projednávání balíčku postupovat?
Dohodli se na tom v pondělí zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů na jednání tripartity. Premiér uvedl, že koalice žádné velké změny ve svém ozdravném balíčku nechystá, opraví ale případné chyby.
Mezi chudší polovinou rodin s dětmi narostl z 10 na 17 procent počet extrémně ohrožených domácností, tedy těch, které mají výdaje vyšší než příjmy a úspory maximálně na dva měsíce.
Zaměstnavatelské svazy a ministerstvo chtějí prosadit, aby měly na daňovou úlevu nárok i domácnosti, kde jeden z manželů nepracuje kvůli péči o těžce nemocného člena rodiny.
Jeden úsporný balíček nestačí, ministr financí řeší, kde dál ušetřit. Mezitím se prohlubuje schodek a občanským demokratům přebírá voliče ANO. Zvládá Stanjura svou roli?
Systém by měl mít dvě základní dávky. Jedna by mířila na pomoc při hmotné nouzi a druhá by byla výrazně širší, byla by to tedy nějaká dávka sociální podpory, říká v rozhovoru sociolog Daniel Prokop.
Statistik a analytik Jan Herzmann se k novému balíčku vydanému vládou vyjádřil jako k panickému zatažení za ruční brzdu. Ovšem v situaci, kdy je to skutečně potřeba.
V současnosti si jeden z rodičů, kteří mají dítě ve školce nebo dětské skupině, může o výši školkovného snížit daň z příjmu. O to nyní rodiče zřejmě přijdou.
Jak se nulová DPH na knihy odrazí na jejich ceně? Odpověď hledáme v dalším dílu našeho seriálu o dopadech chystaných vládních opatření v nejstarším nepřetržitě působícím českém nakladatelství Kalich.
„Nebudeme zvyšovat daně,“ říkali vládní představitelé ještě nedávno. Opoziční ANO za to kabinet pranýřuje, přitom i Babišovo hnutí některé daně zvyšovalo a Alena Schillerová chtěla spořit a neutrácet.
„Celá řada vysokoškolských učitelů už dlouho naříká nad tím, že k nám chodí zbytečně staří studenti. V řadě evropských zemí je běžný rok vstupu na univerzitu 18 let,“ říká nový ministr školství.
„Vzhledem k tomu, že to podpořily všechny odborové svazy napříč spektrem, tak by se stávka mohla odehrávat ve všech odvětvích,“ usuzuje předseda nejsilnějšího odborového svazu Roman Ďurčo.