ústav

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Ústavu pro lidi s obrnou v Gaze dodávají elektřinu solární panely. Darovalo je Česko

Česká rozvojová pomoc v pásmu Gazy vybavila solárními panely ústav pro lidi postižené obrnou. Obyvatele oblasti roky trápí nedostatek elektřiny i pitné vody. Blokáda palestinského pásma Gazy přitom zřejmě jen tak neskončí. Izrael a Egypt uzavřely své hranice s enklávou před skoro deseti lety, kdy tak reagovaly na převzetí moci islamistickým hnutím Hamás. Jeho podpora sice mezi Palestinci klesá, šance na brzkou změnu je ale mizivá.

| ČTK |Zprávy z domova

Většina chlapců z ústavu v Chrastavě tam nepatřila, prohlásila Marksová

Drtivá většina chlapců, která byla umístěna ve výchovném ústavu v Chrastavě, tam podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) nepatřila. Třetina dětí se podle ní může hned vrátit k rodinám. Marksová tak dnes komentovala výsledky inspekční cesty pracovnic odboru ochrany práv dětí a náhradní rodinné péče ministerstva práce.

|Ľubomír Smatana, Iva Zítková |Zprávy z domova

Dětští násilníci opouštějí v 18 letech ústavy s čistým trestním rejstříkem

Děti, které vraždily, znásilňovaly nebo loupily, po dosažení plnoletosti opouštějí specializovaný výchovný ústav s čistým trestním rejstříkem. Nikdo nesmí o jejich minulosti nic prozradit. Je to dobře, nebo špatně? Téma, o kterém se mnoho nemluví, znají ale velmi dobře lidé, kteří nezletilé násilníky vychovávají a vyučují. Speciální zařízení stojí v Boleticích u Děčína a teď tam mají dvanáct dětí.

|Martin Knitl, Simona Bartošová |Regiony

Klientům, kteří opustili sociální ústav v Opavě, nabídne pomoc komunitní centrum

Už několik let postupně zanikají velké sociální ústavy. Klienti s mentálním postižením opouštějí velké chodby se zamřížovanými okny a stěhují se do menších domů a bytů. Takzvaná transformace sociální péče ale naráží na problém, se kterým se dříve moc nepočítalo. Původním obyvatelům ústavů chybí v běžném životě pomocná ruka. Příkladem je Opava, kde po mnoha letech vznikne první speciální komunitní centrum.

Höschl: Národní ústav duševního zdraví změní psychiatrický výzkum a jeho možnosti

|Jan Richter |Člověk

V Klecanech u Prahy dnes začala výstavba Národního ústavu duševního zdraví, který se má stát jedním z pilířů reformy psychiatrické péče v Česku. Celkové náklady komplexu by měly dosáhnout více než devět set sedmdesáti milionů Kč. Ústav by měl fungovat jako vědecké pracoviště i jako klinika se 60 lůžky. Ředitelem ústavu je profesor Cyril Höschl.

|Petra Benešová |nepoužívat - Věda

Ministerské vědecké ústavy se bojí likvidace. Stát je chce začlenit pod školy nebo Akademii

Resortní výzkumné ústavy, které spadají pod ministerstva a kraje, mají zatím nejistou budoucnost. Stát by chtěl tyto organizace, které radí ministerským úředníkům a firmám v odborných tématech, výrazně proměnit. Badatelé by už nemuseli pracovat jen pod hlavičkou resortů, ale mohli by být součástí vysokých škol nebo Akademie věd. Zatímco vláda by už v květnu měla projednat první změny zákonů pro nové fungování ústavů, vědecké instituce změny nechtějí.

|Eva Malá |Zprávy z domova

Lidé z ústavů se stěhují do menších domků. Některé obce s tím nesouhlasí

Lidé se zdravotním postižením by se měli z ústavů přestěhovat do menších domů. Peníze na změnu dá ministerstvo práce a sociálních věcí. Stěhovat se má sice jen 32 ústavů ze 400, ale přesto se nového a lepšího bydlení dočká bezmála 4000 postižených. Například v Ústeckém kraji se to týká dvou velkých ústavů v Hliňanech a Lobendavě. V Libereckém kraji čeká stěhování klienty v Jestřebí a Mařenicích na Českolipsku a v Jablonci nad Nisou.

|Petra Benešová, Kateřina Kozmová |Zprávy z domova

Ve 418 ústavech žije v Česku více než 16 tisíc handicapovaných lidí

V České republice žije ve 418 ústavech přes šestnáct tisíc postižených lidí. Z toho více než tisícovka jsou děti. Je to vůbec poprvé, kdy si ministerstvo práce a sociálních věcí nechalo zpracovat takovou statistiku. Ta ukazuje, že o nejvíc handicapovaných se pečovatelé starají v Ústeckém, Středočeském a Moravskoslezském kraji.

|Zuzana Filípková, Václava Marešová, Mirko Kašpar, ak |Zprávy z domova

Senátoři odmítli profesionalizaci pěstounské péče a snížení počtu dětí v ústavech

Senát zamítl novelu, která podporuje pěstounskou péči a měla by snížit počet dětí v ústavech. Předloha by zprofesionalizovala pěstounství, pečovatelé by dostávali vyšší odměnu. Podle levicových senátorů rozvrátí současný stav, udělá z pěstounství trh a ústavní péči v podstatě zlikviduje. Norma se tak vrací zpět poslancům, rozhodnout by o ní měli na zářijové schůzi.

|Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Pěstouni by mohli dostávat více peněz, stát chce snížit počty dětí v ústavech

Méně dětí v ústavech a více u pěstounů by měla přinést novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, kterou dnes projednají poslanci. Návrh profesionalizuje pěstounskou péči a zvyšuje odměny pro pěstouny i příspěvky na děti v náhradních rodinách. Na ty by měli mít za určitých podmínek nárok i prarodiče, kteří se o děti starají.