ústava

Nejnovější zprávy

Moc nad soudy a zrušit premiéra. Co stojí v návrhu zákona, který může změnit Turecko?

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podepsal kontroverzní návrh ústavního zákona, který výrazně posílí jeho pravomoci. Musí jej však nejprve schválit občané v referendu, které Erdogan stanovil na 16. dubna, píše agentura AFP. Kritikové zákon považují za další krok směrem k vládě jediného muže, zatímco podle jeho zastánců jen zefektivní vládu stejně, jako je tomu ve Francii nebo Spojených státech. Co se má podle navrhovaného zákona vlastně změnit?

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Stejná hra jako na Ukrajině. Moskva navrhla Syřanům ústavu, kterou zřejmě nikdo neschválí

Rusko předložilo znepřáteleným stranám syrského konfliktu návrh nové syrské ústavy. Seznámilo je s ním před týdnem na jednání v hlavním městě Kazachstánu Astaně, píše ruský novinář Leonid Beršidskij na serveru Bloomberg View. Třebaže ústavu zřejmě všichni odmítnou, tento krok Kremlu poněkud osvětluje jeho cíle v Sýrii.

| ČTK |Zprávy ze světa

Italové odmítli reformu ústavy. 'Přebírám odpovědnost za porážku,' řekl Renzi a ohlásil demisi

Italský premiér Matteo Renzi po těžké porážce v nedělním referendu o reformě ústavy ohlásil, že dnes podá demisi. V televizním vystoupení řekl, že výsledky referenda jsou naprosto jasné a že přebírá plnou odpovědnost za porážku. Dosavadní průběžné výsledky ukazují, že Italové v referendu poměrem zhruba 59 ku 41 procentům hlasů jasně odmítli reformu ústavy, která měla zjednodušit systém vládnutí v zemi. Panují také obavy z politické nejistoty v zemi a následných negativních dopadů na Evropskou unii.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Italové rozhodují o změnách ústavy. Odmítnutí může znamenat pád vlády Mattea Renziho

Itálie v referendu rozhoduje o ústavnách změnách. Hlasovací místnosti se otevřely v sedm hodin ráno našeho času. Referendum prosadil premiér a předseda vládnoucí Demokratické strany Matteo Renzi. Jeho návrh omezuje vliv Senátu a naopak posiluje Poslaneckou sněmovnu. Předseda vlády by v případě schválení navíc získal nové pravomoci, ať už směrem k parlamentu nebo prezidentovi. Pokud ale neuspěje, může to znamenat pád vlády a konec jeho politické kariéry.

Italové budou v referendu hlasovat o změnách ústavy. Premiér by získal nové pravomoci

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Itálie bude už v neděli rozhodovat v referendu o ústavních změnách. Hlasování vyvolal premiér a předseda vládnoucí Demokratické strany Matteo Renzi. Jeho návrh omezuje vliv Senátu a naopak posiluje Poslaneckou sněmovnu. Předseda vlády by v případě schválení navíc získal nové pravomoci, ať už směrem k parlamentu nebo prezidentovi. Pokud ale neuspěje, může to znamenat konec jeho politické kariéry.

|Jaromír Marek, mah |Zprávy ze světa

Turecká vláda chystá přechod na prezidentský systém. Ke změně ústavy ale potřebuje i opozici

Pokud chce Turecko trvalou stabilitu, musí přejít na prezidentský systém. Tvrdí to tamní předseda vlády Binali Yildirim. Na začátku příštího roku chce proto vládnoucí strana AKP uspořádat referendum o změně ústavy a politického systému. O rozšíření pravomocí svého úřadu dlouhodobě usiluje prezident Recep Tayyip Erdogan.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Turecká vláda i opozice chtějí po nezdařeném puči novou ústavu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vzkázal Evropské unii, že jeho země nepřestane dodržovat smlouvu o zadržení migrační vlny. Naopak evropský blok podle něj ale své závazky neplní. Patří k nim zrušení vízové povinnosti pro občany Turecka a pokračování přístupových rozhovorů. Proces sbližování by mohlo zcela zastavit znovuzavedení trestu smrti, o kterém turecká vláda vážně uvažuje.

| mkp, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Skupina politiků i umělců žaluje stát pro porušení lidských práv

Několik českých osobností chce podat žalobu na stát. Nesouhlasí s přístupem policie při návštěvě čínského prezidenta. Podle nich byly policejní zásahy namířené proti českým demonstrantům, kteří protestovali proti potlačování lidských práv v Číně, a přitom vzájemné potyčky většinou vyvolávali Číňané vítající svého prezidenta.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Francouzští poslanci schválili změny ústavy. Teroristé by mohli přijít o občanství

Francouzské Národní shromáždění schválilo kontroverzní návrh ústavních změn. Ten počítá s možností odebírat státní občanství některým lidem odsouzeným za terorismus nebo se snadnějším a rychlejším vyhlašováním výjimečného stavu v zemi. Ten dosud po rozhodnutí vlády musí ještě schvalovat parlament. Pro změny hlasovalo 317 poslanců, proti jich bylo 199.

|Štěpán Koval |Zprávy z domova

Výroky prezidenta Zemana o evropských sankcích vůči Rusku nejsou protiústavní, rozhodl Senát

Prezident Miloš Zeman se proti ústavě neprovinil. Rozhodli tak senátoři, kteří zamítli petici Prezidente, odejděte. Tu podepsalo přes 11 tisíc lidí. Petice podezírala hlavu státu z vlastizrady a jeho výroky k roli Ruska na Ukrajině považovala za protiústavní. Organizátoři požadovali, aby Senát prošetřil činy prezidenta a zvážil ústavní žalobu.