Vystrčilovi vadí třeba nulová sazba na tiché víno, které považuje za alkohol jako každý jiný. „Vína jsou z větší části z dovozu a nerozumím tomu, proč zvýhodňovat někoho, kdo sem dováží víno,“ říká.
„Jsem rád, že o každém kandidátovi je ve veřejném prostoru dostatek informací. Obecně bych řekl, že ústavní soudce musí vzbuzovat důvěru,“ míní šéf Ústavního soudu Josef Baxa.
Přínosem pro Ústavní soud bude Simon podle prezidenta mimo jiné svojí rozvahou, soudcovskou zdrženlivostí, bohatými zkušenostmi z různých stupňů soudní soustavy Česka i ze zahraničí.
„Zdálo se nám, že jeho výhody přebíjí to, co jsme považovali za nevýhodu, a to bylo jeho krátké členství v komunistické straně,“ vysvětluje ústavní právník Jan Kysela.
Fremr připustil, že zvažuje rezignovat na možné členství v Ústavním soudu už teď. „Mám ale velkou obavu, že by to mohlo být vykládáno jako doznání. Některá ta obvinění jsou opravdu ošklivá,“ uvedl.
„Občané by znali jejich názory, pohnutky a myšlenkové pochody při rozhodování. Není to nic proti ničemu, naopak by to přispělo k lepšímu porozumění rozhodnutí soudů,“ oponuje Eliška Wagnerová.
Prezident Petr Pavel v úterý na jmenoval ústavní soudkyní dosavadní místopředsedkyni pražského městského soudu Veroniku Křesťanovou. Co bude podle ní největší výzvou pro Ústavní soud?
„Jsem rád, že mohu jmenovat další ženu. Navíc ženu, která má široký právní záběr od advokacie, přes soudy, ale také celoživotní náplň v přípravě a vzdělávání nových právníků,“ uvedl Pavel.
„V zásadních věcech by se zakotvení fundamentálních práv nemělo dít v rozhodování soudů, ale mělo by to být rozhodováním parlamentu. Soudy pak mohou nastoupit jako určitý korektor,“ říká Baxa.
Podnět k obnově řízení v takzvané kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988, ve které obžalobu zmanipulovala komunistická tajná policie StB, předalo Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.
V současném roce prochází Ústavní soud obměnou, když na nového prezidenta Petra Pavla připadlo, aby jmenoval hned sedm nových soudců. Zatím uspěl se všemi šesti návrhy.
„(Pavel Rychetský) ne vždy nabádal kolegy, aby byli těmi, kteří se spíš drží průměrné doby vyřizování věcí,“ ohlíží se ústavní právník Jan Kysela za dvacetiletým obdobím dosluhujícího předsedy soudu.
Horní parlamentní komora má o nominaci rozhodnout do dvou měsíců. Fremr by mohl u Ústavního soudu obsadit místo po Vladimíru Sládečkovi, jehož mandát skončil 4. června.
„Myslím si, že asi budu liberálnější než aktuální většina soudního senátu, ale neřekl bych, že jsem progresivista,“ tvrdí nově jmenovaný ústavní soudce Jan Wintr.
„Ovšem hustota kouře naznačuje, že v Senátu je konzervativní, řekněme bendovské křídlo silné a že hoří touhou to prezidentovi pořádně zkomplikovat a nakonec si prosadit svou.“
Zásadní bude ale podle prezidenta jednání celého Senátu, nikoliv jednotlivých výborů. Jména nominantů na soudce Ústavního soudu bude plénum probírat 31. května.
V tajné volbě získal hlasy osmi z deseti přítomných členů výboru. Senát o souhlasu s Wintrovým jmenováním bude rozhodovat za týden po projednání nominace v senátním výboru pro lidská práva.
„Dovolávat se porušení pravidel zákonodárné procedury by se neměl ten, kdo zavdal příčinu k tomu, aby procedura probíhala tak nedůstojným způsobem,“ komentuje návrhy o snížení valorizací soudce Balík.
Novými ústavními soudci by se mohli stát Daniela Zemanová a Josef Baxa. Jednal o tom s nimi prezident Petr Pavel. Jestli jejich jména pošle jako návrhy senátorům, ale zatím neřekl.
„Je zjevné, že Petr Pavel není expertem v oblasti ústavního práva. Zvolil přístup, který dává logiku. To jest, pokud nevím, vytvořím tým, který mi poradí,“ vysvětluje politolog Lubomír Kopeček.
Předsedu Ústavního soudu jmenuje prezident ze stávajících soudců instituce. V letošním roce končí mandát nejen Rychetskému, ale i jeho dalším šesti kolegům.
Například Jaromír Jirsa nejstručněji vystihl, proč by jmenování nepřijal. „Ten uvažovaný akt považuji za nicotný, neslušný, nedemokratický a hrubě v rozporu s duchem Ústavy,“ uvedl.
„Spolupracoval jsem s ústavními soudci a působil jsem jako pedagog i manažer. Myslím, že právě to mohlo senátory přesvědčit,“ říká Svatoň. Čeká na jmenování ústavním soudcem.