ústavní soudce

Senát rozhodne o novém ústavním soudci, projedná i Velký pátek

|Jana Čermáková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Senátoři dnes budou jednat o tom, jestli bude novým ústavním soudcem Josef Fiala z brněnské právnické fakulty. Fialu nominoval prezident Miloš Zeman, v Senátu má návrh širokou podporu. Fiala učí na Masarykově univerzitě, je členem legislativní rady vlády a v minulosti byl i asistentem několika ústavních soudců. Senátoři budou také rozhodovat o tom, jestli se mezi státní svátky nově zařadí i Velký pátek.

|Jana Čermáková, Lucie Husárová 1, Michaela Vydrová, dab |Zprávy z domova

Ústavní soud je podle Zemana na pokraji kolapsu a je nutné ho stabilizovat

Soudkyni Nejvyššího správního soudu Miladu Tomkovou a profesory právnických fakult Jaroslava Fenyka, Vladimíra Sládečka a Jana Filipa navrhl prezident Miloš Zeman na nové soudce Ústavního soudu. Právě o nich hlasuje Senát, který je musí odsouhlasit, aby je prezident mohl do funkcí jmenovat. Pokud by je senátoři odmítli, pro Ústavní soud by to znamenalo vážný problém.

|Barbora Čermáková, kko |Zprávy z domova

Organizační výbor Senátu bude jednat o kandidátech na ústavní soudce

Soudkyně Nejvyššího správního soudu Milada Tomková a profesoři právnických fakult Jaroslav Fenyk, Vladimír Sládeček a Jan Filip - to jsou čtyři kandidáti navržení prezidentem Milošem Zemanem na nové soudce Ústavního soudu. Odpoledne o nich bude jednat organizační výbor Senátu. Právě horní komora Parlamentu totiž musí se jmény souhlasit, aby se kandidáti mohli ústavními soudci stát.

|Veronika Sedláčková, bre |Zprávy z domova

ODS vadí komunistická minulost některých kandidátů na ústavní soudce

Občanským demokratům vadí komunistická minulost některých kandidátů na ústavní soudce, které navrhuje prezident Miloš Zeman. Jde především o odborníka na trestní právo Jaroslava Fenyka, který byl vojenským prokurátorem v tehdejším socialistickém Československu. On i zbývající tři nominovaní mají ale stejně velkou šanci, že je Senát v pozici ústavních soudců potvrdí.