Otázkou předčasných splacení úvěrů se zabývají i zákonodárci. Sněmovna na konci srpna podpořila vládní návrh zákona, který mění pravidla podpory penzijního spoření.
Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o dvacet miliard na 2,067 bilionu korun.
Největší problém se splácením začínají mít Češi v produktivním věku okolo 30 až 35 let. Jde totiž o skupinu, která má největší objem hypotečních úvěrů.
„Úvěr nemusíte ničím zajistit a můžete si ho vzít až na 25 let, což u spotřebitelského úvěru nejde. Ale hlavně u úvěru ze stavebního spoření jde o výhodné úrokové sazby,“ říká Radek Šalša.
Města a obce, kterým ve Sberbank uvízly peníze, by se nakonec mohly dostat oproti předchozím odhadům až ke 100 procentům svých vkladů, odhaduje insolveční správkyně Sberbank Jiřina Lužová.
Největší pohledávku Česko eviduje u Súdánu, který dluží 3,1 miliardy korun. Druhá nejvyšší pohledávka ve výši 2,9 miliardy korun je za Kazachstánem, tato země ji ale zatím neodsouhlasila.
Insolvenční správkyně Sberbank Jiřina Lužová 16. prosince loňského roku podepsala kupní smlouvu s Českou spořitelnou na prodej úvěrů banky za 47,1 miliardy korun.
„V té době jsme měli na účtu 9 milionů, o ty jsme přišli. Tyto peníze byly nachystány na financování akcí,“ říká Petr Kouřil, nezávislý starosta Určic na Prostějovsku.
Zpětná hypotéka spočívá v tom, že senioři zastaví svou nemovitost a půjčí si peníze – ty si vyberou buď najednou, nebo je dostávají v měsíčních splátkách Loni toho využilo rekordních 126 seniorů.
Sedmiprocentní sazba platí od 22. června, je nejvyšší od roku 199. Analytici zachování sedmiprocentní sazby očekávali, a to i vzhledem k dosud chybějícím údajům o inflaci za leden.
Důvodem byla nejen výše úroků, ale i pokut, které smlouva od úvěrové firmy obsahovala – ty podle soudu neodpovídají obvyklé míře, a jsou tak „v rozporu s dobrými mravy a zásadami proporcionality“.
Sedmiprocentní sazba platí od 22. června, je nejvyšší od roku 1999. Bankovní rada ve středu také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila už 28. února.
Insolvenční správkyně Sberbank o podpisu kupní smlouvy informovala na začátku listopadu s tím, že nominální hodnota portfolia je 47,1 miliardy korun, kupní cena je 41,053 miliardy korun.
Doposud fungoval prozatímní věřitelský výbor. V něm seděli zástupci České národní banky, Garančního systému finančního trhu, kraje Vysočina, společností Čepro, Tipsport.net a dvě fyzické osoby.
ČNB ponechala také lombardní sazbu na osmi procentech. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů.
Server iROZHLAS.cz přináší přepis výpovědi možného klíčového svědka v kauze Čapí hnízdo, bankéře Filipa Koutného. Před soudem vypověděl, že již v minulosti věděl, že za projektem stojí Andrej Babiš.
Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. „Úvěrový trh prochází v letošním roce proměnou," uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.
Nabídkové ceny hypoték se nyní pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od šesti do sedmi procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky.
Peníze si plánuje půjčit od Evropské investiční banky. „Nastavení úvěru umožní rozložit náklady v čase a neomezit ostatní investiční aktivity a údržbu města,“ uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek.
Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válkou na Ukrajině a snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste.
Do funkce nového ústavního soudce navrhuje prezident Miloš Zeman brněnského advokáta Petra Poledníka. Má nahradit soudkyni Kateřinu Šimáčkovou, která odešla k Evropskému soudu pro lidská práva.