Valachová

Valachová v textech na iROZHLASU

Pedagogické fakulty slouží maturantům jako záložní plán. Odrazují je platy učitelů

|Pavla Lioliasová |Zprávy z domova

Nízké platy i malá prestiž učitelského povolání. To jsou důvody, proč studenti maturitních oborů nechtějí na pedagogické fakulty. Ukázal to průzkum pro Univerzitu Karlovu. Místo na pedagogické fakulty raději na technické obory nebo třeba sociologii. I tak vypadá volba vysokých škol mezi studenty maturitních oborů. Mezi středoškoláky ve třetích a čtvrtých ročnících uvažuje o pedagogické fakultě jenom čtvrtina. A každý druhý z nich ale nechce učit. A když už se pro studium pedagogiky rozhodnou, mají to jako záložní variantu.

| ČTK |Zprávy z domova

Většina absolventů 'pedáků' musí učit, jinak do tří let hrozí nedostatek učitelů, soudí Valachová

Česko by do roku 2020 mělo zajistit, aby většina absolventů pedagogických fakult nastupovala do škol. Podaří se tak překlenout generační výměnu učitelů. V opačném případě by mohl být pedagogů nedostatek. Po projednání kariérního řádu pro učitele ve druhém čtení ve Sněmovně to novinářům řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Zároveň uvedla, že dlouhodobým řešením situace nemůže být to, aby ve školách učili lidé bez pedagogického vzdělání.

| ČTK |Zprávy z domova

Valachová chce za pět let maturitu z matematiky i pro odborné školy. 'Je to fér'

Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) udělá vše pro to, aby povinnost maturovat z matematiky nastala pro studenty středních odborných škol (SOŠ) do roka poté, co budou z počtů povinně maturovat gymnazisté. Uvedla to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce v reakci na informaci, že ředitelé gymnázií a lyceí chystají kvůli povinné maturitě z matematiky ústavní stížnost. Problematikou maturit na SOŠ se bude v pondělí zabývat vláda.

| ČRo |Zprávy z domova

Po mém kolapsu provázel sanitku ministerský vůz s majáčkem, omlouvá se Valachová

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) byla kvůli kolapsu na konci května hospitalizována v Ústřední vojenské nemocnici. Jak oznámila včera na facebooku, zkolabovala 25. května. Sanitku do nemocnice doprovázelo ministerské auto s majáčkem, ve kterém seděla ředitelka její kanceláře. Valachová to označila za chybu, avšak lidsky pochopitelnou.

|Tomáš Kohout, Jakub Knoll |Zprávy z domova

Ministerstvo sportu zatím nevznikne. Je třeba vyjasnit kompetence, říká Valachová

Potleskem ve stoje se dnes na Valné hromadě České unie sportu děkovalo premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Ten totiž delegátům potvrdil to, co už věděli, a sice že by příští rok mělo jít ze státního rozpočtu do sportu 6 miliard korun. Dobrá nálada vládla i díky tomu, že Poslaneckou sněmovnou prošla novela zákona o státní podpoře sportu. Vlastní ministerstvo ale zatím sportovci mít nebudou.

| ČRo |Zprávy z domova

Valachová představila své priority. Pro školství by chtěla na příští rok víc peněz

Navyšování platů ve školství, kariérní řád, dostatek míst ve školkách a také navýšení rozpočtu ministerstva školství. To jsou priority kandidátky na post šéfky resortu Kateřiny Valachové. Osmatřicetiletou Valachovou navrhl do funkce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kdy by se mohla úřadu ujmout, zatím není jasné. Prezident se s ní chce sejít příští týden.

| ČRo |Zprávy z domova

Sobotka navrhl na ministryni školství Kateřinu Valachovou

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl na ministryni školství Kateřinu Valachovou. Je podle něj vzdělaná, dynamická a velmi pracovitá a má prý jasnou představu o úkolech ministra. Valachová by měla ve funkci vystřídat Marcela Chládka, kterého na návrh premiéra odvolal prezident Miloš Zeman. S kandidátkou na příští hlavu resortu školství se chce Zeman sejít příští týden.