„Věc se teď přesune ke Krajskému soudu v Ostravě, pobočce v Olomouci, který o mé stížnosti rozhodne,“ uvedl Sachr. Rozhodnutí by podle něj mohlo trvat déle. „Za 14 dní to asi nebude,“ řekl Sachr.
„Zraněný byl vrtulníkem transportován do nemocnice. Psovod prohledává se psem objekt, aby se vyloučil nebo potvrdil další výskyt osob,“ uvedl mluvčí hasičů.
„Ze strany policie je vyšetřování ukončeno, teď to přechází do fáze, kdy se to předloží státnímu zástupci. Spis dorazil, takže teď jej studuji. Budu nad tím sedět nějakou dobu,“ řekl mluvčí.
Látky se podle nich vyskytují ve vodě historicky. Patří totiž mezi prvky, které se nedají vychytat v čističce odpadních vod. Jejich původ je ale nejasný.
Policie původně informovala o úmrtí obou chlapců, později zprávu dementovala. Neštěstí se podle policie stalo krátce po 17.00 poblíž jednoho z přechodů přes koleje.
„Naším úkolem je popsat pochybení, které při vyšetřování té události vznikly, jednotlivých úřadů a orgánů. Těch pochybení je celá řada a s každým dalším výslechem se ukazují další,“ uvedl Gazdík.
Pokus provedli v srpnu rybáři a hydrochemici, aby dokázali, že ryby nemohla otrávit voda z rožnovského kanálu. Podle mluvčího inspekce životního prostředí se experimentem zabývají kvůli oznámení.
Na povodňový stupeň ohrožení vystoupala voda na Lužické Nise v Proseči nad Nisou na Jablonecku, na Brzině v Hrachově na Příbramsku a na Úslavě v Prádle na Plzeňsku.
„Havárie mimořádného rozsahu jako ta na Bečvě ukázala, že už jen třeba nezkušenost úředníků s tak velkým zásahem může být zásadní překážkou pro zvládání havárie,“ řekl ministr Brabec.
Závažná ekologická havárie postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Viník je zatím neznámý, policie se po obdržení znaleckého posudku případem stále zabývá.
Je to již druhá žádost o prodloužení, původní termín vypršel v prosinci a druhý na konci února. Případ je podle znalce náročný a zbrzdila jej i pandemie koronaviru. K otravě Bečvy došlo loni 20. září.
Začátkem roku totiž z jejího areálu unikly do ovzduší zatím neznámé látky. A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se také ohradil proti zmínce Policie ČR, která opět upozornila, že na případ nikdy neuvalila informační embargo. Na něj se Brabec v minulosti odkázal.
Valašské Meziříčí (Vsetínsko)||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Policie už dříve oznámila, že znalec má z objektivních důvodů právo požádat o prodloužení lhůty ke zpracování posudku. Závažná ekologická havárie postihla řeku Bečvu 20. září.
„My jsme to nevěděli. Čestné slovo,“ řekl ředitel inspekce Erik Geuss. Podle něj se jedná o jednoznačný prohřešek, protože se v souvislosti s Bečvou inspektoři zajímali o cokoliv mimořádného.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve středu informovala o tom, že vzorky odebrané na stejném místě splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod.
„Ve společnosti Deza má Česká inspekce životního prostředí zahájenou kontrolu, s ohledem na kontrolní řád nicméně nemůžeme poskytnout více informací,“ uvedla mluvčí Radka Nastoupilová.
K úniku došlo před úterním polednem. Na místě zůstávají kriminalisté a odborníci na životní prostředí, potvrdila serveru iROZHAS.cz mluvčí hasičů Lucie Javoříková.
Valašské Meziříčí (Vsetínsko)||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Nikl není pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce.
„Byl detekován únik neznámé látky z inkriminovaného kanálu, který vede z rožnovské Tesly. Na hladině řeky se objevila pěna,“ uvedl starosta Valašského Meziřící Robert Stržínek.
Třecí plochy jsou již čtrnáctým řadovým albem rockové skupiny z Valašského Meziříčí. Ta na české scéně působí přes tři dekády. V sobotu 11. dubna se představí v rámci Koncertu pro jiné myšlenky.
Mořeplavec Martin Orság měl namířeno na Martinik, kde kotví jeho loď Vagant. Den před odletem se ale zavřely hranice. Začal si tak v krizové situace hledat jinou práci.
Do lesů v okolí Valašského Meziříčí se tento týden zatoulalo medvídě. Zachytila ho fotopast, kterou na místě nastražili myslivci. Ty přítomnost přibližně dvouletého medvěda hnědého překvapila. V oblasti totiž dosud na stejné zvíře nenarazili.
Paličkovaná krajka je křehká a vzdušná, její výroba navíc trvá i několik měsíců. Toto mizející lidové řemeslo se teď snaží zachránit Valašské krajkářky. Kromě kurzů a výstav pořádají také tradiční trhy ve Valašském Meziříčí. Ten, zatím poslední, dnes navštívily stovky lidí.