„Potřebujeme šířit osvětu a o tématu mluvit na veřejnosti nejen na Ukrajině, ale i v mezinárodním měřítku. Lidé díky tomu mohou vědět, že s traumatem nezůstávají sami,“ podotýká Oleksandr Kleščenko.
Výměnu pomohly zprostředkovat Spojené arabské emiráty. Ukrajina, která už třetím rokem čelí ruské vojenské agresi, si s Moskvou vyměnila válečné zajatce více než padesátkrát.
Branná povinnost je v Rusku dlouhodobě politicky výbušným tématem. Ruský prezident Vladimir Putin slíbil znepokojeným matkám, že se odvedenci nebudou účastnit žádných bojů.
Projekt nazvaný Choču k svojim (Chci ke svým) vyvinul ukrajinský koordinační štáb pro otázky zacházení s válečnými zajatci, tajná služba SBU, vojenská rozvědka HUR a úřad ombudsmana.
Rusko a Ukrajina si vyměnily další válečné zajatce. Několik propuštěných Ukrajinců musely po předání odvézt sanitky, řekl podle agentury Unian mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov.
Tři příslušníky ukrajinských sil ruští vojáci zajali na začátku tohoto měsíce poblíž města Robotyne v jihoukrajinské Záporožské oblasti. Krátce poté je zastřelili.
K zastřelení zajatců mělo dojít v Doněcké oblasti u vesnice Stepove. Ukrajinské jednotky se tam podle DeepState dostaly do bezvýchodné situace, protože jim došla munice a ruské jednotky je obklíčily.
Od začátku války na Ukrajině drží Rusko více než deset tisíc válečných zajatců. Na to upozorňuje organizace Warrior's Liberation, kterou založili příbuzní zajatců.
Režisér Nakonečnyj během loňského prestižního festivalu v Cannes vyvolal kontroverze, když za účelem upozornit na pokrytectví filmového průmyslu přišel na červený koberec za zvuků sirén.
„Všechny pokusy ukrajinských diplomatů z minulých dnů navázat přímý kontakt s ukrajinskými občany selhaly,“ napsal mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí.
„Minulé září se odehrála velká výměna obránců Azovstalu. Vrátili se vojáci, kteří byli v zajetí čtyři měsíce. Všichni vědí, v jakém se vrátili stavu,“ říká Natalka Zarycká z organizace Ženy z oceli.
Mezinárodní výbor Červeného kříže působí na obou stranách ukrajinské frontové linie. „Jako jediní máme mandát navštěvovat válečné zajatce,“ popsal pro iROZHLAS.cz mluvčí organizace Achille Després.
Video zachycuje situaci, kdy poté, co neozbrojený ukrajinský voják zvolá „Sláva Ukrajině“, do něj Rusové s vulgárními nadávkami začnou střílet. Nahrávka na Ukrajině vyvolala celonárodní pobouření.
Zveřejněný videozáznam zachycuje situaci, kdy poté, co neozbrojený ukrajinský voják zvolá „Sláva Ukrajině!“, do něj Rusové s vulgárními nadávkami začnou střílet.
Mezi osvobozenými Ukrajinci je 94 obránců Mariupolu, z nichž 63 bojovalo v tamních ocelárnách Azovstal. „Jejich příbuzní na ně čekali tak dlouho,“ napsal šéf ukrajinské prezidentské kanceláře.
O osudu 11 000 lidí, kteří nejsou hlášeni jako váleční zajatci, panuje nejistota. Je možné, že část z nich drží Rusko či jsou válečnými zajatci. Není také vyloučené, že část z nich je po smrti.
Rusko se snaží vyčerpat ukrajinskou protivzdušnou obranu vypouštěním starších raket typu Ch-55, které jsou bez výbušné hlavice. Mezitím si Rusko a Ukrajina opět vyměnily válečné zajatce.
„Mnoho z těchto lidí bylo považováno za nezvěstné,“ uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Zároveň přislíbil osvobodit všechny válečné zajatce.
Z ruského zajetí se dostalo 215 obránců Mariupolu, kteří se vzdali na konci května. Do Ruska naopak zamířil ukrajinský politik a oligarcha Viktor Medvedčuk, kterého Kyjev vinil z vlastizrady.
„Ruská federace neposkytla přístup k válečným zajatcům, kteří jsou drženi na jejím území nebo na jí okupovaném území,“ řekla šéfka mise OSN monitorující humanitární situaci na Ukrajině.
Zpráva vědců Yaleovy univerzity se zaměřila na Doněckou oblast, kde Rusko a jeho zástupná samozvaná Doněcká lidová republika v březnu ovládly většinu města Mariupol.
Nové zpravodajské informace nasvědčují, že Rusko pracuje na zfalšování důkazů týkajících se nedávného útoku na věznici s ukrajinskými válečnými zajatci v ukrajinském městě Olenivka.
V trestanecké kolonii Olenivka, kterou zasáhl raketový útok, se nacházejí ukrajinští vojáci, včetně příslušníků pluku Azov, poznamenala ruská služba BBC.
Hasiči nadále prohledávají trosky obchodního centra v Kremenčuku po ruském raketovém útoku. Stále je pohřešováno 36 osob. Rusko s Ukrajinou si mezitím vyměnily zajatce a těla padlých.
Pajevská je na Ukrajině známá pod přezdívkou Tajra, která agentuře AP poskytla videozáznamy, kdy se její tým snažil zachraňovat raněné, mezi nimiž byli ukrajinští i ruští vojáci.